Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147187 από jnet

etsa67 έγραψε: Σαν πολύ νομίζω ότι καταναλώνεις.
Πού μένεις και πόσα τετραγωνικά είναι η κατοικία σου?
Εγώ εφέτος έκαψα ακριβώς 3620 κιλά.
Το πέλλετ που έκαψα ήταν και είναι το Βιομηχανικό β ποιότητας με κόστος ανά τόνο (67σακιά) στα 190 ευρώ τελική τιμή με φπα και παράδοση.
Ζεσταίνω μόνιμα 135 μ2 διπλή κατοικία , και για 100 ημέρες άλλα 125 μ2. Τα μπόιλερ είναι 500 κιλών.
Μήπως έχεις μικρό λέβητα?


Στάθη σε εναν τετοιο χειμωνα εκαιγα 3500 λιτρα πετρελαίου.
Αν θέλεις ρίξε μια ματια στο λεβητοστασιο μου εχω 20kw λεβητα και αντισταθμιση siemens boiler 300λτ τριπλης ενεργειας που ελέγχεται απο εκεί. Καιω swei οπότε εχω λίγο καθαρισμα. Είμαι Νομο Θεσσαλονίκης υψομετρο 240μ Μονοκατοικία ακριβως σαν τα δικα σου μετρα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147196 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ορίστε και τα δικά μου φετινά συνγκεντρωτικά στοιχεία:

Τα στοιχεία κατανάλωσης, μάλλον αναμενόμενα, σε σχέση με τους 2 προηγούμενους χειμώνες. Φέτος λοιπόν, στον τρίτο χειμώνα που ήταν πιο βαρύς από τους άλλους 2, είχα ΚΑΙ νυχτερινό. Τα φετινά στοιχεία, έχουν λοιπόν ως εξής:

Σπίτι στα Χανιά, 200 τμ, μαιζονέτα, ελεύθερη, καλές μονώσεις, καλά κουφώματα, υπόγειο ανοιχτό στη βορινή πλευρά (λόγω έλλειψης γακραζόπορτας), 70 μέτρα από τη θάλασσα, ενδοδαπέδιο σύστημα, Α/Θ χαμηλών θερμοκρασιών.

Έναρξη: 22/11/14, Λήξη: 23/4/15, Συνολική κατανάλωση: 3202 kWh (τις 2 προηγούμενες χρονιές είχα περίπου 2500 με ολίγον από..... τζάκι. Φέτος, το τζάκι έπαξε ΠΟΛΥ λιγότερο....).

Από τις 3202 συνολικές kWh, οι 400 ήταν "ημερήσιες" και οι 2800 "νυχτερινές". Συνολικό κόστος ρεύματος (ενδοδαπέδια μόνο): 420 ευρώ περίπου (έχει έρθει και ο εκκαθαριστικός), ΜΕΣΗ μηνιαία κατανάλωση για 5 μήνες: 85 ευρώ. Σκάρτοι 2 τόνοι πέλλετ.....

Εκτιμώ ότι δεν τα πήγαμε και άσχημα......... ας είναι καλά το νυχτερινό φυσικά....

Και με αυξημένο το ΕΤΜΕΑΡ.... επιπλέον καπέλο περί τα 100 ευρά.......
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147201 από etsa67
Kοίτα να δείς.
Ο λέβητας για πέλλετ είναι υπερβολικά μικρός και γι αυτό καταναλώνεις τόσο πολύ.
Ισχύς 20 kw σημαίνει το πολύ 17 kw οπότε θα βάλεις 4 κιλά /ώρα παροχή πέλλετ.
Και μικρή έξοδο καυσαερίων να έχεις κάτω των 170 c χάνεις πολύ ενέργεια της φλόγας επειδή ο λέβητας δεν έχει μεγάλο θάλαμο καύσης να πάρει τα μέγιστα των θερμοκρασιών και να ρίξει τη θερμοκρασία κάτω από 90 c στα καυσαέρια.
Η αντιστάθμιση θέλει και πολλά νερά στον λέβητα για να μπορέσει να διαβάσει το αισθητήριο στη εισαγωγή μετά τη τετράοδη καλά τη θερμοκρασία μιάς και το σερβομοτέρ κάνει ώρα να σετάρει τη λεπίδα. Εάν έχει δεν βλέπω καλά στη Photo ή επεμβαίνει στη θερμοκρασία επιλογής.
Εγώ σε πέλλετ δεν θα έβαζα αντιστάθμιση (δεν ταιριάζουν) γιατί κάθε φορά που πιάνει τη θερμοκρασία επιλογής της μεγάλης φλόγας πάει στη συντήρηση και συνεχίζει να καίει, δεν είναι πετρέλαιο που σταματάει κατάλαβες.
Ο λέβητας σου σίγουρα είναι μικρός με δοχείο 300 λίτρα εγώ σαν μάστορας και Μηχανολόγος για τα τετραγωνικά σου θα έβαζα τουλάχιστον 50kw και θα έβγαζα την αντιστάθμιση εκτός.
Με ενδιαφέρει να πιάνει το σπίτι γρήγορα θερμοκρασία και να τον κόβει τον καυστήρα.
Σίγουρα με φλόγα των 28 kw σε λέβητα 50 kw θα είχα 40 % περισσότερη οικονομία στη περίπτωσή σου.΄
Εγώ λειτουργώ διαφορετικά. Επιθεωρώ τις απώλειες των χώρων με αναλύτικό πάντα τρόπο και επιλέγω μια ισχύ σαν μέση ενδεικτική με διαφορά θερμοκρασίας στη Περιοχή σου και τις μονώσεις σου στο 18c. οπότε επιλέγω τον λέβητα και τον καυστήρα και μετά ρυθμίζω τη φλόγα όπου θέλω για να έχω τη μεγαλύτερη δυνατή οικονομία και απόδοση σε ένα excel πρόγραμμα.
Έπειτα μετρώ καυσαέρια c , CO2 kai O2 και αν η θερμοκρασία σε 30 λεπτά δεν ανεβαίνει τους 90c τότε λέω ότι λειτουργώ με 96% απόδοση.
Θα δείς τη θερμοκρασία του νερού να ανεβαίνει πραγματικά γρήγορα.
Εγώ για να βγάλω τέτοια συμπεράσματα έχω αλλάξει 5 ξυλολέβητες και 2 αερίου πριν καταλήξω εκεί που είμαι τώρα.
η εγκα/ση σου είναι άριστη μπράβο σου.
Τα λέμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147202 από χρηστος8
Σταθη ο λεβητας ειναι Σουηδικος...τα 20kw ειναι πραγματικα 20kw

Αν τον ιδιο λεβητα τον εφτιαχνε η αξιοπιστη Θερμοσταλ... θα τον βαφτιζε γυρω στα 50 με 60kw :whistle: .

Αν αμφιβαλεις μπορεις να τον δεις και απο κοντα...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147205 από stef29
Ποιος αραγε θα μπορουσε να μου λυσει την απορια μου που την εχω ξαναρωτησει?

Κανοντας μια αναζητηση στο google βρισκω τον σουιδικο 2,5 εως 3 φορες ακριβοτερο απο εναν thermostahl (μιας και μιλαμε γι αυτον) 50 Kcal/h μαζι με εναν αντιστοιχο ελληνικο καυστηρα πελλετ.Ρωταω λοιπον ξανα εγω,θα μου κρατησει ο σουιδικος 2,5 εως 3 φορες παραπανω απο το thermostahl?Ή εναλλακτικα,θα μου κανει ο σουιδικος 2.5 εως 3 φορες περισσοτερη οικονομια απο το thermostahl?Γιατι αν ο σουιδικος μου τα κανει εστω 1,5 ή 2 φορες αυτα,απλα δεν αξιζει...κι ας εχει παρει κι οσα βραβεια θελει ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147215 από jnet

stef29 έγραψε: Ποιος αραγε θα μπορουσε να μου λυσει την απορια μου που την εχω ξαναρωτησει?

Κανοντας μια αναζητηση στο google βρισκω τον σουιδικο 2,5 εως 3 φορες ακριβοτερο απο εναν thermostahl (μιας και μιλαμε γι αυτον) 50 Kcal/h μαζι με εναν αντιστοιχο ελληνικο καυστηρα πελλετ.Ρωταω λοιπον ξανα εγω,θα μου κρατησει ο σουιδικος 2,5 εως 3 φορες παραπανω απο το thermostahl?Ή εναλλακτικα,θα μου κανει ο σουιδικος 2.5 εως 3 φορες περισσοτερη οικονομια απο το thermostahl?Γιατι αν ο σουιδικος μου τα κανει εστω 1,5 ή 2 φορες αυτα,απλα δεν αξιζει...κι ας εχει παρει κι οσα βραβεια θελει ;)


Οταν εψαχνα για λέβητα εβρισκα τον thermostal χωρίς αυτοματη εναυση στα 3600 και πηρα αυτόν με 5000 και 5 χρόνια εγγύησης. Ισως αυτό απαντάει στο ερώτημα σου.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ