Προβληματισμός με κατάσταση εξωτερικών μπουριών.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166882 από Nasikas

Τελικά το πρόβλημα οφείλεται στα τελευταία επάνω 2 κομμάτια της καμινάδας τα οποία για κάποιο λόγο αποσυνδέθηκαν

Γι αυτό σας είχα πει εξ αρχής να ανέβετε να δείτε απο ποιό ακριβώς σημείο ξεκινά η κοκκινίλα.
Το είχα ξαναδεί το έργο έξω απο τον Λαγκαδά.... αλλά με μαυρίλα- όχι κοκκινίλα (τους έφταιγε το πέλλετ)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Nasikas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167035 από TheoJamaica
Και ως δια μαγείας η καμινάδα καθάρισε.

Δεν καθάρισε τελείως βέβαια αλλά εδώ και τρεις ημέρες που βρέχει συνεχώς η πολύ μπίχλα που είχε έφυγε από πάνω της.Με λίγο τρίψιμο με ενα πανί φεύγει εντελώς και φενεται γυαλιστερό γυαλιστερό το ανοξείδωτο.

Το γέλιο δεν σταματάει εδώ όμως.Σημερα ανακάλυψα νέα κουφά στην εγκατάσταση μου.

Προφανώς η καμινάδα μου έχει πρόβλημα κάπου στην κορυφή και μπαζει νερό.Επειδη την έχω συνδεμένη και με τον λέβητα πετρελαίου τα νερά γυρνάνε πίσω και πέφτουν μέσα στον λέβητα.Σημερα έκανα την νέα ανακάλυψη με το βεντιλατερ του λέβητα πετρελαίου να βγάζει καπνό και μέσα ο λέβητας είχε αρκετό νερό.



Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by TheoJamaica.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167036 από TheoJamaica
Μπορείτε να συγκρίνετε πως ήταν πριν βρέξει.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167037 από TheoJamaica
Τελικά θα απομονώσω τον λέβητα πετρελαίου για να φεύγουν τα καυσαέρια κατευθείαν αλλά φοβάμαι μην γυρνάνε οι υγροποίησης στον λέβητα πέλλετ.

Μάλλον θα πρέπει να τον ρυθμίσω εφόσον βάλω την νέα καμινάδα να δουλεύει στους 150-170 βαθμούς.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167038 από giokaspart
Στο λέβητα του πέλετ πρέπει σε κάθε περίπτωση άμεσα να βάλεις το ταυ στην έξοδο όπως είχαμε πει. Δεν κοστίζει πολύ και μπορείς άνετα να το κάνεις μόνος σου. Αν θέλεις και οποιαδήποτε βοήθεια εδώ είμαστε.
Κανονικά, σύνδεση δύο καμινάδων με διαφορετικά καύσιμα (πετρέλαιο και πέλλετ) δεν ενδεικνύονται από κανένα κατασκευαστή. Επειδή όμως μας το επιβάλει η ανάγκη, ας να το κάνουμε έτσι ώστε να έχουμε την καλύτερη λειτουργικότητα και την μέγιστη ασφάλεια.
Το νερό της βροχής μέσα στην καμινάδα είναι μεγάλο και επικίνδυνο πρόβλημα. Είσαι τυχερός που έπεφτε μέσα στο λέβητα πετρελαίου (όχι ότι εκεί δεν δημιουργεί πρόβλημα) και όχι στον λέβητα του πέλλετ, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα σου μπούκωνε και θα σου κατέστρεφε τον ανεμιστήρα καυσαερίων, έτσι πού έχεις την καμινάδα του πελλετολέβητα με σπιράλ και χωρίς ταυ.
Σε μένα όπως σου είπα με πολύ καλό ελκυσμό, η θερμοκρασία καυσαερίων στη έξοδο δεν περνάει του 140 βαθμούς και στην καμινάδα εξωτερικά είναι πιο χαμηλή, αφοί μπορώ άνετα να την ακουμπάω με γυμνό χέρι.
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by giokaspart.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167048 από TheoJamaica
Φτύστε την ντε.



Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ