Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85338 από ayrtonsenna
"hunters1977", ευχαριστω ρε φιλε με εχεις σωσει!!!

"antisakis", οκ, συντομα και φωτος..

"velanas" την διαδικασια με νερο δεν την ξερω καλα, και μου φαινεται πολυ πιο ευκολο και πιο καλο να το φιλτραρω με την ρητινη! Το κανουν και οι περισσοτεροι που μιλαω..

Περεπιπτοντως ρε παιδια, το αγγλικο σαιτ δεν δεχεται παραγγελιες κατο απο 25 κιλα και ετσι αναγκατικα να παρω ολο το σακι. Για εμενα 25 κιλα ειναι υπερβολικα και μου στοιχισε ακριβα! Ετσι σκεφτηκα να σας πω οτι αν κανενας απο εδω θελει μερικα κιλα ας μου πει να του δωσω με κοστος μονο οσο μου χρεωσαν αντιστοιχα εμενα οι Αγγλοι. Ετσι θα εχω καποια επιστροφη σαν να λεγαμε, και εσεις δεν θα χρειαστει να παρετε ολο το τσουβαλι...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ayrtonsenna.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85340 από hunters1977
Η ξηρά διαδικασία πλύσεως προσφέρει μυριάδες πλεονεκτήματα έναντι της υγρής πλύσης με νερο

1- γίνεται γρήγορα και μειωνει το χρονο παραγωγης
2- οι μεγαλυτεροι παραγωγοι βιοντίζελ το χρησιμοποιουν
3- δεν υπαρχει ενδεχομενο να μεινει νερο μεσα στο καυσιμο αν εχουμε αμφιβολια με το νερο
4- με την ξηρη πλυση δεν μολυνεις συνεχως το περιβαλλον σε σχεση με το νερο(που θα το πεταξεις μετα?) Δεν δημιουργεί οποιαδήποτε λύματα

5- γινεται μονο με ενα περασμα
6- η ρητινη μπορει να καθαριστει και να ξαναχρησιμοποιηθει

Στα μειονεκτηματα της θα ελεγα οτι ειναι ακριβη σαν αρχικο κοστος,και οτι χρειαζεται παρετερω εξοπλισμο.

Το νερακι ειναι πιο παραδοσιακος τροπος και φθηνη λυση.
Ειναι θεμα επιλογης.

Προσωπικα προτιμω την ξηρη μονο και μονο για τα λυματα που δεν ξερω που θα πεταξω.

Με την ευκαιρια την γλυκερινη τι την κανετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85341 από hunters1977

ayrtonsenna έγραψε: "antisakis", οκ, συντομα και φωτος..

"velanas" την διαδικασια με νερο δεν την ξερω καλα, και μου φαινεται πολυ πιο ευκολο και πιο καλο να το φιλτραρω με την ρητινη! Το κανουν και οι περισσοτεροι που μιλαω..

Περεπιπτοντως ρε παιδια, το αγγλικο σαιτ δεν δεχεται παραγγελιες κατο απο 25 κιλα και ετσι αναγκατικα να παρω ολο το σακι. Για εμενα 25 κιλα ειναι υπερβολικα και μου στοιχισε ακριβα! Ετσι σκεφτηκα να σας πω οτι αν κανενας απο εδω θελει μερικα κιλα ας μου πει να του δωσω με κοστος μονο οσο μου χρεωσαν αντιστοιχα εμενα οι Αγγλοι. Ετσι θα εχω καποια επιστροφη σαν να λεγαμε, και εσεις δεν θα χρειαστει να παρετε ολο το τσουβαλι...


θα χρειαστω εγω :woohoo: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85405 από thlanarass
αυτο με την φυγοκεντρηση κανει δουλεια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85418 από ayrtonsenna
Με την ευκαιρια την γλυκερινη τι την κανετε?[/quote]


Εγω ειδα και απο-ειδα και αφου δεν βρισκω να την δωσω πουθενα, εχω αρχισει να πειραματιζομαι με σαπουνι.
Εφτιαξα πλακες και μου βγηκαν καλες! Με αυτες πλενομαι τωρα και εχω δωσει σε ολους τους γνωστους. Μεχρι στιγμης δεν εχω συμπτωματα καρκινου :silly: . Το χρωμα βεβαια ειναι λιγο "σκατουλι" αλλα στην δευτερη παρτιδα του εβαλα λιγο μαγειρικο κοκκινο χρωμα και εστρωσε. Προσπαθησα να το αρωματισω με ξυσμα και χυμο λεμονιου αλλα τζιφος. Θελει μαλλον αιθεραια ελαια. Αλλα επειδη μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα (300 + κιλα) τωρα θα αγορασω καυστικο καλιο και θα το κανω και υγρο. Θα φυγει πιο γρηγορα.
Καπου διαβασα οτι κανει και για τουβλα καυσης που θα ηταν καλη φαση..
Εχετα διαβασει τιποτα, ή εχετε καμοια αλλη ιδεα??
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ayrtonsenna.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85436 από hunters1977

antisakis έγραψε:

hunters1977 έγραψε: Σε αυτοκινητο ντιζελ το εχεις δοκιμασει σακη?



Δεν εχω ασχοληθει καθολου ο φιλος velanas θα μας πει που εκανε το πειραμα.
Εγω προς το παρων μαζευω τηγανελαια και θελω την βοηθεια σου στο θεμα φιλτραρισματος .
Δεν εχω μηχανη και θα το κανω σε μπετονι,πως μπορω να δουλεψω το φιλτρο που περιεγραψες στην δικη μου περιπτωση;


επειδη γινεται συνηθως με φυσικη ροη καλο θα ειναι να ανεβασεις καπου ψηλα το μπετονι και αφου βγει η γλυκερινη απο τον πυθμενα. Αν δεν δουλεψει με αυτον τον τροπο λογω μικρης πιεσης τοτε θα χρειαστεις μια 12βολτη παλμικη αντλια μικρης ροης του στυλ 100-200 ml το λεπτο να το σπρωχνει προς το φιλτρο. ακομη καλο ειναι (για ολους το αναφερω) να προστεθει ενα φιλρο 5 μικρα πριν το φιλτρο ρητινης και ενα φιλτρο 1 μικρα μετα τοφιλτρο ρητινης. ετσι να μην υπαρχει ιχνος ξενου σωματιδιου στο καυσιμο. το προτεινει και η bio-lite
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antisakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ