Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125673 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Θερμομόνωση
με 10 ευρω παιρνεις απο το ebay θερμομετρο που κανει την ιδια δουλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127435 από thanosbrt
Απαντήθηκε από thanosbrt στο θέμα Απ: Re: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε: Μιας και σκεφτομαι πολυ σοβαρα την θερμοπροσοψη ενος βορινου τοιχου περιπου 30μ2,βρηκα το κελυφος στην τιμη των 30 ευρω τελικη τιμη(υλικα-εργατικα).Εχει κανεις αναλογη εμπειρεια, κατα πως υπολογιζεται η μειωση των απωλειων? Κερδος βαθμων?


Το έψαχνα και εγώ αυτό να σου πω την αλήθεια και δεν βρήκα κάπου να λέει ακριβώς. Εν τέλει εγώ έκανα θερμορποσοψη μεένα συνεγείο από ένα σαιτ ( θερμοπροσοψη ) και μου είπε αρχικά ότι θα δω διαφορά 3-4 βαθμούς μέσα και όντως έτσι είναι! Βέβαια εγώ έκανα θερμοπροσοψη σε όλο το σπίτι περιμετρικά, όχι σε έναν τοίχο, οπότε πιθανόν εσύ θα δεις μικρότερη διαφορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128926 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση
Καλησπερα.
Επειδη σε τρεις τεσσερις μερες προκειται να ξεκινησω εργασιες θερμομονωσης πυλωτης και προσοψης διαμερισματος, θα ηθελα να ρωτησω κατι. Κατ' αρχας το διαμερισμα ειναι στον πρωτο οροφο, απο κατω ολο πυλωτη 110m2, η προσοψη ειναι βορεινη. Δεξια και αριστερα κλεισμενο απο αλλες οικοδομες. Αλλοι τεχνικοι μου λενε να βαλω εξηλασμένη πολυστερίνη και μετα σοβα στην πυλωτη και στην προσοψη. Αλλοι μου λενε (θεμα κοστους, πιο φθηνα) να βαλω πετροβαμβακα 6 εκατοστων - 75 κιλων και απο κατω γυψοσανιδα (για την πυλωτη) και εξηλασμένη πολυστερίνη και μετα σοβα (στην προσοψη - μαλλον κελυφος μου το ειπανε). Λενε οτι ειναι πιο καλος ο πετροβαμβακας με γυψοσανιδα για την πυλωτη (και πιο φθηνος). Επειδη δεν υπαρχει χρονος αν μπορει ας μου απαντησει καποιος, ποια απο τις δυο λυσεις ειναι καλυτερη.
Ευχαριστω εκ των προτερων..............

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128946 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Θερμομόνωση
Δώσε στοιχεία όπως περιοχή και συνήθης εξωτερικές θερμοκρασίες το χειμώνα και υγρασίες. Επίσης η θερμομόνωση γίνεται με κάποιο πρόγραμμα; Προσωπικά εγώ θα προτιμούσα την λύση χωρίς πετροβάμβακα , από την άλλη όμως είναι άκαυστος (πολλά ακούς για φωτιές σε πυλωτές από βανδαλισμούς). Αν δεν μένεις βόρια και δεν επιδοτείσαι μη κάνεις τίποτα στη πρόσοψη (αν αυτή έχει κάποια στοιχειώδη μόνωση), κάνεις τη πυλωτή που σ΄αυτή θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά (το έχω κάνει σε πυλωτή) και αν δεν ικανοποιήθεις τότε κάνε και τις προσόψεις. Αυτό για να μειώσεις το κόστος και για να μη χάσεις χώρο από το μπαλκόνι, ειδικά αν είναι στενό.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128948 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Θερμομόνωση
Στην πυλωτή εφόσον δε βρέχεται, βάλε διογκωμένη πολυστερίνη EPS, με μικρή πυκνότητα για μεγαλύτερη οικονομία αφού το λ (συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας δεν αλλάζει). Νομίζω ότι είναι αυτοσβενύμενη, οπ.οτε δε θα έχεις θέμα με πυρκαϊά. Μετά ένα πλεγματάκι με κόλλα και το σουβαδάκι και είσαι "κούκλος"

Εγώ προτείνω να κάνεις και τη βορεινή όψη, με εξηλασμένη και μόνο εξηλασμένη. Είναι πιο ακριβή, αλλά είπες ότι μόνο αυτή την όψη έχεις ελεύθερη, οπότε αξίζει τον κόπο (η εξηλασμένη δεν έχει θέμα με την υγρασία).
Πρόσεξε και τη διαπνοή, δηλαδή να μπορούν οι υδρατμοί να φύγουν από μέσα προς τα έξω. Εδώ θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιο μηχανικό. Προτίμησε κάτι επώνυμο σε εξηλασμένη, π.χ. fibran.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128951 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση

degeor έγραψε: Δώσε στοιχεία όπως περιοχή και συνήθης εξωτερικές θερμοκρασίες το χειμώνα και υγρασίες. Επίσης η θερμομόνωση γίνεται με κάποιο πρόγραμμα; Προσωπικά εγώ θα προτιμούσα την λύση χωρίς πετροβάμβακα , από την άλλη όμως είναι άκαυστος (πολλά ακούς για φωτιές σε πυλωτές από βανδαλισμούς). Αν δεν μένεις βόρια και δεν επιδοτείσαι μη κάνεις τίποτα στη πρόσοψη (αν αυτή έχει κάποια στοιχειώδη μόνωση), κάνεις τη πυλωτή που σ΄αυτή θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά (το έχω κάνει σε πυλωτή) και αν δεν ικανοποιήθεις τότε κάνε και τις προσόψεις. Αυτό για να μειώσεις το κόστος και για να μη χάσεις χώρο από το μπαλκόνι, ειδικά αν είναι στενό.

Η περιοχη ειναι Σερρες. Θερμοκρασιες αυτη την εποχη -1 εως +8. Αλλους χειμωνες και -7. Οσο για το προγραμμα αυτη τη στιγμη το "εξοικονομω κατ οικον" εχει ανασταλλει για την Κεντρικη Μακεδονια, αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα.

Προσωπικά εγώ θα προτιμούσα την λύση χωρίς πετροβάμβακα , από την άλλη όμως είναι άκαυστος
Τελικα πετροβαμβακας ναι ή οχι?

Περα απο τον κινδυνο της φωτιας ποιο απο τα δυο υλικα ειναι καλυτερο στη μονωση?
Ευχαριστω..........

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nikgio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.167 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ