Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100815 από vag1234
Ξαδέρφια με οροφοδιαμέρισμα στην Κάρυστο 150 τ.μ που δεν συμφωνούν με τους υπόλοιπους για κεντρικό λέβητα με ρώτησαν ποιες είναι οι εναλλακτικές τους.

2 τους έδωσα:

1. Ξυλόσομπα νερού με κόστος αγοράς-εγκατάστασης 2500 € και φθηνότερο καύσιμο εν αφθονία για αυτούς (προς το παρόν) άλλα περισσότερα γεμίσματα και λοιπά προβλήματάκια.
2. Σόμπα νερού πέλλετ με κόστος αγοράς-εγκατάστασης 4000-4500 € και ακριβότερο καύσιμο άλλα λιγότερα γεμίσματα και λοιπά προβλήματάκια.

Έχουν τζάκι αλλά δεν θέλουν να το μετατρέψουν σε ενεργειακό..

Νομίζω τελικά ότι θα προσανατολιστούν προς το ξύλο.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100818 από giogud

vag1234 έγραψε: Ξαδέρφια με οροφοδιαμέρισμα στην Κάρυστο 150 τ.μ που δεν συμφωνούν με τους υπόλοιπους για κεντρικό λέβητα με ρώτησαν ποιες είναι οι εναλλακτικές τους.

2 τους έδωσα:

1. Ξυλόσομπα νερού με κόστος αγοράς-εγκατάστασης 2500 € και φθηνότερο καύσιμο εν αφθονία για αυτούς (προς το παρόν) άλλα περισσότερα γεμίσματα και λοιπά προβλήματάκια.
2. Σόμπα νερού πέλλετ με κόστος αγοράς-εγκατάστασης 4000-4500 € και ακριβότερο καύσιμο άλλα λιγότερα γεμίσματα και λοιπά προβλήματάκια.

Έχουν τζάκι αλλά δεν θέλουν να το μετατρέψουν σε ενεργειακό..

Νομίζω τελικά ότι θα προσανατολιστούν προς το ξύλο.


Υπάρχουν σαφώς οικονομικότερες λύσεις στις υδραυλικές σόμπες πέλλετ. Στα 4000 4500 παίρνεις καλό λέβητα πέλλετ και έχεις σαφώς μεγαλύτερη αυτονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100819 από vag1234
Κόστος Αγοράς-εγκατάστασης 4000-4500€.. εξαρτήματα-σωλήνες-καμινάδες-εργασία υδραυλικού

3000€ περίπου κοστίζει μια αξιόπιστη σόμπα πελλετ νερου 24 KW..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100821 από giogud

vag1234 έγραψε: Κόστος Αγοράς-εγκατάστασης 4000-4500€.. εξαρτήματα-σωλήνες-καμινάδες-εργασία υδραυλικού

3000€ περίπου κοστίζει μια αξιόπιστη σόμπα πελλετ νερου 24 KW..


1500€ για υλικά και εργασία για σόμπα; 1200€ μου είχαν βγει καμινάδα διπλή inox 10 μέτρων, μποιλερ, αυτοματισμός για λειτουργία του λέβητα πετρελαίου (εντελώς αχρήαστο τελικά) ηλεκτρολόγος και εργατικά για εγκατάσταση λέβητα.
Και βεβαίως υπάρχουν πολύ καλές σόμπες με χαμηλότερο κόστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100822 από vag1234
Για δείξε μου μερικές σόμπες νερού πέλλετ 24 kw με <2500€ κόστος.

O υδραυλικός για όλη την δουλεία επειδή θα γίνουν αρκετά μερεμέτια έχει δώσει αρχική προσφορά για όλα πλην σόμπας 1200€.. Η σόμπα δεν μπορεί να τοποθετηθεί δίπλα στο κολεκτέρ λόγω ότι δεν μπορεί να βγεί η καμινάδα.

της μητέρας μου η σόμπα νερού πέλλετ 20kw αγοράστηκε 2800€. Ιταλική πάρα πολύ καλή.

Αν εμπορεύεσαι κάπιοια πιο φθηνή στείλε μας προσφορά..

Ο κουνιάδος μου λόγω ότι έχει δικά του ξύλα και αφθονο στεγασμένο χώρο αποθήκευσης προτίμησε την σόμπα ξύλου νερού αν και του στοίχισε συνολικά 2700€ με την εγκατάσταση λόγω δύσκολης διαρρύθμισης..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100829 από dimlyk
απο την στιγμη που λες οτι υπαρχει το καυσιμο ...μαλλον ειναι μονοδρομος
αν υπηρχε και δυνατοτητα για λεβητα θα ηταν ισως η καλυτερη λυση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ