Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101154 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Ας γράψω κι εγώ τα δικά αποτελέσματα από την πρώτη χρονιά με λέβητα πέλλετ.
Λέβητας Kiturami KRP-50
Διαμερίσματα 2 + σοφίτα με πίνακα αυτονομίας
Τετραγωνικά 250
Περιοχή Έδεσσα
Η οικοδομή είναι ιδιόκτητη με σχετικά καλή μόνωση (διπλοί τοίχοι - κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια) όμως είναι χτισμένη με την παλιά τεχνοτροπία όπου δεν μόνωναν τις κολώνες :(
Η μέση κατανάλωση σε πετρέλαιο τα 7 προηγούμενα χρόνια ήταν 5 τόνοι ανά έτος.Με βάση τις φετινές τιμές πετρελαίου και με υπολογισμένο το επίδομα θέρμανσης θα έπρεπε να πληρώσουμε συνολικά 5492 €
Με τα πέλλετ κάψαμε 9,3 τόνους και πληρώσαμε συνολικά 2640 €.
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101157 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

chris lam έγραψε: Στην Φαλάνη Λάρισας διώροφο 115τμ έκαστος με boiler 250λτ θερμοστάτες 22 και 21 βαθμούς αντίστοιχα 24ωρου βάσεως από μέσα Οκτωβρίου μέχρι αρχάς Μαρτίου λόγο μωρού έκαψα περίπου 7 τόνους κουκούτσι ελιάς 1 τόνο αμύγδαλο και 500 κιλά πελλετ alfawood

ΤΙΜΗ ΤΟ ΑΜΥΓΔΑΛΑΚΙ?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101195 από pelletsmarket
Απαντήθηκε από pelletsmarket στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

thomakiss έγραψε: Ας γράψω κι εγώ τα δικά αποτελέσματα από την πρώτη χρονιά με λέβητα πέλλετ.
Λέβητας Kiturami KRP-50
Διαμερίσματα 2 + σοφίτα με πίνακα αυτονομίας
Τετραγωνικά 250
Περιοχή Έδεσσα
Η οικοδομή είναι ιδιόκτητη με σχετικά καλή μόνωση (διπλοί τοίχοι - κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια) όμως είναι χτισμένη με την παλιά τεχνοτροπία όπου δεν μόνωναν τις κολώνες :(
Η μέση κατανάλωση σε πετρέλαιο τα 7 προηγούμενα χρόνια ήταν 5 τόνοι ανά έτος.Με βάση τις φετινές τιμές πετρελαίου και με υπολογισμένο το επίδομα θέρμανσης θα έπρεπε να πληρώσουμε συνολικά 5492 €
Με τα πέλλετ κάψαμε 9,3 τόνους και πληρώσαμε συνολικά 2640 €.
Τα συμπεράσματα δικά σας...


Καλησπέρα σας και καλό καλοκαίρι εύχομαι από εδώ και πέρα.Έχω κρατήσει το post σας γιατί αποτελεί την καλύτερη απόδειξη για να πείσουμε και τους τελευταίους πιστούς καταναλωτές πετρελαίου οτι ήρθε η ώρα να εγκαταλείψουν το πετρέλαιο και να χρησιμοποιήσουν εναλλακτικές μορφές θέρμανσης όπως το pellet.Τα νούμερα αντικατοπτρίζουν το κέρδος που θα έχουν σε μόλις ένα χρόνο χωρίς να μειώσουν τη θερμοκρασία στο θερμοστάτη τους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101198 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Θα σας πω και τα δικά μου για την ιστορία..

180 τ.μ διώροφο με υποτυπώδη θερμομόνωση των αρχών της δεκαετίας του '80.

Διαμέρισμα ορόφου τριάρι, αλουμίνια με διπλά τζάμια. Διαμέρισματα ισογείου 1 δυάρι και μία γκαρσονιέρα με ξύλινα κουφώματα-μονά τζάμια.

Ηλιακός τριπλής 220 lτ.

Λέβητας βιομάζας termodinamik 40 ΚW.

Χειμώνας 2012-2013 από 25 Νοεμβρίου ως 31-3-2013 με τον θερμοστάτη μόνιμα στους 22,5 βαθμούς ελέω μωρού.. Να προσθέσω ότι ο θερμοστάτης βρίσκεται στον όροφο. Τα πεθερικά μου αν κρυώνουν, λόγω ότι έχουν και τζάκι, ανοίγουν τις βάνες στην είσοδο του διαμερίσματος. Η γκαρσονιέρα είναι ψιλοβοηθητίκη (κοιμάται ο πεθερός μου όταν έρχονται καποια βράδια τα υπόλοιπα εγγόνια) αν και ανάβει συνέχεια το σώμα για την υγρασία.

Κάψαμε 3,7 τόνους βιομάζα πυρηνόξυλο εκ των οποίων ο 1,5 τόνους ήταν βιομάζα για πέταμα τελικά (17% υγρασία και 15-20% στάχτη-εφιάλτης, την έκαψα με πολλή προσπάθεια). 3,7 τον Χ 179€= 663 €
¨Εκαψα και 600 Kg alpha wood ήτοι 600 kg X 0,29 = 174€

Σύνολο ας πούμε 837€.
Το αντίστοιχο σε πετρέλαιο το έχω υπολογίσει γύρω στους 1,5-1,6 τον πετρέλαιο θέρμανσης ήτοι περίπου €2000. Περίπου 55-60% οικονομία.
Απλά το δείγμα μου δεν είναι και πολύ αντιπροσωπευτικό λόγω ότι ο 1,5 ton βιομάζας ήταν μάπα τελείως, είχα πάρει 2 τον και τα 500 kg τα πέταξα διότι δεν παλευόταν άλλο (δεν τα συνυπολόγισα παραπάνω τα 500 kg).
Αυτά τραβάνε οι σώγαμπροι. Αντί να με πληρώνουν, τους εξοικονομώ και χρήματα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101273 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Σπιτι . Περίχωρα Λαρισας , εξω στα χωραφια (στο πάντα φυσαει ). 128 τετραγωνικα 2πατο 64 καθε οροφος !
Μονωση . Υτονγκ 25 ποντους για τοιχο ,5 ποντους θενιζολ στα δομικα στοιχεια (κολονες κτλ)

Θερμανση . Ενα τζακι dovre2180 15kw .

Θερμοκρασια . 25 στο εισογειο 22 στα υπνοδωματια πανω (μεζονετα)

Ξυλα . 6 τονους συνολο ( 2 οξια , 3 δεντρο ,1 πουρναρι)

Λεφτα . Συνολο . 650 Ευρο . (βαλτε και ενα 50αρικο στο μοτερ που εκαψε ρευμα)


Και του χρονου ναμαστε καλα , με αγορα ξυλα στα 89 ευρο θα πέσουμε ακομα περισσότερο .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101278 από kiko73
Απαντήθηκε από kiko73 στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
house κι εγω Λαρισα μενω
απο που παιρνεις ξυλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ