Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75610 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Thermohellas Γιάννη έχει ο κολλητός μου και τον έβαλε το καλοκαίρι.Θα τον ρωτήσω άν έχει μείνει ευχαριστημένος ,αλλά δε νομίζω να ξέρει χαρακτηριστικά και λοιπά ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76965 από ΠΑΝΟΣ Π
Απαντήθηκε από ΠΑΝΟΣ Π στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Θα ήθελα τη βοήθεια των ειδικών για την επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα. Έχω κατάληξη σε ηλιακό 200L τριπλής ενέργειας με επιλεκτικούς συλλέκτες. Οι 3 που έχω κατάληξη είναι οι εξής. 1. NOBEL APOLLON 2 SOLE Eurostar CLIMASOL 3 MALTEZOS SUNPOWER. Και οι 3 είναι ανοξείδωτοι και έχουν πιστοποίηση Solar Keymark. Οι τιμές τους είναι παραπλήσιες. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76983 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

ΠΑΝΟΣ Π έγραψε: Θα ήθελα τη βοήθεια των ειδικών για την επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα. Έχω κατάληξη σε ηλιακό 200L τριπλής ενέργειας με επιλεκτικούς συλλέκτες. Οι 3 που έχω κατάληξη είναι οι εξής. 1. NOBEL APOLLON 2 SOLE Eurostar CLIMASOL 3 MALTEZOS SUNPOWER. Και οι 3 είναι ανοξείδωτοι και έχουν πιστοποίηση Solar Keymark. Οι τιμές τους είναι παραπλήσιες. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Φίλε Πάνο αν και δεν είμαι ειδικός,μάλλον δε σε ενημέρωσαν σωστά.Η σειρά Sunpower του Μαλτέζου περιλαμβάνει glass ( εμαγιέ ) boiler και όχι ανοξείδωτο,όπως το ίδιο συμβαίνει και με τη σειρά Eurostar της Sole.Ο Nobel διατίθεται και σε glass boiler και σε inox boiler.Επίσης,για να μπορέσεις να κάνεις μια σύγκριση,πρέπει να μας αναφέρεις και τα τετραγωνικά μέτρα των συλλεκτών,καθώς στα 200 λίτρα ο Nobel διατίθεται με 2,6 τ.μ. είτε με 3 τ.μ. είτε με 4 τ.μ. συλλέκτη.Ενώ και ο Sole διατίθεται με 2,7 τ.μ. και 3,5 τ.μ. συλλέκτη στα 200 λίτρα.
Πάντως πέρα από όλα αυτά και οι τρεις εταιρίες θεωρούνται αξιόπιστες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77082 από nemo1
Απαντήθηκε από nemo1 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Αν εχεις λευτα βαλε αυτο,απλα το κορυφαιο.


www.idealklima.gr/wp-content/uploads/201...x_boiler_solaris.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77529 από mikegeo250
Απαντήθηκε από mikegeo250 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Φιλε nemo1
Γνωριζεις απο προσωπικη εμπειρια τους rotex ?
Εβαλε καποιος γνωστος σου ?
Αν μπορεις δωσε περισσοτερς λεπτομερειες για πιο λογο τους θεωρεις κορυφαιους
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77704 από ΠΑΝΟΣ Π
Απαντήθηκε από ΠΑΝΟΣ Π στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

jps έγραψε:

ΠΑΝΟΣ Π έγραψε: Θα ήθελα τη βοήθεια των ειδικών για την επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα.




Φίλε Πάνο αν και δεν είμαι ειδικός,μάλλον δε σε ενημέρωσαν σωστά.Η σειρά Sunpower του Μαλτέζου περιλαμβάνει glass ( εμαγιέ ) boiler και όχι ανοξείδωτο,όπως το ίδιο συμβαίνει και με τη σειρά Eurostar της Sole.Ο Nobel διατίθεται και σε glass boiler και σε inox boiler.Επίσης,για να μπορέσεις να κάνεις μια σύγκριση,πρέπει να μας αναφέρεις και τα τετραγωνικά μέτρα των συλλεκτών,καθώς στα 200 λίτρα ο Nobel διατίθεται με 2,6 τ.μ. είτε με 3 τ.μ. είτε με 4 τ.μ. συλλέκτη.Ενώ και ο Sole διατίθεται με 2,7 τ.μ. και 3,5 τ.μ. συλλέκτη στα 200 λίτρα.
Πάντως πέρα από όλα αυτά και οι τρεις εταιρίες θεωρούνται αξιόπιστες.


Καλημερα jps. Σε ευχαριστω για την απαντηση. Εγω εκανα λαθος. Με ειχαν ενημερωσει ότι δεν είναι ανοξείδωτοι. Τους ανοξείδωτους τους « απέρριψα» λογο κοστους. Οποτε παμε για εμαγιε. Του Μαλτεζου εχει επιφάνεια συλλεκτη 2 Χ 1,5, ο NOBEL 2 Χ 1,5 και ο SOLE 3,5 τερταγωνικα. Οποτε τι κανουμε τωρα????? Τι επιλεγουμε???
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ