Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94816 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
μελισσοχώρι θεσσαλονίκης
140 τετραγωνικά με μέτρια προς καλή μόνωση, με τον Thalia 20kw+, κατανάλωσα περίπου 2,5 τόνους πέλλετ

οι θερμοκρασίες που έπαιρνα ήταν μέσος όρος 22 βαθμούς και αυτό που έκαψα ήταν:

1 τόνο "no name", μάλλον ρουμάνικο
1 τόνο "eco pellet" (μακριά και αγαπημένοι πια)

και περίπου μισό τόνο "ameco"

συνολικό κόστος = 680 €

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94835 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Σύστημα Fuzzy logic 25KW,inverter κυκλοφορητής, θερμοστατικές κεφαλές+μπόιλερ. Πέλλετ:Golden Nuget.
Λειτουργία 24 ώρες το 24ωρο απο τις 4 Δεκεμβρίου έως και σήμερα 77τμ καλή μόνωση (παλαιό σύστημα σωληνώσεων + σώματα καλοριφέρ). Νομίζω ότι φέτος θα έχω κόστος κάτω απο 1000€ δηλαδή ούτε ένα τόνο πετρέλαιο.


ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94842 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Το σπίτι μου είναι 100 τετ.μ. στην Καλαμαριά, τελευταίος όροφος, ανοιχτό από παντού και με μέτρια μόνωση (3εκ xps ανάμεσα στα τούβλα και συρόμενα αλουμινίου). Εγκατάσταση Φ.Α. και ενεργειακό τζάκι. Συνολική κατανάλωση 1,5 τόνους μπρικέτα, μισό τόνο ξυλεία, κυρίως από κλαδέματα, και 450 κυβικά αέριο με τα ζεστά νερά χρήσης. Τις καθημερινές λειτουργούσε το τζάκι περί τις 5-6 ώρες και τα ΣΚ 10-12. Πέρυσι με σαφώς βαρύτερο χειμώνα και ανοιχτό τζάκι είχα καταναλώσει 1800 κυβικά αέριο και 1 τόνο ξυλείας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94845 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Φετινή κατανάλωση σε σπίτι 110 τ.μ., με μέτρια μόνωση, εκτεθειμένο από παντού και κυρίως από Βορρά: 2,5 τόνοι ξύλα σε ενεργειακό τζάκι το πρώτο μισό του χειμώνα και 600 λίτρα πετρέλαιο στο υπόλοιπο διάστημα.
Πέρσι, με πολύ βαρύτερο χειμώνα, περίπου επτά τόνοι ξύλα και 150 λ. πετρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94849 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

glf έγραψε: εμείς με τις Α/Θ να γράψουμε αλλού; :lol:

καλύτερα εδώ νομίζω..

εγώ έχω μονοκατοικία 160τ.μ. στην Κοζάνη, μέτρια προς καλή μόνωση για την περιοχή.
θερμοκρασίες 20-22 αλλά στα κρύα έπρεπε να ανάβει το τζάκι.
θέρμανση με Α/Θ 16KW και πολύ οικονομικό προγραμματισμό, έκαιγε κυρίως στο μειωμένο τιμολόγιο
δεν έβαλα τελικά μετρητή επάνω στην αντλία οπότε έχω όλη την κατανάλωση του νοικοκυριού αλλά και πάλι με λογική χρήση.
στο τετράμηνο έχω 2700KWh κανονικό και 4900KWh μειωμένο.
αν εξαιρέσω το χαράτσι, στο τετράμηνο η ΔΕΗ μου βγήκε 850 ευρώ. όλα μέσα εκτός από χαράτσι. ΦΠΑ, τέλη και αφορά και ρεύμα και θέρμανση. καλά πήγαμε λοιπόν και πρέπει φέτος να κάνω κέλυφος τουλάχιστο στη βορινή πλευρά που μου κρυώνουν τα υπνοδωμάτια που είναι και μακριά από το τζάκι.

Επίσης μετά τις... βελτιώσεις στο θερμοθάλαμο, ευχαριστήθηκα και την απόδοση από το τζάκι, ενεργειακό γαλλικό foyer 12KW. πρέπει να έκαψα 400 κιλά κλαδέματα αμυγδαλιά και καρυδιά.
το τζάκι άναβε κυρίως το απόγεμα προς βράδυ, όταν έξω έπιανε μηδέν βαθμούς και κάτω.


Για να ειναι σωστη η μετριση πρεπει να βαλεισ μεσα ΦΠΑ και τελη (εκτος χαραστι)

Αν δενεκαιγες το ρευμα δεν θα πληρωνες ΦΠΑ και τέλη...
Παντως μια χαρα καταναλωση!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94854 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
"αν εξαιρέσω το χαράτσι, στο τετράμηνο η ΔΕΗ μου βγήκε 850 ευρώ. όλα μέσα εκτός από χαράτσι."

στα 850 έχω μέσα και το ΦΠΑ και τα δημοτικά τέλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ