Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94764 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

kosmidis80 έγραψε: Σαμη ξεχνα το καλαθακι, ειναι φαγανα! Ολοι οσοι εβαζαν σε τζακια τα εβγαλαν και τα χαριζαν!

Αλεξ, ε μια χαρα ρε φιλε σχετικα με το τζακι που εχουμε!


Θόδωρε καλά είναι αλλά μπορεί να τα πάει καλύτερα. Το είχα δηλώσει εξ αρχής ότι εγώ είμαι ευχαριστημένος γενικά από θερμοκρασίες και κατανάλωση αλλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Ίσως βέβαια να ζητάει λίγη ενέργεια το σπίτι, αν και την πρώτη χρονιά που είχα δουλέψει και πετρέλαιο είχα φάει 2 τόνους πετρέλαιο και 6 τόνους ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94767 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

KiNG έγραψε: Αθήνα βόρια προάστια σε διαμέρισμα 120 τμ τελευταίος όροφος (την μόνωση δεν ξέρω να την εκτιμήσω, έχει διπλό τούβλο διπλά τζάμια και στην ταράτσα υπάρχει μόνωση) με αυτό το τζάκι καλοριφέρ από μέσα Οκτωβρίου μέχρι τέλος Φεβρουαρίου καθημερινά για 8 ώρες την ημέρα, μετά το μεσημέρι δλδ μέχρι τις 10-11 το βράδυ 3 τόνους οξιά με 20% υγρασία. Η θερμοκρασία στο σαλόνι μέχρι 21 βαθμούς(δεν ήθελα και περισσότερο) στα υπνοδωμάτια λιγότερο.
-3,5 μήνες με κόστος 600 ευρώ

Τέλος Φεβρουαρίου αγόρασα 1 τόνο δρυ(~17%) και διαπίστωσα το λάθος που έκανα με την οξιά, καλύτερη απόδοση και μεγαλύτερη διάρκεια. Τεσπα του χρόνου θα αγοράσω μόνο δρυ.

Ειναι αναλογα τι σε βολευει φιλε ,ο αδελφος μου που εχει υδραυλικο τζακι φετος εκαψε και οξια και δρυ, του χρονου θα παρει περισσοτερη οξια γιατι εχει και μπαφερ και θελει οσο το δυνατον πιο αμεση και γρηγορη ζεστη και μονο το βραδυ πριν τον υπνο εβαζε πλεον δρυ και μενα με τον ξυλολεβητα με βολεψε η οξια και ξανα οξια θα παρω,με το prity που εχεις και τα 35 λιτρα νερου του και χωρις μπαφερ με οξια συνεχεια στο ταισμα θα ησουν(ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΜΑΛΙΣΤΑ),που να δοκιμαζες και ελια να δεις διαρκεια.πριν 5 χρονια κοψαμε 2 ελιες απο ενα χωραφι που'χαμε και την εκαψα τον επομενο χρονο σε ανοιχτο τζακι,ωρες ατελειωτες εκαιγε η ελια και το πρωι ακομη εβρισκα καρβουνια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94769 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Aαααα ξεχασα να πω οτι εκαψα και 110 κιλα ξυλα στο τζακι B)

Το ζητας το τσιπας !!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by LEONAS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94780 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
εμείς με τις Α/Θ να γράψουμε αλλού; :lol:

καλύτερα εδώ νομίζω..

εγώ έχω μονοκατοικία 160τ.μ. στην Κοζάνη, μέτρια προς καλή μόνωση για την περιοχή.
θερμοκρασίες 20-22 αλλά στα κρύα έπρεπε να ανάβει το τζάκι.
θέρμανση με Α/Θ 16KW και πολύ οικονομικό προγραμματισμό, έκαιγε κυρίως στο μειωμένο τιμολόγιο
δεν έβαλα τελικά μετρητή επάνω στην αντλία οπότε έχω όλη την κατανάλωση του νοικοκυριού αλλά και πάλι με λογική χρήση.
στο τετράμηνο έχω 2700KWh κανονικό και 4900KWh μειωμένο.
αν εξαιρέσω το χαράτσι, στο τετράμηνο η ΔΕΗ μου βγήκε 850 ευρώ. όλα μέσα εκτός από χαράτσι. ΦΠΑ, τέλη και αφορά και ρεύμα και θέρμανση. καλά πήγαμε λοιπόν και πρέπει φέτος να κάνω κέλυφος τουλάχιστο στη βορινή πλευρά που μου κρυώνουν τα υπνοδωμάτια που είναι και μακριά από το τζάκι.

Επίσης μετά τις... βελτιώσεις στο θερμοθάλαμο, ευχαριστήθηκα και την απόδοση από το τζάκι, ενεργειακό γαλλικό foyer 12KW. πρέπει να έκαψα 400 κιλά κλαδέματα αμυγδαλιά και καρυδιά.
το τζάκι άναβε κυρίως το απόγεμα προς βράδυ, όταν έξω έπιανε μηδέν βαθμούς και κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94799 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Για ενα σπιτι 160 τμ δεν ηθελες προ αντλιας 1500-2000KW τουλαχιστον το τετραμηνο?
Aπο τις 7600KWh αν αφαιρεσουμε τις 2000= 5600kw 1400kw τον μηνα και 47kw την ημερα και αφου εγινε η χρηση της αντλιας σχεδον αποκλειστικα με νυχτερινο(δοχειο αδρανειας εχει η αντλια?)και εισαι και Κοζανη ουτε 6 ευρω την ημερα δεν σου εβγαινε,μια χαρα τζαμπα πραμα!
Εχεις κανα γειτονα που εκαψε πελλετ να μας πεις με ποσσα λεφτα την εβγαλε τον χειμωνα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94806 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
δεν έχω δοχείο αδρανείας, ο προγραμματισμός γίνεται και επάνω στην αντλία και στους θερμοστάτες που είναι χρονοπρογραμματιζόμενοι. έτσι πχ, πάντα ανάβουν 3-5 το μεσημέρι και 2-8 το βράδυ ενώ στα πιο κρύα δωμάτια το πάω και 3-7

στην αντλία προγραμματιζω και λέω το μεσημέρι να έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία το νερό προσαγωγής μιας και η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη και έχει καλύτερο COP
αντίστοιχα το βράδυ λέω στην αντλία να έχει νερό στους 34 βαθμούς για καλύτερο COP

δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια σύγκριση στο ίδιο σπίτι γιατί φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που μείναμε.
σε κάποια φάση θα ρωτήσω ένα γείτονα πόσους τόνους έκαψε με τζακολέβητα prity που έχει.

για τη χαμηλή κατανάλωση βέβαια βοήθησε και ο καιρός. αν είχαμε πιο βαριά κρύα για πιο πολύ καιρό δε θα μπορούσα να το ζεσταίνω με τόσες λίγες κιλοβατώρες στο κανονικό τιμολόγιο, αν και η... φαρέτρα έχει κι άλλα όπλα.

ξέχασα να αναφέρω ότι έχω και ένα 12αρι κλιματιστικό που αν και Inverter (το είχα στο διαμέρισμα) το δουλεύουμε κυρίως στο διάστημα 3-5 για να ζεσταίνει γρήγορα τον αέρα. οπότε πρέπει και αυτό να μπει στη σούμα αν και ήταν ολίγον βοηθητικό.

και κάτι ακόμα, επειδή είμαστε με 2 μικρά παιδιά, το σπίτι ήταν σε σταθερή θερμοκρασία όλο το 24ωρο. δεν λείπαμε ποτέ όλοι από μέσα. αυτό βέβαια ήταν και που με οδήγησε στην επιλογή Α/Θ.
το ξαναλέω ότι για περιπτώσεις που το σπίτι έχει κόσμο μέσα λιγότερες από τις μισές ώρες της ημέρας, ένα τζάκι έρχεται πιο οικονομικό αν το δεις μακροπρόθεσμα και βάλεις και το κόστος εγκατάστασης και εξοπλισμού.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by glf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ