Παραγωγή υδρογόνου - οξυγόνου (HHO) για ιδιόχρηση (...?...)

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108518 από xrysafis72
Υπαρχει και κατι ποιο ευκολο!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108536 από avato-pantou

Savvas έγραψε:

antisakis έγραψε:
Για τις ετοιμες μηχανες θα συμφωνησω μαζι σου,για τα υπολοιπα γρηγορα θα σου αποδειξω οτι κανεις μεγα λαθος


Εγώ μπορεί να κάνω λάθος, η Α.Δ.Ε. (Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας) όμως δεν κάνει ποτέ λάθος. ;)
Δεν χρειάζεται να αποδείξεις σε εμένα κάτι, εσύ καλή υπομονή και καλό κουράγιο στο μάταιο αυτό ταξίδι. Δεν είσαι ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος...

Ο ήλιος πάντως θα συνεχίσει να εμφανίζεται απο την Ανατολή, άμα κάποια μέρα δεις κάτι διαφορετικό, μάλλον εσύ θα είσαι ανάποδα και όχι ο ήλιος. B)


Δεν πιστευω να μιλας σοβαρα για τον ηλιο; :ohmy:

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108538 από Savvas
Ένα σχήμα λόγου είναι αγαπητέ, για να επισημάνει ότι οι νόμοι της φύσης δεν αλλάζουν, ούτε και παρακάμπτονται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108634 από antisakis

Savvas έγραψε: Να σε ξεπροβληματίσει. Πρόκειται περί μπούρδας.

Υ.Γ.2 Τα έτοιμα συστήματα ΗΗΟ που πλασάρονται για αυτοκίνητα είναι μια μπαρούφα. Παράγουν (με απώλειες φυσικά όπως είπαμε) αέριο ίσα για να ανάψεις ένα τσιγάρο (όχι πακέτο) με τον αναπτήρα σου... Ψάξε για HHO scam.

Εγώ μπορεί να κάνω λάθος, η Α.Δ.Ε. (Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας) όμως δεν κάνει ποτέ λάθος.

Ακου φιλε Savva εσυ κανεις σιγουρα λαθος οσο για την Α.Δ.Ε δεν θα σχολιασω ,μπορω να σου αποδειξω τωρα τι μπορεις να αναψεις με hho απο 9v αλλα θελω να δεις κατι πολυ καλυτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108637 από Savvas
H τελειότερη (εργαστηριακή) μέθοδος παραγωγής υδρογόνου, μέσω ηλεκτρόλυσης έχει απόδοση περίπου 70% (για την ακρίβεια 67%).

Αυτό που θα μου αποδείξεις είναι ότι θα χρησιμοποιήσεις μια εξωτερική πηγή ενέργειας (τα volts δεν έχουν σημασία) για να τροφοδοτήσεις τη συσκευή ηλεκτρόλυσης που θα παράξει υδρογόνο.

Για να παράξεις υδρογόνο ενεργειακής αξίας 1.000 Watt*h πρέπει να καταναλώσεις ενέργεια 1.000 * 33% = 1.330 Watt*h

Αποτέλεσμα ενεργειακού ισοζυγίου 1.000 - 1.330 = - 330Watt ΑΠΩΛΕΙΑ ενέργειας δηλαδή και όχι όφελος.

Πως αυτό τώρα είναι κέρδος, το μικρό μου μυαλό δεν το καταλαβαίνει... :lol:


Υ.Γ. Το υδρογόνο είναι ένα καύσιμο όπως όλα τα άλλα. Δεν έχει μαγικές ιδιότητες.
Άμα δώσεις 2A ρεύμα (σε 12V σύστημα) για μία ώρα (καταναλώνοντας 28Watt*h) θα πάρεις πίσω υδρογόνο ενεργειακής αξίας 18,76Watt*h
Η βενζίνη έχει ενεργειακό περιεχόμενο 9.750Watt*h ανα λίτρο. Έτσι σε ένα όχημα που σε μια ώρα ταξίδι καις περίπου 5 λίτρα βενζίνης έχεις καταναλώσει 48.750 Watt*h (Σε ενέργεια βενζίνης χονδρικά λοιπον, 49.000Watt*h, εμεις προσθέτουμε υδρογόνο ενεργειακής αξίας 18,76Watt*h, αρα ενεργειακό ισοζύγιο 49.000 + 18,76 - 28(για την παραγωγή του υδρογόνου) = 48.990,76 Watt*h)
Απλά για να δείτε με νούμερα για τι πράγμα μιλάμε για τα συστήματα HHO και τις μηχανές εσωτερικής καύσης.

Θέλεις να κάνουμε το ρεύμα 50Α επειδή έχεις μεγάλο δυναμό? Ας ξανακάνουμε τις πράξεις
Τότε καταναλώνεις 798Watt*h ρεύμα για να παράξεις υδρογόνο αξίας 600Watt*h

Συνολικά στο προηγούμενο παράδειγμα 49.000 + 600 - 798 = 48.802 Watt*h :whistle:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108653 από antisakis

Savvas έγραψε: H τελειότερη (εργαστηριακή) μέθοδος παραγωγής υδρογόνου, μέσω ηλεκτρόλυσης έχει απόδοση περίπου 70% (για την ακρίβεια 67%).

Αυτό που θα μου αποδείξεις είναι ότι θα χρησιμοποιήσεις μια εξωτερική πηγή ενέργειας (τα volts δεν έχουν σημασία) για να τροφοδοτήσεις τη συσκευή ηλεκτρόλυσης που θα παράξει υδρογόνο.

Για να παράξεις υδρογόνο ενεργειακής αξίας 1.000 Watt*h πρέπει να καταναλώσεις ενέργεια 1.000 * 33% = 1.330 Watt*h

Αποτέλεσμα ενεργειακού ισοζυγίου 1.000 - 1.330 = - 330Watt ΑΠΩΛΕΙΑ ενέργειας δηλαδή και όχι όφελος.

Πως αυτό τώρα είναι κέρδος, το μικρό μου μυαλό δεν το καταλαβαίνει... :lol:


Υ.Γ. Το υδρογόνο είναι ένα καύσιμο όπως όλα τα άλλα. Δεν έχει μαγικές ιδιότητες.
Άμα δώσεις 2A ρεύμα (σε 12V σύστημα) για μία ώρα (καταναλώνοντας 28Watt*h) θα πάρεις πίσω υδρογόνο ενεργειακής αξίας 18,76Watt*h
Η βενζίνη έχει ενεργειακό περιεχόμενο 9.750Watt*h ανα λίτρο. Έτσι σε ένα όχημα που σε μια ώρα ταξίδι καις περίπου 5 λίτρα βενζίνης έχεις καταναλώσει 48.750 Watt*h (Σε ενέργεια βενζίνης χονδρικά λοιπον, 49.000Watt*h, εμεις προσθέτουμε υδρογόνο ενεργειακής αξίας 18,76Watt*h, αρα ενεργειακό ισοζύγιο 49.000 + 18,76 - 28(για την παραγωγή του υδρογόνου) = 48.990,76 Watt*h)
Απλά για να δείτε με νούμερα για τι πράγμα μιλάμε για τα συστήματα HHO και τις μηχανές εσωτερικής καύσης.

Θέλεις να κάνουμε το ρεύμα 50Α επειδή έχεις μεγάλο δυναμό? Ας ξανακάνουμε τις πράξεις
Τότε καταναλώνεις 798Watt*h ρεύμα για να παράξεις υδρογόνο αξίας 600Watt*h

Συνολικά στο προηγούμενο παράδειγμα 49.000 + 600 - 798 = 48.802 Watt*h :whistle:


Savva συμφωνα με τα παραπανω δεδομενα εχεις δικιο .
Στα παραπανω παραδειγματα μιλας για καθαρο υδρογονο αν προσθεσεις και το οξυγονο αλλαζουν λιγο;
Σκεφτηκα το ενδεχομενο οτι ολα αυτα τα νουμερα μπορει να ειναι ενα παραμυθι γιαυτο και ασχοληθηκα εχω κανει καποια πραγματα και ειμαι πολυ αισιοδοξος.
Τα πειραματα μου γινονται σε μια γεννητρια 3,5kw που θα χρησιμοποιει ως καυσιμο το αεριο HHO το οποιο θα παραγει η ιδια της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ