Σκούπα στάχτης

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158372 από georgegk
Απαντήθηκε από georgegk στο θέμα Σκούπα στάχτης
Εγω πηρα απο το eshop μια με 40 ευρω, 500 watt.
Μια χαρα ρουφαει παντως, και απο τοτε που εβαλα το φανελακι (να ναι καλα το φορουμ)
την καθαριζω μια φορα ανα 30-40 ημερες...

Δεν μπορω να καταλαβω αν το φανελακι την ζοριζει ομως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158375 από ianis
Απαντήθηκε από ianis στο θέμα Σκούπα στάχτης
Την χρησιμοποιώ για σόμπα. Κ ναι, με ενοχλεί κ μένα που θέλει τόσο συχνά καθάρισμα. Αλλά πιστεύω οτι είναι πρόβλημα των HEPA αυτό όπως πολύ σωστά αναφέρεται σε προηγούμενα ποστ.
Πιστεύω όμως ότι φταίει το είδος και ο τρόπος τοποθέτησης του φανελακίου :P .
Το τεχνικό μπλουζάκι έχει πιο αραιή πλέξη με αποτέλεσμα να δουλεύει πιθανόν, ως πλέγμα συγκράτησης της σκόνης (κατι σαν τα πλέγματα σοβά...)
Ταυτόχρονα, τυλίγοντας το φανελάκι γύρω από την μεταλλική σήτα όλη η στάχτη κάθεται στα κάθετα "τοιχώματα" δεν πέφτει με αποτέλεσμα να μπουκώνει κ να χρειάζεται ξύσιμο για να πέσει...
Εχει τύχει να βαριέμαι να καθαρίσω όλη την σκούπα και τελικά να ξύνω λιγο το φανελάκι με τελικό αποτέλεσμα να τραβάει η σκούπα μια χαρά.
Οπότε είμαι σε διαδικασία να τροποποιήσω το φανελάκι με ένα πιο πυκνοπλεγμένο και να το βάλω σε οριζόντιο επίπεδο ώστε με ενα απλό χτύπημα της σκούπας κατω στο πάτωμα και την βαρύτητα απλά να πέφτει κατω...
Μέχρι στιγμής το φίλτρο δεν το έχω πλύνει. Κ δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Το χτυπάω λίγο στον κάδο και καθαρίζει. (Από την εσωτερική πλευρά δεν έχει βγάλει ποτέ σκόνη κ εχω εντυπωσιαστεί!) 5-6 φορες το εχω καθαρίσει... Ενταξει, σηκώνει λίγο σκόνη αλλά ο καθαρισμός της γίνεται στο μπαλκόνι κ μετά ρίχνω κ ενα καθαρισμα με την καθαρή σούπα. Την τελευταία φορά το βαλα μεσα σε σακούλα μαρκετ κ σαφως ηταν καλύτερα τα πράγματα.

καθαρισμα ανα 30-40 μερες!! :woohoo:
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ianis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158440 από ianis
Απαντήθηκε από ianis στο θέμα Σκούπα στάχτης
φωτό από το hepa.
Φαινεται πόσο καθαρό ειναι από την εσωτερική πλευρά του, ποσο βρωμικο από την εξωτερική. Το φίλτρο περιβάλλεται απο την σητα κα γύρω από την σήτα ειχα βαλει το κόκκινο φανελλάκι που φαίνεται στον πάτο.
Θα χρειαστεί να μπεικ λίγη σιλικόνη γυρω από τη μούφα ενωσης του σπιράλ με τον κάδο.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ianis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158525 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Σκούπα στάχτης
Τελικα πηρα τη σκουπα αυτη www.skroutz.gr/s/10466238/OEM-Ash-Devil-MWA-501.html και εβαλα και φανελακι(τωρα επειδη ειναι μπλε δεν ξερω αν ηθελε σε ασπρο :P :P :P ).σαν πρωτη εντυπωση σκοτωνει ενω η πριν που ειχα ηταν αυτη www.skroutz.gr/s/3550204/Matrix-ASF20M.html (αρκετα καλη εβγαλε 4 σεζον περιπου 3 τονους πελλετ τη χρονια και καθαρισμους τουμπο χωρο καυσης κουπακι),θα δειξει αν θα τα καταφερει.την πηρα απο εδω απο ΛΑΜΙΑ 40 ευρω με φπα.




Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158530 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σκούπα στάχτης
καλοδουλευτη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158534 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Σκούπα στάχτης
Να σαι καλα Δημητρη ελπιζω να αντεξει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ