Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58997 από hunters1977
Αν σου ειναι ευκολο να ελεγχεις το φιλτρο πετρελαιου καθε εβδομαδα μονο για τον πρωτο μηνα. Καψε το ολο και μετα βαλε την αλλη αναλογια. Μεχρι να φτασεις 20 ντιζελ 80 βιοντιζελ. Το βιοντιζελ το φτιαχνεις ο ιδιος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #59009 από ayrtonsenna

hunters1977 έγραψε: Αν σου ειναι ευκολο να ελεγχεις το φιλτρο πετρελαιου καθε εβδομαδα μονο για τον πρωτο μηνα. Καψε το ολο και μετα βαλε την αλλη αναλογια. Μεχρι να φτασεις 20 ντιζελ 80 βιοντιζελ. Το βιοντιζελ το φτιαχνεις ο ιδιος?



Ναι το φτιαχνω μονος μου. Και το συγκεκριμενο δεν ειναι φιλτραρισμενο με ριτινη. Εχω παραγγειλει απο Αγγλια το φιλτρο και την ριτινη αλλα δεν εχουν ερθει ακομα. Βλεπεις τοσο καιρο το εβαζα καυστηρα. Δεν ηταν σιγουρο αν θα μου καθοταν η αγορα του αυτοκινητου. Παντως ειναι καλη αυτη η παρτιδα που εχω κανει.

Αυριο θα φυγω για Ευβοια. Μεχρι να γυρισω θα εχω κανει καμια 700αρια χιλιομετρα. Λογικα θα το εχω καψει ολο το τεποζιτο. Οποτε μετα θα γεμισω 50-50, σωστα?
Εν το μεταξυ το Πολο εχει 2 φιλτρα πετρελαιου, ενα εμπρος και ενα πισω. Και τα 2 θελουν τσεκαρισμα? Πως τα τσεκαρω? Καποιος μηχανικος μου ειπε οτι αν βγει το φιλτρο μετα χρειαζεται εξαερωση. Ισχυει?

Μετα το 20 ντιζελ 80 βιοντιζελ τι γινεται?

Σε ζαλησα με τις ερωτησεις, ε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #59010 από hunters1977
Εβαλες αφιλτραριατο βιοκαυσιμο ατο ρεζερβουαρ? Κανονισε να οξειδωσεις τη μηχανη εσωτερικα με την καυστικη σοδα. Αν και για μια φορα και τοσο αραιωμενο με ντιζελ δεν παθαινει τιποτα.Βρε παιδια στο αμαξι μονο απο ρητινη ειπαμε.

Κρατα την αναλογια σου λιγο ακομα και μετα 50 50. Τελος καλο ειναι να το κρατησεις 20. 80. Σε περιπτωση χαμηλων θερμοκρασιων δεν θα πηξει ευκολα ετσι
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #59017 από ayrtonsenna

Κρατα την αναλογια σου λιγο ακομα και μετα 50 50. Τελος καλο ειναι να το κρατησεις 20. 80. Σε περιπτωση χαμηλων θερμοκρασιων δεν θα πηξει ευκολα ετσι


Ποτε να αλλαξω φιλτρο πετρελαιου?

Το καλοκαιρι που εχουμε υψηλες θερμοκρασιες μπορω να το δουλεψω 100% βιοντιζελ?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ayrtonsenna.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #59021 από hunters1977
Ναι το καλοκαιρι μπορεις. Φιλτρο να το ελεγχεις τον πρωτο μηνα και αν το δεις μαυρισμενο αλλαξε το. Ο μηχανικος σου ειπε οτι θελει εξαερωση? Μηπως ειναι της παλαιας σχολης? Ολα τα νεα ντιζελ κανουν μονα τους. Τραβανε καυσιμο οπως η βενζινη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ayrtonsenna

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #59025 από ayrtonsenna

hunters1977 έγραψε: Ναι το καλοκαιρι μπορεις. Φιλτρο να το ελεγχεις τον πρωτο μηνα και αν το δεις μαυρισμενο αλλαξε το. Ο μηχανικος σου ειπε οτι θελει εξαερωση? Μηπως ειναι της παλαιας σχολης? Ολα τα νεα ντιζελ κανουν μονα τους. Τραβανε καυσιμο οπως η βενζινη


Ευχαρισω πολυ φιλε..
Τελικα και τα 2 φιλτρα χρειαζονται ελεγχο?

Και αναφορικα με την γλυκερινη, που την ξεφορτωνεσαι? Εχω μαζεψει 200 λιτρα!!!
Θελω τωρα που ειμαι Αθηνα να παρω Καυστικο Καλιο και να προσπαθησω να το κανω υγρο σαπουνι.
Τι αλλο μπορω να κανω? :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ