Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4353 από pantelis1973

michalisgr έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: Kαλησπερα και απο εμενα,
παντως στη ευρητερη δικη μου περιοχη,4-5 γνωστοι μου που προεβησαν σε τοποθετηση θερμανσης Ιοντων κλαινε ηδη τα λεφτα τους. Κανα δυο δε, τα σπασανε με τις βαριοπουλες..
Η θερμανση με 1€/μ2 πηγε περιπατο.. :P :P

Ποιά περιοχή Παντελή;



θεοδοση,Πλαταμωνα και Λιτοχωρο


απο πλαταμωνα εισαι η λιτοχωρο;; ξερω και εγω εναν που εβαλε και στο ξενοδοχειο του αυτη τη μαμακια και τωρα ζηταει υδραυλικο να τα ξιλωσει ολα..


Πλαταμωνα,βαλανε 3-4 και τα σπασανε :cheer:
στο λιτοχωρο βαλανε κανα δυο φιλοι του πεθερου μου.Ειναι ετοιμοι :evil: :evil:
Εαν εννοεις προς παλιους Πορους το ξενοδοχειο αστα να παν..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4358 από Dr.Raven

mastoras έγραψε:

dimitris-evia έγραψε: φυλε μαστορα ναι υπαρχει iverter 1 φασεις στελενεις 220 βολτ και δουλευει τριφασικο μοτερ
η με πυκνωτή αλλα η λυση του iverter ειναι μακραν καλητερη


Ευχαριστώ :cheer:

Κάπου είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο, αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Να κατέβω μια βόλτα στον Βαρδάρη να ψάξω.

Yup, σωστος ο "dimitris-evia". Πρεπει ομως mastora να προσεξεις ποσων ιππων (ΗΡ) ειναι ο κινητηρας η τι ισχυος (KVA). Κατοπιν θα δεις αν η ηλεκτρικη παροχη του σπιτιου σου "σηκωνει" τον κινητηρα της πελετομηχανης. Δεδομενου οτι εχεις μονοφασικη παροχη, αυτη σηκωνει μεχρι 30Α η 7ΚW.
Πολυ συνηθισμενοι κινητηρες ειναι αυτοι οι ευελικτοι των 2ΗΡ που συνδεονται ειτε σε αστερα για τριφασικη παροχη, ειτε σε τριγωνο για μονοφασικη παροχη. Μπορεις να το τσεκαρεις πανω στο ταμπελακι του κινητηρα, εαν ειναι τετοιος γραφει "400V Υ - 230V Δ". Πρεπει να εχει σημειωμενη και τη συνδεσμολογια του πυκνωτη αν θυμαμαι καλα. Δες λοιπον πρωτα τα στοιχεια του κινητηρα, μηπως και δεν χρειαστεις το inverter γιατι εχει καποιο αξιοσημειωτο κοστος. Εαν πας στο Βαρδαρη για ψαχτηρι, ξεκινα απο τον "Βρασιδα" στη Δωδεκανησου (ειναι περιπου απεναντι απο το κτηριο της τροχαιας).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4360 από mastoras

Dr.Raven έγραψε: Πολυ συνηθισμενοι κινητηρες ειναι αυτοι οι ευελικτοι των 2ΗΡ που συνδεονται ειτε σε αστερα για τριφασικη παροχη, ειτε σε τριγωνο για μονοφασικη παροχη. Μπορεις να το τσεκαρεις πανω στο ταμπελακι του κινητηρα, εαν ειναι τετοιος γραφει "400V Υ - 230V Δ". Πρεπει να εχει σημειωμενη και τη συνδεσμολογια του πυκνωτη αν θυμαμαι καλα. Δες λοιπον πρωτα τα στοιχεια του κινητηρα, μηπως και δεν χρειαστεις το inverter γιατι εχει καποιο αξιοσημειωτο κοστος. Εαν πας στο Βαρδαρη για ψαχτηρι, ξεκινα απο τον "Βρασιδα" στη Δωδεκανησου (ειναι περιπου απεναντι απο το κτηριο της τροχαιας).


αξιοσημειωτο κοστος......δεν αντέχω άλλα κόστη :S

Το μοτέρ που θέλω και είναι τριφασικό, στα χαρακτηριστικά γράφει " ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΓΩΝΟ " ..αυτό τι σημαίνει ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4362 από Τάκης

pantelis1973 έγραψε:
Πλαταμωνα,βαλανε 3-4 και τα σπασανε :cheer:
στο λιτοχωρο βαλανε κανα δυο φιλοι του πεθερου μου.Ειναι ετοιμοι :evil: :evil:
Εαν εννοεις προς παλιους Πορους το ξενοδοχειο αστα να παν..


Έχετε και εσείς ευθύνη. Στο παλιό forum είχαμε γράψει ότι πρόκειται περί απάτης. Έπρεπε να προειδοποιήσετε τους φίλους και συγγενείς.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4363 από pantelis1973

Τάκης έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:
Πλαταμωνα,βαλανε 3-4 και τα σπασανε :cheer:
στο λιτοχωρο βαλανε κανα δυο φιλοι του πεθερου μου.Ειναι ετοιμοι :evil: :evil:
Εαν εννοεις προς παλιους Πορους το ξενοδοχειο αστα να παν..


Έχετε και εσείς ευθύνη. Στο παλιό forum είχαμε γράψει ότι πρόκειται περί απάτης. Έπρεπε να προειδοποιήσετε τους φίλους και συγγενείς.


μεγαλε εγω αυτα που επρεπε να πω τα ειπα..Κουμαντο στο σπιτι του καθενος δεν μπορω να κανω..Ο πεθερος που ηταν ετοιμος να βαλει τον επεισα και δεν εβαλε..Οποτε την ευθυνη την δικια μας αστην απεξω...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4364 από dimitris-evia
αν ειναι 7,5kw και δεν εχει ζορι ξεκιναει και με τριγωνο τωρα το κοστος ειναι περιπου τα 300 - 400 αναλογα
ο ΗΡ περιπου 750 βατ ετσι θα δεις τα Α
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris-evia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ