Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94910 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Πόσο: 0,5 τονο Bioenergy, 6,3 τονους SAVA και 1 τονο Golden (έχει μείνει λιγότερο απο 0,5 τν Sava που θα κανεί ανετα τον επόμενο μήνα. Συνολικό κόστος 1950€
Που: σε εναν λέβητα Pellmax UB ο οποίος ζεσταίνει 225 τμ (3 θερμοστάτες) και 1 σόμπα HP-22 στο κατάστημα 75τμ (πρέπει να έκαψε 1,3 τν SAVA).
Θερμοκρασίες: 22,5ο στο σπίτι όταν είμασταν μέσα και 20 όταν λείπαμε(5 ώρες/καθημερινές). Σπίτι 230μ υψομετρο Θεσσαλονικη, μόνωση μέτρια.

Περσι στο σπιτι σε αντιστοιχία των 6,5 τν πελλετ εκαψε 2300λτ πετρ + 2,5 τν bioenergy , προπερσι 3200 lt πετρελ . Και τις 2 προηγούμενες χρονιές τα 100 τμ του ισογείου ζεσταίνονταν στο 1/3 των ημερών σε σχέση με φέτος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94915 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Ξανα στιβιαξα τα ξυλα απο εκει που τα ειχα σε τρια διαφορετικα μερη σε 2 και τα ξανακυβισα το αποτελεσμα ειναι να μου εχουν μεινει 8,4 κυβικα,στο συνολο ειχα αγορασει 8 τονους ξυλα και ειχαν περισεψει απο περυσι καμια 200-300 κιλα δηλ. συνολο 8,2-8,3 τονοι,υπολογιζω τα 8,4 κυβικα με 450 κιλα το κυβικο(τοσο διαβασα οτι ειναι η οξια με κατω απο 20% υγρασια) και μου βγαινει οτι εχω τωρα 3,780 κιλα ξυλο,ετσι η καταναλωση μου φετος μεχρι στιγμης ειναι 4,4-4,5 τονοι αλλα μηπως ειναι αδικος αυτος ο τροπος μετρησης που κανω μιας και αγορασα σε κιλα (και αρκετα πιο υγρα)και τωρα μετα απο 10 μηνες τα κανω σε κυβικα και τα μετατρεπω σε κιλα ξανα?
Πως να τα υπολογισω,να υπολογισω οτι εκαψα 4,5 τονους με τα ξυλα που αγορασα περυσι τον Μαιο με 35% υγρασια η να τα υπολογισω οτι εκαψα 3,8-4 τονους ξυλα στεγνα που ειναι σημερα η μαλλον ηταν απο τον Σεπτεμβριο μετα την καλοκαιρινη τους ηλιοθεραπεια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94916 από egress1981
Απαντήθηκε από egress1981 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
2 παλετες alfa wood 500ευρο
2 παλετες drau holz 620ευρο
1/2 bioenergy point 140ευρο
4 τονους ξυλο 400ευρο
ΣΥΝΟΛΟ 1660
120 τμ χωρις καθολου μονωση σε ταρατσα και τοιχους και θερμοκρασια σταθερα στους 22 ολο το 24ωρο(εκτος τις ωρες που αναβε το τζακι και εκει ειχε 24-25!Απο του χρονου θα υπαρχει μονωση στην σκεπη και στους γυρω τοιχους για να δουμε........
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by egress1981.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94926 από gounoman
Απαντήθηκε από gounoman στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
σε διαμέρισμα 106 τ.μ τελευταίου ορόφου με μόνωση και διπλά παράθυρα αλουμινίου μόνο πετρέλαιο αφού ακομη δεν έχω πάρει ακόμη έγκριση απο το εξοικονομώ 750 ΄λιτρα με 5ωρη λειτουργία την μέρα για οικονομία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94935 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Gdevil έγραψε: Οι απαντήσεις έως τώρα συγκεντρωμένες σε λογιστικό φύλλο
Edit
agrrrrrrr :S :pinch: :sick:
(δε με αφήνει να ανεβάσω xls αρχείο οπότε ανεβάζω pdf )

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: 1.pdf
Μέγεθος αρχείου:95 KB


Μιας και το βρίσκω πολύ χρήσιμο το θέμα έκατσα και πέρασα σε xcel όλες τις μέχρι τώρα απαντήσεις.
Πιθανότατα κάποια στιγμή μελλοντικά να περάσω και τις απαντήσεις από εδώ και κάτω. Οπότε εάν και κάποιος από τους ήδη γράψαντες θέλεις να συμπηρωθεί (ή να αλλαχθεί κάτι που έγραψα λάθος) κάτι στο αρχείο (έχω βάλει ερωτηματικά σε όποια στοιχεία λείπουν) ας γράψει με νέο μνμα τι θέλει να συμπληρωθεί.
Επίσης εάν κάποιος mod θέλει το αρχείο το xcel για να το ανεβάσει αυτός ας γράψει ένα mail να του το στείλω.
Πάντως νομίζω πως οι απαντήσεις που δίνει ο καθένας θα πρέπει να περιέχουν όλα τα δεδομένα από τις στήλες του pdf (ή τεσπα οσα θέλει ο καθένας να γράψει) ώστε να μπορεί όποιος άλλος διαβάζει το θέμα να έχει τα δεδομένα ώστε να μπορεί να βγάζει συμπεράσματα

Παρακάτω γράφω την δική μου απάντηση στο θέμα
ΟΝΟΜΑ: gdevil
τ m: 70+70
ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ: 20 ώρες τη μέρα
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: 24 στο κάτω όροφο και 21 στα δωμάτια επάνω
ΠΗΓΗ ΘΕΡΜ: Τζάκι κλειστό με πόρτα
Α ΥΛΗ: 12,5 κυβικά μεσσές αγορασμένος τον Οκτώβριο (σε κιλά 7,6 τόνοι)
ΥΓΡΑΣΙΑ (ΞΥΛΑ): 40% στην αγορά
ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 1050 ευρώ
ΜΟΝΩΣΗ – ΠΑΡ/ΣΕΙΣ: Διώροφη μεζονέτα στο 2ο και 3ο όροφο πολυκατοικίας. Επάνω ταράτσα, κάτω άδειο διαμέρισμα, βοράς κλειμακοστάσιο, ανατολή άλλη πολυκατοικία, δύση και νότος τοιχεία και παράθυρα.
Μόνωση μέτρια. Κύρια εστία προβλήματος η ταράτσα. Περιοχή Ξάνθη.
Το τζάκι δουλεύει σερί πρωί βράδυ λόγω μωρού. Σβήνει καμιά ώρα, ανάβει για πεντάωρο και ξανά τα ίδια.
Αλλη πηγή θέρμανσης: Ηλεκτρισμός και ηλιακό για νερά χρήσης. Επίσης χρήση 10 λεπτών τη μέρα αερόθερμο για το μπάνιο του μωρού.


Συμπληρώνω:
185 τ.μ
Σχεδόν χωρίς μόνωση
όλο το 24ωρο στους 21,5 βαθμούς ο θερμοστάτης (ο μικρός είναι τώρα 6 μηνών)
Λέβητας Βιομάζας 40000 Kcal
Πυρηνόξυλο 3,5 τον =700 €
& Alpha pellet ως σήμερα 240 Kg X 0,29€= 70€
Σύνολο €770

Περιοχή με πολύ υγρασία στην Κάρυστο Ευβοίας.

Πέρσι έκαψα 2350 λτ και πρόπερσι περίπου 1700 λτ (άλλες συνθήκες - λείπαμε όλοι τα πρωϊνά)..

Ηλιακός τριπλής 220 λτ

Το συζηγόμετρο 'τερμάτισε' από ικανοποίηση αφού σε κάποιες στιγμές το φούντωνε στους 25 βαθμούς..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94944 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Καλησπέρα και από μένα,
Dovre 2180 σπίτι 115τ.μ πετρέλαιο 0...για φετος,
4 τόνους ελιά,καθημερινά 9ωρες λειτουργεία με 23 βαθμούς εννιαιο,και 20-21 δωμάτια
Και 250 κιλά μπρικετα Βουλγάρα μόνο για προσαναμα..
Η χρονιά ήταν η πρώτη και υπήρχε πολύ πειραματισμός
Αλλά η μαγεία ήταν ότι ξαναθυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια οταν εσχιζα ξύλα
Με το τσεκούρι...αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ