Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75321 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Να κάνουμε και λίγη μαστορική συζήτηση με τον φίλο μου τον Χρήστο.
Χρήστο ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα 200 μποίλερ και συλλεκτική επιφάνεια 5τμ.
Η αναγκαία παροχή που θα πρέπει να μεταφέρει ο κυκλοφορητής του ηλιακού κυκλώματος να την υπολογίζεις στα 50 λίτρα ανα τετραγωνικό μέτρο. Αρα έχουμε 50Χ5=250λίτρα/ώρα.
Αυτή την παροχή μπορεί εύκολα να την μεταφέρει ο κυκλοφορητής των κιτ ακόμα και με 15 αρι χαλκό.
Μην τρομάζεις. Με τα υδραυλικά κίτ και τα ροώμετρα που έχουν πάνω τους μπορεί να ρυθμιστεί η παροχή ακριβώς. Μην απορήσεις αν μπορεί να λειτουργήσει με 15 αρα σωλήνα ακόμα και στην δεύτερη σκάλα.
Με 22 άρα σωλήνα θα έχεις άλλο πρόβλημα.
Θα πρέπει να λειτουργήσεις στην μικρότερη σκάλα αλλά και να προσθέσεις και αντιστάσεις.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75324 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

aithio έγραψε: Μπορεί κάλλιστα μια τετραμελή οικογένεια να είναι ικανοποιημένη με 160 λίτρα ενώ μία άλλη με κόρες και μπαμπά σαν και μένα (που θέλω ένα θερμοσίφωνα στην καθισιά μου) να είναι λίγο.
Αφού λοιπόν γνωρίζεις τις απαιτήσεις μετα έχεις να επιλέξεις την επιφάνεια του συλλέκτη.
Το συλλέκτης Παντελή να τον σκεφτείς κάτι σαν το μάτι της κουζίνας... Αν έχεις έναν συλλέκτη είναι σαν να έχεις το μάτι στην πρώτη σκάλα ενώ αν έχει δύο είναι σαν να το έχεις στην δεύτερη.
Το πρόβλημα με τα ηλιακά είναι ότι η πηγή ενέργειας δηλαδή ο ήλιος δεν είναι σταθερός όλο τον χρόνο.
Το χειμώνα θέλουμε και τα δύο μάτια ενώ το καλοκαίρι επαρκεί και το ένα...
Προσωπικά μετά από πολύ σκέψη και πολλές συζητήσεις έχω καταλήξει ότι όταν μία οικογένεια έχει υψηλές απαιτήσεις σε ζεστό νερό χρήσεως θα πρέπει να μην τσιγκουνευτεί σε επιφάνεια...
Παράδειγμα τα δύο τετραγωνικά του Αστέρη παραπάνω για μένα είναι λίγα.
Φυσικά πάντα μιλάμε για επιλεκτικό συλλέκτη.
Το κακό είναι όταν θέλουμε να πάρουμε τα μέγιστα τον χειμώνα το καλοκαίρι έχουμε υπερθερμάνσεις...
Η λύση.
Σκέπασμα του ενός συλλέκτη με λευκό 3αρι φελιζόλ κομμένο ακριβώς στα μέτρα του πλαισίου στου συλλέκτη έτσι ώστε να θηλυκώνει και να εφαρμόζει στο τζάμι και πέρασμα σε 4 μεριές μια καλή ταινία...
Δεν φεύγει με τίποτα όσο και να φυσάει (Αρκεί να θηλυκώνει. Το τονίζω)

Φυσικά καλό είναι να βάζουμε και μια τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα έτσι ώστε να περιορίζουμε την θερμοκρασία του νερού που θα φτάνει στις καταναλώσει για να προστατεύουμε τα μέλη της οικογένεια απο εγκαύματα (ιδίως όσοι έχουν μικρά παιδιά) αλλά και την εγκατάσταση.


Είμαστε μια τριμελής οικογένεια, που αν κάνουμε και οι τρεις μπάνιο την ίδια μέρα, άντε να θελήσουμε 20-30 λίτρα ζεστό νερό ο καθένας (και πολλά λέω). Το καλοκαίρι που το νερό πάει 85 βαθμούς, έχουμε κάνει και 7 μπάνια σε μιά μέρα χωρίς θέμα. Γενικά στα δύο αυτά χρόνια που τον έχω, από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο, δεν υπήρξε μέρα που να είχαμε θέμα. Όταν αρχίζουν οι συννεφιές, με τον ήλιο να μπαινοβγαίνει και να έχουμε ηλιοφάνεια κάτω από 3 ώρες, εκεί το νερό πάει βία-βία 40-45 βαθμούς, πάντα εξαρτώμενο και από το πόσο νερό έμεινε από την προηγούμενη μέρα. Πχ αν την προηγούμενη είχα 45 βαθμούς νερό, δεν το ξοδέψω και περάσει νύχτα με μηδέν βαθμούς, την επόμενη το πρωί θα έχω 30+, οπότε με 3 ώρες ηλιοφάνεια, θα έχω πάλι 45. Αν το ξοδέψω, ή έχω ακόμη λιγόερη ηλιοφάνεια, τότε ναι, έχω μεσημέρι με νερό κάτω των 40 βαθμών και τσοντάρω ρεύμα για να κάνω μπάνιο.
Γενικά για χειμώνα δεν θα έλεγα όχι για άλλο ένα τετραγωνικό μέτρο συλλέκτη, θα χρειαζόταν για τις πολύ κρύες συννεφιασμένες μέρες. Θα ήταν όμως σίγουρα πρόβλημα για το καλοκαίρι, που ακόμη και με τα τωρινά 2τμ, περνάει τους 85 βαθμούς. Εκεί θα ήθελε σκέπασμα.

Τρίοδη βάνα ήθελα να βάλω, αλλά μου είπαν 100+ €, οπότε την προσπέρασα, μην ξέροντας αν ο ηλιακός θα πιάνει 60 βαθμούς, ή θα μου βγει πατάτα. Τώρα κάποια στιγμή θα την βάλω μόλις ευκολυνθώ. Για την ώρα παρήγγειλα ένα τέτοιο



και δύο τέτοια



που αλλάζουν χρώμα με την θερμοκρασία του νερού, για να έχουμε έστω μιά οπτική προειδοποίηση το καλοκαίρι, που τα νερά τσουρουφλίζουν αν ξεχαστείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75337 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
στα δικά μου ηλιακά, με το κιτ και τον διαφορικό, ο εγκαταστάτης έχει βάλει την ίδια πράσινη σωλήνα που έχει και για την ύδρευση. έχουμε κάποιο μειονέκτημα σε σχέση με το χαλκό που βλέπω να γίνεται κουβέντα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75338 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

χρηστος8 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Mιας κ οι δυο σας (Γρηγορη κ Χρηστο)ειστε εδω να ρωτησω κ κατι παρεμφερες.
Ειναι δυσκολο να τοποθετηθουν οι πλακες στην σκεπη κ ενα μποιλερ στο υπογειο?
Τι χρειαζεται για να γινει αυτο σαν εγκατασταση (περα απο τα προφανη);
Ειναι απλο?
Θα χρειαστουν αρκετα χρηματα?



Στεργιο σου απαντησε ηδη ο Γρηγορης...τα λεφτα ειναι παααααρα πολλα.
40 μετρα χαλκο, επενδεδυμενο φ22 με μονωση σε κουλουρα τον αγοραζουμε 970 ευρω :woohoo: :woohoo:
Υπολογισε και τα ψητα...καηκες :lol:

Θοδωρη εσυ πως τα ειδες τα ηλιακα κενου...εγω δεν τα βαζω διπλα απο τα κλασικα σε συγκριση με τιποτα.
Αναγκαστικα ομως αφου τα αγοραζουν οι πελατες τα τοποθετω.


Χρηστο και εγω ειμαι της αποψης κλασικο καλο και αφηστε τα κενου... Οσα εχεις βαλει Χρηστο περιπου τι παχος ειχαν στο γυαλι τους? Γιατι εγω αυτα που ειχα πιστευω οτι με ενα δυνατο χαλαζι θα τα εκλεγε ο ιδιοκτητης.

Σε δοκιμη δε που εκανα βαζοντας 160 λιτρα νερο στο καζανι του ενος, δεν με ενθουσιασε η ταχυτητα που ανεβασε θερμοκρασια σε ηλιολουστη μερα, πιστευω οτι ενας καλος κλασικος θα ανεβαζε το ιδιο.

Παντως η διαφωνια μου τοτε ηταν κυριως γιατι εταζαν στο αφεντικο μου οτι θα δουλευαν ως κυρια πηγη θερμανσης (με ελαχιστο πετρελαιο μονο σε μερες που δεν εβγαζε καθουλου ηλιο) :blink: Το τι καβγα καναμε εκεινη την ημερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75415 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

stergiosbik έγραψε: Mιας κ οι δυο σας (Γρηγορη κ Χρηστο)ειστε εδω να ρωτησω κ κατι παρεμφερες.
Ειναι δυσκολο να τοποθετηθουν οι πλακες στην σκεπη κ ενα μποιλερ στο υπογειο?
Τι χρειαζεται για να γινει αυτο σαν εγκατασταση (περα απο τα προφανη);
Ειναι απλο?
Θα χρειαστουν αρκετα χρηματα?


Xρηστο-Γρηγορη ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα μαλλον εγω δεν σας εδωσα να καταλαβετε.
Δεν μιλαω για ηλιακη υποβοηθηση (καμμια συνδεση με τον λεβητα) αλλα για εναν κλασσικο ηλιακο που απλως να μπουν οι πλακες επανω κ το μποιλερ στο υπογειο.
Οι πλαστικοι σωληνες δεν κανουν;
Οσοι ηλιακοι εχω δει πλαστικους "φορανε".
Δηλ. περαν του κυκλοφορητη που υποθετω χρειαζεται τι αλλο θα χρειαστει;Ανεβαινει τοσο το κοστος;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75509 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
@ Στεργιο

Το τουμποραμα σε μια διακοπη ρευματος θα λιωσει λογω υπερθερμανσης (σε διακοπη ρευματος ο κυκλοφορητης σταματαει)...οποτε ειναι ακαταλληλο.
Γι αυτο εγραψα ποσο εχει ο χαλκος...αλλη λυση ειναι ανοξειδωτοι σωληνες σε κουλουρα.
Περα απο τα προφανη ηλιακα πανελ, θα χρειαστει το ηλιακο κιτ με τον κυκλοφορητη, την ασφαλεια, την πληρωση, το αντεπιστροφο, δοχειο διαστολης, εξαεριστικα κτλ. www.caleffi.com/en_IT/caleffi/Files/giud...3117_08_Solar_gr.pdf
Κανα 500 αρικο εχει το ηλιακο κιτ...αναλογα ποιο θα παρεις βεβαιως.
Οποτε υπολογισε σωληνες - κιτ - ηλεκτρολογο με εμπειρια - υδραυλικο...ειναι τσουχτερη κατασκευη.

@ θοδωρη

Οι λαμπες κενου πανω απο 2-3mm παχος δεν εχουν...με ενα δυνατο χαλαζι πολυ πιθανο να σπασουν.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80, GeoTa, stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ