Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96650 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

glf έγραψε: εμείς με τις Α/Θ να γράψουμε αλλού; :lol:

καλύτερα εδώ νομίζω..

εγώ έχω μονοκατοικία 160τ.μ. στην Κοζάνη, μέτρια προς καλή μόνωση για την περιοχή.
θερμοκρασίες 20-22 αλλά στα κρύα έπρεπε να ανάβει το τζάκι.
θέρμανση με Α/Θ 16KW και πολύ οικονομικό προγραμματισμό, έκαιγε κυρίως στο μειωμένο τιμολόγιο
δεν έβαλα τελικά μετρητή επάνω στην αντλία οπότε έχω όλη την κατανάλωση του νοικοκυριού αλλά και πάλι με λογική χρήση.
στο τετράμηνο έχω 2700KWh κανονικό και 4900KWh μειωμένο.
αν εξαιρέσω το χαράτσι, στο τετράμηνο η ΔΕΗ μου βγήκε 850 ευρώ. όλα μέσα εκτός από χαράτσι. ΦΠΑ, τέλη και αφορά και ρεύμα και θέρμανση. καλά πήγαμε λοιπόν και πρέπει φέτος να κάνω κέλυφος τουλάχιστο στη βορινή πλευρά που μου κρυώνουν τα υπνοδωμάτια που είναι και μακριά από το τζάκι.

Επίσης μετά τις... βελτιώσεις στο θερμοθάλαμο, ευχαριστήθηκα και την απόδοση από το τζάκι, ενεργειακό γαλλικό foyer 12KW. πρέπει να έκαψα 400 κιλά κλαδέματα αμυγδαλιά και καρυδιά.
το τζάκι άναβε κυρίως το απόγεμα προς βράδυ, όταν έξω έπιανε μηδέν βαθμούς και κάτω.


Είσαι σίγουρος για τα ποσά που γράφεις για το ρεύνα; Στην περιφέρεια έχετε φθηνότερες τιμές από την Αθήνα; Με δικές μας τιμές σε υπολογίζω γύρω στο χιλιάρικο. Κάνω κάπου λάθος;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97832 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Μονοκατοικια 130τμ στη Μαλακασα Αττικης

Ενεργειακη κατηγορια Ζ

Απο 2/12/12 που ξεκινησε η λειτουργια του λεβητα βιομαζας (με τους συνηθυσμενους πειραματισμους τις πρωτες 20 μερες μεχρι να "γνωριστεις" με τον λεβητα :P ) μεχρι κ σημερα που καιει, λογω κυριως μικρου παιδιου αλλα κ ΖΝΧ, η καταναλωση ειναι 4,5 τονοι πυρηνοξυλο βιομαζας Οινοφυτων (4,5*150€=675€).

Θερμοκρασια σπιτιου σταθερη στους 20,5C-21,5C.

Την προηγουμενη εβδομαδα ολοκληρωσα την θερμομονωση της οροφης, ενω σημερα εβαλα τελικα κ την τριοδη θερμοστατικη βαλβιδα.

Με τα παραπανω ανεβηκα στην ενεργειακη κατηγορια Δ κ πιστευω πως απο την νεα σεζον θα εχω λιγοτερες απωλειες εντος σπιτιου.

Θελω για αλλη μια φορα να σας ευχαριστησω ολους για ολες τις πληροφοριες που δημοσιευετε κ γινομαστε ολοι μας σοφοτεροι!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98026 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
2 τονους οξυα στεγνη.ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την αποδοση
με 3 κιλα ωριαια καταναλωση τις 2 πρωτες μετα συντηρηση με τα μισα κιλα.
τοσπιτι σταθερα πανω απο 21 εως 24.

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98034 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Εγώ απορώ πώς βγάλατε τελικές καταναλώσεις.

Ακόμα καίει ο καυστήρας εδώ στα Βόρεια!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98041 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
......και όπως πάμε, θα καίει μέχρι και το Πάσχα. :lol:

Ηπιος...ήπιος χειμώνας, αλλά ο λέβητας και η σόμπα κάθε μέρα μπουμπουνίζουν. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98044 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
(KERBEROS & mastoras) έτσι είναι ,οκ την μέρα δεν πολύ ανάβει, αλλά το βράδυ μπουμπουνηζη το πελλετ,ήπιος-ήπιος αλλά τα τσουβαλάκια πάνε και έρχονται!! :D :D

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ