Οι Kαναδοί «κλωτσάνε» δισ. για το περιβάλλον

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100515 από KERBEROS

Gdevil έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

andreasl έγραψε: Οι καναδοί κάτοικοι της επαρχίας της Βρετανικής Κολούμπια λένε όχι σε αγωγό που μπορεί να μεταφέρει το βαρύ αργό πετρέλαιο στην Κίνα και την Ασία προκειμένου να μην έχουν στα «πόδια» τους μεγάλα δεξαμενόπλοια και να μην καταστραφεί το πράσινο από τους αγωγούς.

www.energiaka.com/καναδάς-όχι-στις-εξαγωγές-πετρελαίου/


Εδώ θα τους αποκαλούσαν αναρχικούς, εγκληματίες, διώκτες επενδύσεων και άλλα τέτοια!


Μία άλλη ανάγνωση, μερικές άλλες σκέψεις...
.
.

Κάποτε είχα δει ένα σκιτσογράφημα του ΚΥΡ.
είχε για τίτλο "Τι καλά που θα ήταν"
και είχε την Ελλάδα με γειτονικές χώρες την Ελβετία, την Σουηδία, το Βέλγιο και την Ολλανδία.
.
.
Κατά κεφαλή ετήσιο εισόδημα της βρετανικής κολομβίας του Καναδά : γύρω στα 40.000 δολλάρια
χρέος προς ΑΕΠ της βρετανικής κολομβίας του Καναδά : περί το 25%
Κύρια πηγή οικονομικής δραστηριότητας : ξυλεία. Επίσης τουρισμός.
(δλδ ο φυσικός "παράδεισος" που υπάρχει λόγο κλίματος είναι και η κύρια πηγή της οικονομίας τους)
Επίσης έντονη δραστηριότητα στις μεταφορές
.
.
Μπορεί λοιπόν κανείς να πεί ότι κάνουν λάθος όταν θέλουν να μειώσουν τις πιθανότητες να καταστρέψουν αυτό από το οποίο ζουν και μάλιστα ζούν καλά?
Αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελεί και μέτρο για άλλες χώρες σαν την δική μας.
.
.
Αυτό που θέλω να πώ δλδ είναι ότι πολύ θα ήθελα να ζούσαμε σε μία χώρα που θα είχε δημιουργήσει τις προυποθέσεις ώστε να μπορεί να έχει την πολυτέλεια να διώχνει επενδυτές όταν υπάρχει ρίσκο πρόκλησης οικολογικών καταστροφών αλλά μιας και δεν ζώ σε μία τέτοια χώρα τότε θα ήθελα καταρχήν να ζώ με καλύτερο εισόδημα και με λιγότερη οικονομική εξάρτηση από χρέη


Το φυσικό περιβάλλον δεν είναι προς διαπραγμάτευση. Είναι αυτοκαταστροφική τέτοιου είδους σκέψεις.
Επίσης, αν εσύ και η οικογένειά σου ζούσατε στον τόπο της οικολογικής καταστροφής, μάλλον θα μιλούσες διαφορετικά.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100517 από Gdevil
Kerberos ΑΝ, (κόμα) ΖΟΥΣΑ, (κόμα) σε ένα χώρο οικολογικής καταστροφής προφανώς θα είχα άλλες σκέψεις.
Το πρόβλημά μου όμως στην Ελλάδα του σήμερα δεν έχει κάποιο ΑΝ.
Το πρόβλημά μου είναι υπαρκτό χωρίς ΑΝ.
Και το πρόβλημά μου είναι ότι ΔΕΝ ΖΩ. ΦΥΤΟΖΩΟ με ψεύτικες και σάπιες ελπίδες ότι ΜΠΟΡΕΙ τα παιδιά μου να ζήσουν σε αυτό τον τόπο έχοντας εξασφαλίσει τα στοιχειώδη.

Σόρρυ για τα κεφαλαία. Δεν φωνάζω προς εσένα. Απλώς ο θυμός μου με κάνει να ανεβάζω το τόνο της γραφής μου.
(από την άλλη ίσως το πρόβλημά μου είναι άλλο.. ότι ώρες ώρες βλέπω εντελώς μαύρο το γκρι :( )


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100518 από KERBEROS

Gdevil έγραψε: Kerberos ΑΝ, (κόμα) ΖΟΥΣΑ, (κόμα) σε ένα χώρο οικολογικής καταστροφής προφανώς θα είχα άλλες σκέψεις.
Το πρόβλημά μου όμως στην Ελλάδα του σήμερα δεν έχει κάποιο ΑΝ.
Το πρόβλημά μου είναι υπαρκτό χωρίς ΑΝ.
Και το πρόβλημά μου είναι ότι ΔΕΝ ΖΩ. ΦΥΤΟΖΩΟ με ψεύτικες και σάπιες ελπίδες ότι ΜΠΟΡΕΙ τα παιδιά μου να ζήσουν σε αυτό τον τόπο έχοντας εξασφαλίσει τα στοιχειώδη.

Σόρρυ για τα κεφαλαία. Δεν φωνάζω προς εσένα. Απλώς ο θυμός μου με κάνει να ανεβάζω το τόνο της γραφής μου.
(από την άλλη ίσως το πρόβλημά μου είναι άλλο.. ότι ώρες ώρες βλέπω εντελώς μαύρο το γκρι :( )


Εγώ είμαι ακόμα χειρότερα πλέον. Βλέπω όλα τα χρώματα μαύρα! :(

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ