Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109598 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

χρηστος8 έγραψε:

Jole έγραψε: Καλησπερα σε ολους, καιρο εχω να γραψω κατι !!!

Εγκριθηκε η αιτηση της μητερας μου στο "εξοικονονω κατ´ οικον", κ οι παρεμβασεις που θα κανει ειναι αλλαγη κουφωματων κ εγκατασταση ηλιακου θερμοσιφωνα διπλης ενεργειας.

Ο μηχανολογος μου δουλευει κ μου προτεινει τον skyland!

1) εχει κανεις αποψη για τους συγκεκριμενους ηλιακους;;

2) επειδη η εγκατασταση θα γινει σε ταρατσα 5οροφης πολυκατοικιας χρειαζεται καμια συνελευση ή ο καθενας μπορει στον κοινοχρηστο χωρο να τοποθετηση τον ηλιακο του θερμοσιφωνα;;

Ευχαριστω!!



Πολυ καλη επιλογη....τον τοποθετω εδω και χρονια...
Ο 160αρης με ανοξειδωτο καζανι εχει 10 χρονια εγγυηση και συλλεκτη επιλεκτικο 3,06 τμ...
Η τιμη του ειναι γυρω στα 950 ευρω και αξιζει τα λεφτα του 100%
Ο επιλεκτικος συλλεκτης με τα 3,06 τμ ειναι υπεραρκετος... σε σημειο που αν δεν γινεται καθημερινη χρηση του νερου απο τουλαχιστον 4 ατομα αυτο να υπερθερμενεται (+90).
Αν δεν υπαρχει μεγαλη ζητηση νερου βαλε μικροτερο συλλεκτη οπωσδηποτε...δες εδω τι συνδιασμους μπορεις να κανεις...

www.sky-land.gr/in-120lt-200lt


Και αν κάποιος τον έχει βάλει, δεν μπορεί να πάει ταξίδι το καλοκαίρι? Θα πρέπει δηλαδή κάποιος να μπαίνει σπίτι να ανοίζει το ζεστό για να "ανακουφίζεται" ο ηλιακός?

Ο κατασκευαστής τι έχει κάνει γι'αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109649 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Re:Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

Jole έγραψε: Καλησπερα σε ολους, καιρο εχω να γραψω κατι !!!

Εγκριθηκε η αιτηση της μητερας μου στο "εξοικονονω κατ´ οικον", κ οι παρεμβασεις που θα κανει ειναι αλλαγη κουφωματων κ εγκατασταση ηλιακου θερμοσιφωνα διπλης ενεργειας.

Ο μηχανολογος μου δουλευει κ μου προτεινει τον skyland!

1) εχει κανεις αποψη για τους συγκεκριμενους ηλιακους;;

2) επειδη η εγκατασταση θα γινει σε ταρατσα 5οροφης πολυκατοικιας χρειαζεται καμια συνελευση ή ο καθενας μπορει στον κοινοχρηστο χωρο να τοποθετηση τον ηλιακο του θερμοσιφωνα;;

Ευχαριστω!!



Πολυ καλη επιλογη....τον τοποθετω εδω και χρονια...
Ο 160αρης με ανοξειδωτο καζανι εχει 10 χρονια εγγυηση και συλλεκτη επιλεκτικο 3,06 τμ...
Η τιμη του ειναι γυρω στα 950 ευρω και αξιζει τα λεφτα του 100%
Ο επιλεκτικος συλλεκτης με τα 3,06 τμ ειναι υπεραρκετος... σε σημειο που αν δεν γινεται καθημερινη χρηση του νερου απο τουλαχιστον 4 ατομα αυτο να υπερθερμενεται (+90).
Αν δεν υπαρχει μεγαλη ζητηση νερου βαλε μικροτερο συλλεκτη οπωσδηποτε...δες εδω τι συνδιασμους μπορεις να κανεις...

www.sky-land.gr/in-120lt-200lt


Και αν κάποιος τον έχει βάλει, δεν μπορεί να πάει ταξίδι το καλοκαίρι? Θα πρέπει δηλαδή κάποιος να μπαίνει σπίτι να ανοίζει το ζεστό για να "ανακουφίζεται" ο ηλιακός?

Ο κατασκευαστής τι έχει κάνει γι'αυτό?


Την ειδια απορια εχω και εγω,αν μπορει να μας απαντηση ενας τεχνικος θα ημουν ευγνωμων.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109650 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Και αν κάποιος τον έχει βάλει, δεν μπορεί να πάει ταξίδι το καλοκαίρι? Θα πρέπει δηλαδή κάποιος να μπαίνει σπίτι να ανοίζει το ζεστό για να "ανακουφίζεται" ο ηλιακός?

Ο κατασκευαστής τι έχει κάνει γι'αυτό?


Με όλους τους ηλιακούς ισχύει ότι αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν για ορισμένες μέρες, τότε σκεπάζουμε τους συλλέκτες με ένα πανί.
Δεν θα ανατιναχτούν, και να μην το κάνεις δεν έγινε τίποτα (με την προϋπόθεση ότι γίνεται τακτικά έλεγχος της βαλβίδας εκτόνωσης). Απλώς τους υποβάλουμε σε άδικη κόπωση με το να υπερθερμαίνονται συστηματικά. Γεμίζουν πιο γρήγορα άλατα και τρώγεται η ράβδος μαγνησίου, οπότε χρειάζεται πιο συχνά συντήρηση. Αυτό είναι όλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109654 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

Jole έγραψε: Καλησπερα σε ολους, καιρο εχω να γραψω κατι !!!

Εγκριθηκε η αιτηση της μητερας μου στο "εξοικονονω κατ´ οικον", κ οι παρεμβασεις που θα κανει ειναι αλλαγη κουφωματων κ εγκατασταση ηλιακου θερμοσιφωνα διπλης ενεργειας.

Ο μηχανολογος μου δουλευει κ μου προτεινει τον skyland!

1) εχει κανεις αποψη για τους συγκεκριμενους ηλιακους;;

2) επειδη η εγκατασταση θα γινει σε ταρατσα 5οροφης πολυκατοικιας χρειαζεται καμια συνελευση ή ο καθενας μπορει στον κοινοχρηστο χωρο να τοποθετηση τον ηλιακο του θερμοσιφωνα;;

Ευχαριστω!!



Πολυ καλη επιλογη....τον τοποθετω εδω και χρονια...
Ο 160αρης με ανοξειδωτο καζανι εχει 10 χρονια εγγυηση και συλλεκτη επιλεκτικο 3,06 τμ...
Η τιμη του ειναι γυρω στα 950 ευρω και αξιζει τα λεφτα του 100%
Ο επιλεκτικος συλλεκτης με τα 3,06 τμ ειναι υπεραρκετος... σε σημειο που αν δεν γινεται καθημερινη χρηση του νερου απο τουλαχιστον 4 ατομα αυτο να υπερθερμενεται (+90).
Αν δεν υπαρχει μεγαλη ζητηση νερου βαλε μικροτερο συλλεκτη οπωσδηποτε...δες εδω τι συνδιασμους μπορεις να κανεις...

www.sky-land.gr/in-120lt-200lt


Και αν κάποιος τον έχει βάλει, δεν μπορεί να πάει ταξίδι το καλοκαίρι? Θα πρέπει δηλαδή κάποιος να μπαίνει σπίτι να ανοίζει το ζεστό για να "ανακουφίζεται" ο ηλιακός?

Ο κατασκευαστής τι έχει κάνει γι'αυτό?


Εγω τι να πω που εχω τον Calpak Vacumm ??? το καλοκαιρι 3 μερες να φυγω δεν μπορω!!!! :lol: :lol: :lol:

Απλα ο κατασκευαστης μου ειπε λευκο σεντονακι επανω στους συλλεκτες ,απλο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126890 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
παιδια τη γνωμη σας για τους wilco ?ο υδραυλικος εχει φαγωθεί να βαλω αυτή την μαρκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #128095 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

sootos έγραψε: παιδια τη γνωμη σας για τους wilco ?ο υδραυλικος εχει φαγωθεί να βαλω αυτή την μαρκα.

κανενας ρε παιδια ? μιλαω για αυτόν εδώ

www.01aeraaa.gr/el//proionta/hliaka/dipl...titaniou-3-00m2.html
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ