Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95029 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

jnet έγραψε: Πόσο: 0,5 τονο Bioenergy, 6,3 τονους SAVA και 1 τονο Golden (έχει μείνει λιγότερο απο 0,5 τν Sava που θα κανεί ανετα τον επόμενο μήνα. Συνολικό κόστος 1950€
Που: σε εναν λέβητα Pellmax UB ο οποίος ζεσταίνει 225 τμ (3 θερμοστάτες) και 1 σόμπα HP-22 στο κατάστημα 75τμ (πρέπει να έκαψε 1,3 τν SAVA).
Θερμοκρασίες: 22,5ο στο σπίτι όταν είμασταν μέσα και 20 όταν λείπαμε(5 ώρες/καθημερινές). Σπίτι 230μ υψομετρο Θεσσαλονικη, μόνωση μέτρια.

Περσι στο σπιτι σε αντιστοιχία των 6,5 τν πελλετ εκαψε 2300λτ πετρ + 2,5 τν bioenergy , προπερσι 3200 lt πετρελ . Και τις 2 προηγούμενες χρονιές τα 100 τμ του ισογείου ζεσταίνονταν στο 1/3 των ημερών σε σχέση με φέτος.


ειμαι περιπου στα ιδια με σενα στα τετραγωνικά του σπιτιου 2οροφο(92+130τμ) Ν.καρδιτσας,ημιορεινη περιοχη,σε ποταμι διπλα,εκ τον οποιων ο 1ος οροφος χωρις μονωση και με παλια παραθυρα ξυλινα που μπαζουν αερα, με μονα τζαμια και εχω καψει απο τελη Οκτωβριου εως σημερα 5,5 τονους πελλετ,2 τ Biotherm kai 3,5 t swainhofer:σύνολο 1590ευρω(περισυ 3,2τονους πετρελαιο) με θερμοκρασιες σπιτιων 18-21 βαθμους, αναλογως
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95030 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
συμπληρωμένο και διορθωμένο (vag1234, scouter, valsam) pdf

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: 1.pdf
Μέγεθος αρχείου:109 KB


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95038 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Φετος ολοι μας θα πρεπει μεχρι στιγμης τουλαχιστον να θεωρουμε τους εαυτους μας τυχερους μιας και ο χειμωνας ηταν πολυ μαλακος σε σχεση με αλλες χρονιες. Εγω με μια ξυλοσομπα υδραυλικη με φουρνο εκαψα για 100τμ στην Ξανθη γυρω στα 220κιλ. χωρις να στερηθω τιποτε.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95039 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Gdevil έγραψε:

valsam έγραψε: Ξανα στιβιαξα τα ξυλα απο εκει που τα ειχα σε τρια διαφορετικα μερη σε 2 και τα ξανακυβισα το αποτελεσμα ειναι να μου εχουν μεινει 8,4 κυβικα,στο συνολο ειχα αγορασει 8 τονους ξυλα και ειχαν περισεψει απο περυσι καμια 200-300 κιλα δηλ. συνολο 8,2-8,3 τονοι,υπολογιζω τα 8,4 κυβικα με 450 κιλα το κυβικο(τοσο διαβασα οτι ειναι η οξια με κατω απο 20% υγρασια) και μου βγαινει οτι εχω τωρα 3,780 κιλα ξυλο,ετσι η καταναλωση μου φετος μεχρι στιγμης ειναι 4,4-4,5 τονοι αλλα μηπως ειναι αδικος αυτος ο τροπος μετρησης που κανω μιας και αγορασα σε κιλα (και αρκετα πιο υγρα)και τωρα μετα απο 10 μηνες τα κανω σε κυβικα και τα μετατρεπω σε κιλα ξανα?
Πως να τα υπολογισω,να υπολογισω οτι εκαψα 4,5 τονους με τα ξυλα που αγορασα περυσι τον Μαιο με 35% υγρασια η να τα υπολογισω οτι εκαψα 3,8-4 τονους ξυλα στεγνα που ειναι σημερα η μαλλον ηταν απο τον Σεπτεμβριο μετα την καλοκαιρινη τους ηλιοθεραπεια?

Αρχικά είχες αγοράσει 8 τόνους ξύλα υγρασίας 35%. Αυτά αν τα είχες κυβίσει τότε θα ήταν 14 κυβικά (με υγρασία 35% το κυβικό έχει 570 κιλά)
Τώρα έχεις 8,4 κυβικά.
Αρα έκαψες 5,6 κυβικά ξύλα υγρασίας 35%. Αυτά όταν τα αγόρασες ήταν 3,2 τόνοι ξύλα υγρασίας 35%
Επίσης έκαψες 300 κιλά ξερά ξύλα. Αυτά ήταν 0,6 κυβικά.

Σε ερώτηση λοιπόν "πόσο έκαψες" η απάντηση είναι
300 κιλά ξερά ξύλα και 3,2 τόνοι ξύλα υγρασίας 35%
ή
6,2 κυβικά

ΥΓ έλαβα την πρωτοβουλία και διόρθωσα την κατανάλωσή σου στον πίνακα σύμφωνα με τους ανωτέρω (σωστούς θεωρώ) υπολογισμούς μου. Θα φανεί η διόρθωση σε επόμενο μνμα που θα ξαναανεβάσω το pdf. Εάν διαφωνείς γράψε μνμα ώστε να το ξανααλάξω.

Σορρυ για τον κοπο που σε βαζω και διορθωνεις φιλε αλλα δεν το προσεξα οτι εφτιαχνες pdf,το 35% το ειπα χονδρικα γιατι ο γαυρος που πηρα(2 τονους απο τους 8 ηταν γαυρος )ειχε εξωτερικη υγρασια περιπου 20% και εσωτερικη 25% που ειχα μετρησει και η οξια ειχε εσωτερικη 35% και εξωτερικη καμια 30ρια αν θυμαμαι καλα και ειπα χονδρικα οτι τα ξυλα μου ειχαν 35% υγρασια,βεβαια μετα κατα τελη σεπτεμβριου τα ξυλα ειχαν απο 10 εως και 16-18% εσωτερικη υγρασια απ'οσα εσχισα και μετρησα,απ'οτι διαβασα τα ξυλα ξανα παιρνουν υγρασια κατα τους χειμερινους μηνες και γιαυτο υπολογιισα οτι αντε να ειχαν παει ξανα 20% εσωτερικη υγρασια!
Γι'αυτο καλυτερα υπολογισε τα με 30% υγρασια αντι για 35% που τα εχεις στο pdf,επισης η ωρες λειτουργιας ηταν 16ωρη να σου το πω χονδρικα γιατι μεχρι και τις 9 το πρωι το μπαφερ εδινε ζεστη απο τις 9 εως το απογευμα που θα σκοτεινιαζε δεν τον αναβα τον λεβητα γιατι το σπιτι κρατουσε ζεστη,αναβα στις 5-6 π.χ και εβαζα κατα τις 9-10 ξανα ενα μισο γεμισμα και μας πηγαινε μεχρι το επομενο πρωι,στα πολλα κρυα αναβα και μια φωρα το πρωι και μας πηγαινε μεχρι το επομενο στο σουρουπομα οπως ειπα!
Για την μονωση του σπιτιου θα την χαρακτηριζα καλη!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95241 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Καλησπέρα σε όλους. Σε καινούρια μεζονέτα εκτεθειμένη από παντού με καλή μόνωση 150τμ με εσωτερικές θερμοκρασίες στον πάνω όροφο (καθιστικό) 20,5-21,5 και στον κάτω (κρεβατοκάμαρες) 20-21, με λέβητα πυρόλυσης 30kw (vitoligno 100s) χωρίς δοχείο, με 24ωρη λειτουργία, στα 600μ υψόμετρο της Στερεάς, έκαψα από 25/10 έως σήμερα, περίπου 7-8 τόνους έλατα και κέδρα, μαζεμένα από εμένα ξερά μέχρι τον Αύγουστο (άρα μικρή υγρασία), με έξοδα περίπου 100-150 ευρώ και πολύ κόπο. Ακόμη έχω 3-4 τόνους, ελπίζω να περισσέψoυν αρκετά για του χρόνου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95423 από man422
Απαντήθηκε από man422 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
καλησπερα σε ολους..
χαλκιδικη αμμουλιανη απο 10-12-12 μεχρι και σημερα 2 παλετες πελλετ(2.100κιλα) σε καινουρια οικοδομη οροφος 80 τ.μ και σοφητα 60τ.μ. ο οροφος λειτουργει με επηδαπεδια θερμανση..
ο λεβητας ειναι thermoflux 30 και το πελλετ irely (βουλγαρια).
ειμαι ερκετα ικανοποιημενος.. :P :silly:

ξεχασα κατι 24 ωρες λειτουργειας και 23 βαθμοι στο οροφο και 22 στην σοφητα..
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by man422.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ