Συνδεσμολογια υδραυλικού τζακιου.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167500 από vagroul
Τωρα κατάλαβα τι λες, δηλαδη να συνδεθεί ο θερμοστατης χώρου με κάποιο τρόπο στο τζάκι, το τζακι να στέλνει αρχικά τα νερά στα σωματα και οταν φτάσει η επιθυμητή θερμοκρασία να τα πηγαίνει στο δοχείο.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167501 από giokaspart
Ναι αυτή είναι η λογική λειτουργίας του ΔΑ. Εφαρμόζεται κυρίως στους λέβητες βιομάζας και δει στους ξυλολέβητες όπου η πλήρης εκμετάλλευση της παραγόμενης θερμότητας είναι δύσκολη λόγω κυρίως του ότι δεν μπορεί να γίνει πλήρως ελεγχόμενη μηχανικά και ηλεκτρονικά η τροφοδοσία τους, με συνέπεια όταν είμαστε εκεί και γεμίζουμε να έχουμε περίσσεια θερμότητας και όταν κοιμόμαστε ή βαριόμαστε να σηκωθούμε τη νύχτα να γεμίσουμε, παίρνουμε πίσω ένα μεγάλο μέρος του αποθέματος της θερμότητας (Β΄ θερμοδυναμικό αξίωμα) που κατευθύνθηκε στο ΔΑ.
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by giokaspart.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167506 από vagroul
Εγω νόμιζα οτι το τζακι συνδέεται με ΔΑ και το ΔΑ μετα με τα σώματα, υπάρχει αυτή η συνδεσμολογια;

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167507 από giokaspart
Μπορεί να γίνει και αυτό αλλά δεν είναι σωστό γιατί θα πρέπει πρώτα να ζεσταθεί το νερό του ΔΑ και μετά τα σώματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167519 από vagroul
Αυτο λογικα γίνεται με μια τριοδη. Θέλει καλο αυτοματισμο οπως το περιγράφεις. Στο τζακι είναι συνδεδεμένα τα σώματα και το ΔΑ. Στέλνει αρχικά το νερό στα σώματα και οταν ο χωρος φτάσει πχ 20 βαθμους συνεχίζει να το στέλνει στο ΔΑ. Οταν η θερμοκρασία του χώρου πέσει και χρειαστεί παλι ζεστό νερό πως καταλαβαίνει απο που θα το πάρει. Συγνώμη αν σε εχω ζαλίσει.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167520 από giokaspart
Μπορείς να το ορίσεις με κατάλληλη συνδεσμολογία θερμοστατών, τρίοδων, κυκλοφορητών κλπ κατά την εγκατάσταση, η οποία βέβαια απαιτεί πολύ καλή μελέτη από ειδικό αλλά κυρίως έμπειρο μηχανικό ή υδραυλικό. Προσωπικά με τέτοιου είδους εφαρμογές δεν έχω ασχοληθεί και δεν μπορώ να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες για συνδέσεις, υλικά κλπ. Υπάρχουν όμως αρκετοί πιο ειδικοί εδώ στο φόρουμ που μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο (Valo, Χρήστος κλπ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ