Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94857 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

glf έγραψε: δεν έχω δοχείο αδρανείας, ο προγραμματισμός γίνεται και επάνω στην αντλία και στους θερμοστάτες που είναι χρονοπρογραμματιζόμενοι. έτσι πχ, πάντα ανάβουν 3-5 το μεσημέρι και 2-8 το βράδυ ενώ στα πιο κρύα δωμάτια το πάω και 3-7

στην αντλία προγραμματιζω και λέω το μεσημέρι να έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία το νερό προσαγωγής μιας και η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη και έχει καλύτερο COP
αντίστοιχα το βράδυ λέω στην αντλία να έχει νερό στους 34 βαθμούς για καλύτερο COP

δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια σύγκριση στο ίδιο σπίτι γιατί φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που μείναμε.
σε κάποια φάση θα ρωτήσω ένα γείτονα πόσους τόνους έκαψε με τζακολέβητα prity που έχει.

για τη χαμηλή κατανάλωση βέβαια βοήθησε και ο καιρός. αν είχαμε πιο βαριά κρύα για πιο πολύ καιρό δε θα μπορούσα να το ζεσταίνω με τόσες λίγες κιλοβατώρες στο κανονικό τιμολόγιο, αν και η... φαρέτρα έχει κι άλλα όπλα.

ξέχασα να αναφέρω ότι έχω και ένα 12αρι κλιματιστικό που αν και Inverter (το είχα στο διαμέρισμα) το δουλεύουμε κυρίως στο διάστημα 3-5 για να ζεσταίνει γρήγορα τον αέρα. οπότε πρέπει και αυτό να μπει στη σούμα αν και ήταν ολίγον βοηθητικό.

και κάτι ακόμα, επειδή είμαστε με 2 μικρά παιδιά, το σπίτι ήταν σε σταθερή θερμοκρασία όλο το 24ωρο. δεν λείπαμε ποτέ όλοι από μέσα. αυτό βέβαια ήταν και που με οδήγησε στην επιλογή Α/Θ.
το ξαναλέω ότι για περιπτώσεις που το σπίτι έχει κόσμο μέσα λιγότερες από τις μισές ώρες της ημέρας, ένα τζάκι έρχεται πιο οικονομικό αν το δεις μακροπρόθεσμα και βάλεις και το κόστος εγκατάστασης και εξοπλισμού.

Φιλε δεν ξερω απο αντλιες θερμοτητες αλλα βασει το πως λειτουργει ο ξυλολεβητας με το δοχειο αδρανειας πιστευω οτι ο συνδιασμος δοχειου αδρανειας με αντλια θερμοτητας και νυχτερινο θα ηταν το απολυτο της οικονομιας,δηλ. θελω να πω αν την δουλευεις την αντλια π.χ το 8ωρο του νυχτερινου στο να ζεσταινεις το σπιτι και να εχεις το δοχειο γεματο ζεστο νερο τοτε και πολυ περισσοτερη θερμανση θα ειχες και πιο οικονομικα,εσυ τωρα δουλευεις την αντλια οπως λες απο τις 3-5 το μεσημέρι και 2-8 το βράδυ δηλ. τις ωρες περιπου που ισχυει το νυχτερινο,και μετα την βγαζεις με το τζακι,η αντλια σου ειναι 16kw αρα το 8ωρο μπορει να αποδοσει 128kw,π.χ καις τις μισες αυτο το οχταωρο(που ειναι κυριος την νυχτα γιαυτο και λεγετε νυχτερινο και την νυχτα στον υπνο δεν χρειαζομαστε 22 βαθμους!) και τις υπολοιπες 60-70w με ενα μεγαλο δοχειο μπορεις να τις καβαντζοσεις και να τις διαμοιρασεις περαν των 8-9 ωρων που εχεις σε λειτουργια την αντλια!
Λεω εγω τωρα την σκεψη μου και δεν ειμαι κανας ειδικος αλλα με 128kw (13-14 λιτρα πετρελαιου)την ημερα ζεσταινα σπιτι 180 τ.μ στην Θεσ/νικη σε καλα κρυα (ενταξει αλλο πραμα η Κοζανη!)αλλα το νουμερο 128kw που μπορει να σου δοσει η αντλια στο 8ωρο ειναι καλο και δεν νομιζω να επαρκει μονο για το 8ωρο-9ωρο,δηλ. πιστευω οτι φτανει και περισευει, (δηλ.αν δουλευει στο φουλ η αντλια το 8ωρο του νυχτερινου πιστευω οτι μπορει να σου περισεψει πανω απο την μιση παραγομενη ενεργεια αλλα καλυτερα ρωτα καναν μηχανολογο να σου πει ποιες οι απαιτησεις του σπιτιου)αλλιος τις υπολοιπες 15-16 ωρες και συμφωνα με τα 400 κιλα ξυλα που εκαψες στο τζακι θα ξεπαγιαζατε!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94867 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Η αντλια ομως δεν ανεβαζει το δοχειο στους 80-85! ;)

...γιατι πολυ απλα δεν δουλευει τοσο ψηλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94874 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Υπαρχουν μερικες ομως που ειναι υψηλών θερμοκρασιών οπως της Daikin η Altherma, HITACHI,και ανεβαζουν Θοδωρε τοσο(φυσικα και το ξερεις και δεν το παιζω εξυπνος),μηπως ο φιλος glf εχει τετοια,αλλα και να μην εχει και να εχει με μια αντλια χαμηλων θερμοκρασιων παλι την ιδια δουλεια δεν θα του κανει το μπαφερ αφου καλυπτετε απο την αντλια χαμηλων θερμοκρασιων αρα η καβαντζομενη ενεργεια των 50-60 βαθμων τον καλυπτει?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94875 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

valsam έγραψε: Υπαρχουν μερικες ομως που ειναι υψηλών θερμοκρασιών οπως της Daikin η Altherma και ανεβαζουν Θοδωρε τοσο(φυσικα και το ξερεις και δεν το παιζω εξυπνος)και λεω μηπως ο φιλος glf εχει τετοια!



Αμα ακουσεις και την τιμη αυτης... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94876 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: Υπαρχουν μερικες ομως που ειναι υψηλών θερμοκρασιών οπως της Daikin η Altherma και ανεβαζουν Θοδωρε τοσο(φυσικα και το ξερεις και δεν το παιζω εξυπνος)και λεω μηπως ο φιλος glf εχει τετοια!



Αμα ακουσεις και την τιμη αυτης... ;)

Ξερω ειχα ρωτησει,διωρθοσα το προηγουμε μου ποστ,διαβασε το και πες μου την γνωμη σου για των χαμηλων θερμοκρασιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94877 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Με τα σημερινά δεδομένα με την αντλία θερμότητας έχεις μία σοβαρή εξοικονόμηση (με τις επώνυμες)..

Έχω την εντύπωση όμως ότι σε 2-3 χρόνια δεν θα είναι και τόσο οικονομικές..

Στο pellet από την άλλη με έναν υγιή ανταγωνισμό (στον οποίο θα συντελέσει κατα πολύ η παραγωγή πέλλετ στην κεντρική και νότια Ελλάδα που ετοιμάζετε να ξεκινήσει), νομίζω ότι ίσως σταθεροποιηθεί σε καλά επίπεδα η ποιότητα και η τιμή μετά από 2-3 χρόνια..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ