Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102386 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

DOOM_NX έγραψε:

Panos έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Και έτσι καταλήγεις να πετάς καύσιμο για να κρατάς το σχαράκι καθαρό. Στο χωριό μου, αυτή τη χρήση πέλλετ τη λέμε false economy...

Οι σωστοί τρόποι αντιμετώπισης κλίνκερ είναι:
1. Επιλογή καυσίμου με στάχτη ανθεκτικότερη στην υψηλή θερμοκρασία.
2. Τακτικός αυτόματος μηχανικός καθαρισμός της σχάρας.

Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συμβιβασμός.


1.με την μέθοδο αυτή το πεταμένο πελλετ καίγετε στην στάχτη (χόβολη, αν και είναι αδόκιμος ο όρος για την στάχτη πελλετ) και στο τέλος της ημέρας δεν βρίσκεις ούτε ένα κομματάκι άκαυστο.

2. Πως είπαμε τον κάνεις αυτόν τον αυτόματο μηχανικό καθαρισμό σε σόμπα πελλετ?


1. Ποιο πεταμένο πέλλετ; Η στάχτη απλά δεν προλαβαίνει να κολλήσει και τη φυσάει ο αέρας ρίχνοντάς την στο συρτάρι.

2. Σε ήδη αγορασμένη σόμπα πέλλετ δεν κάνεις καμία τροποποίηση. Μπορείς να κάνεις χειροκίνητο μηχανισμό, αδειάζοντας το κλίνκερ από το σχαράκι συχνά. Ή μπορείς να πας στην επιλογή 1 και να πάρεις καλύτερο καύσιμο και να ξενοιάσεις.

προτείνω να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα, μετά πες μου τι δεν καταλαβαίνεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102388 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Panos έγραψε: προτείνω να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα, μετά πες μου τι δεν καταλαβαίνεις...

Δεν καταλαβαίνω για ποιο πεταμένο πέλλετ μιλάς στο 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102426 από seeker
Απαντήθηκε από seeker στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Από αρχές Νοέμβρίου έως αρχές Απριλίου -1,9tn- οξιά κατα 70% και δρύ 30%, καθημερινά 16:00 με 22:00 και το ΣΚ από 08:00-22:00.

180 μέρες με 1,9τν μέσος όρος 10,5Kg/ημέρα.

Θέρμανση αποκλειστικά από το ενεργειακό μου τζάκι wiking optic*

____________________________________
* www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...8&id=57017&Itemid=53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102446 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Panos έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

Panos έγραψε: η πετρωμένη στάχτη αποκαλείτε κλινκερ, και αντιμετωπίζετε με περισσότερη παροχή αέρα και μεγαλύτερη διάρκεια κατά τον αυτόματο καθαρισμό της πισίνας.

Και έτσι καταλήγεις να πετάς καύσιμο για να κρατάς το σχαράκι καθαρό. Στο χωριό μου, αυτή τη χρήση πέλλετ τη λέμε false economy...

Οι σωστοί τρόποι αντιμετώπισης κλίνκερ είναι:
1. Επιλογή καυσίμου με στάχτη ανθεκτικότερη στην υψηλή θερμοκρασία.
2. Τακτικός αυτόματος μηχανικός καθαρισμός της σχάρας.

Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συμβιβασμός.


1.με την μέθοδο αυτή το πεταμένο πελλετ καίγετε στην στάχτη (χόβολη, αν και είναι αδόκιμος ο όρος για την στάχτη πελλετ) και στο τέλος της ημέρας δεν βρίσκεις ούτε ένα κομματάκι άκαυστο.

2. Πως είπαμε τον κάνεις αυτόν τον αυτόματο μηχανικό καθαρισμό σε σόμπα πελλετ?


Άσε... Το 'χω, το 'χω! Το δικό σου (1) δεν αναφερόταν στο δικό μου (1), αλλά στη διαπίστωση που έκανα από πάνω. Το δικό σου (2) όμως ήταν απάντηση στο δικό μου (2) κι έτσι μπερδεύτηκα.

Για να σου απαντήσω λοιπόν, δε μιλάω για το πεταμένο άκαυτο πέλλετ (το οποίο η στάχτη εκτός σχάρας/ποτηριού θα ήταν πολύ κρύα για να το κάψει σωστά), αλλά μιλάω για το πυρολυμένο πέλλετ υπό τη μορφή οργανικών αερίων (που αποτελούν το 60% της θερμότητας και το 80% της μάζας του πέλλετ). Εισάγωντας μεγαλύτερη ποσότητα αέρα απ' ότι χρειάζεται, τα αέρια αυτά δεν καίγονται επαρκώς και στην καμινάδα παρατηρούμε αυξημένα επίπεδα CO και υδρογονανθράκων (σε μια τέλεια καύση θα βλέπαμε μόνο CO2 και νεράκι). Αυτά τα άκαυτα συστατικά αποτελούν τη χαμένη θερμιδική αξία και συντελούν στην ατμοσφαιρική ρύπανση και στο σχηματισμό κρεοζώτου (επικαθίσεις στα τοιχώματα, η "ξεραμένη λάσπη" που πολλοί αναφέρουν).
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102481 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Diplomatis έγραψε: Από 1 Νοεμβρίου μέχρι σήμερα, περιοχή Ελευθερούπολη Καβάλας, (καμία σχέση με Καβάλα, πολύ κρύο και ακόμη περισσότερη υγρασία) σε μαιζονέτα 110 μ2 (55+55), με τζάκι στον ένα όροφο και θερμοκρασίες ο όροφος με το τζάκι από 21-24 και ο επάνω όροφος μόνιμα 21-22 βαθμούς όλο το 24ωρο λόγω μικρών παιδιών με τους θερμοστάτες όλο το 24ωρο κάτω στους 21 και πάνω στους 20 βαθμούς, έκαψα 6,5 τόνους ξύλα και 500 περίπου λίτρα πετρέλαιο.
Τις χρονιές που δεν έκαιγα τζάκι χρειαζόμουν περίπου 2,5 τόνους πετρέλαιο.
Το σπίτι είναι σχετικά καινούργιο με κλασσική μόνωση (διπλό τούβλο και ανάμεσα fibran, διπλά τζάμια αλουμινίου).
Ο χειμώνας ήταν ήπιος βέβαια αλλά εντάξει καλά τα πήγαμε δεδομένου ότι το τζάκι είναι ελληνικό (καμινοτεχνική) και ενεργειακό αλλά καμία σχέση με τα καινούργια ενεργειακά που βλέπω ούτε σε κατανάλωση ούτε σε απόδοση.




Τα παιδια με την πιτσαρια δουλευουν? Ειχα φτιαξει τον ξυλοφουρνο δωσε χαιρετισμους..
Δεν ξερω να σας πω ποσα εκαψα γιατι μαζευω ξυλα απο δω κ απο κει και εβγαλα και αμπελι, αγορασμενα εκαψα κανα τονο. Υποθετικα θα χρειαζομουν 4-5 τονους αγοραστα αλλα δε λεω περισσοτερα για σπιτι κτλ γιατι εχω χασει τ μπαλα, ουτε ποσες ωρες ανναβε τ τζακι μπορω να υπολογισω ουτε θερμοκρασιες τα πρωινα ως τ απογευμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102523 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
οκ. γι' αυτό αύξησε την διάρκεια του αυτοκαθαρισμού κατά 10'' δευτερόλεπτα και θα λύσεις το πρόβλημα, εγώ έτσι το έλυσα και δεν έχω καθόλου κλινκερ με το φθηνότερο και απιστοποίητο πελλετ που καίω. (αν δεν το λύσεις και έτσι άλλαξε πελλετ). Οπότε ναι, έχεις δίκιο, υπάρχει πρόσθετη απώλεια 10/100 + 10/3600 = 0.00027777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777
(αυτό που εσύ προσδιορίζεις με την οπτικοποίηση του αλγόριθμου ως = "false economy"



DOOM_NX έγραψε:

Panos έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

Panos έγραψε: η πετρωμένη στάχτη αποκαλείτε κλινκερ, και αντιμετωπίζετε με περισσότερη παροχή αέρα και μεγαλύτερη διάρκεια κατά τον αυτόματο καθαρισμό της πισίνας.

Και έτσι καταλήγεις να πετάς καύσιμο για να κρατάς το σχαράκι καθαρό. Στο χωριό μου, αυτή τη χρήση πέλλετ τη λέμε false economy...

Οι σωστοί τρόποι αντιμετώπισης κλίνκερ είναι:
1. Επιλογή καυσίμου με στάχτη ανθεκτικότερη στην υψηλή θερμοκρασία.
2. Τακτικός αυτόματος μηχανικός καθαρισμός της σχάρας.

Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συμβιβασμός.


1.με την μέθοδο αυτή το πεταμένο πελλετ καίγετε στην στάχτη (χόβολη, αν και είναι αδόκιμος ο όρος για την στάχτη πελλετ) και στο τέλος της ημέρας δεν βρίσκεις ούτε ένα κομματάκι άκαυστο.

2. Πως είπαμε τον κάνεις αυτόν τον αυτόματο μηχανικό καθαρισμό σε σόμπα πελλετ?


Άσε... Το 'χω, το 'χω! Το δικό σου (1) δεν αναφερόταν στο δικό μου (1), αλλά στη διαπίστωση που έκανα από πάνω. Το δικό σου (2) όμως ήταν απάντηση στο δικό μου (2) κι έτσι μπερδεύτηκα.

Για να σου απαντήσω λοιπόν, δε μιλάω για το πεταμένο άκαυτο πέλλετ (το οποίο η στάχτη εκτός σχάρας/ποτηριού θα ήταν πολύ κρύα για να το κάψει σωστά), αλλά μιλάω για το πυρολυμένο πέλλετ υπό τη μορφή οργανικών αερίων (που αποτελούν το 60% της θερμότητας και το 80% της μάζας του πέλλετ). Εισάγωντας μεγαλύτερη ποσότητα αέρα απ' ότι χρειάζεται, τα αέρια αυτά δεν καίγονται επαρκώς και στην καμινάδα παρατηρούμε αυξημένα επίπεδα CO και υδρογονανθράκων (σε μια τέλεια καύση θα βλέπαμε μόνο CO2 και νεράκι). Αυτά τα άκαυτα συστατικά αποτελούν τη χαμένη θερμιδική αξία και συντελούν στην ατμοσφαιρική ρύπανση και στο σχηματισμό κρεοζώτου (επικαθίσεις στα τοιχώματα, η "ξεραμένη λάσπη" που πολλοί αναφέρουν).

Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ