Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29442 από stelios-ath

kosmidis80 έγραψε: O εναλλάκτης :



Το εσωτερικό μέρος :







Λοιπον εγώ τον είχα κανει για να βοηθησω την ξυλόσομπα λέβητα που είχα και όντως βοηθησε αρκετα!

Κρεμαστος εγινε και τοποθετηθηκε στον τοιχο πισω απο την σόμπα, γιατι χρησιμοποιησα πολύ χοντρα μέταλλα και ειχε πολύ μεγάλο βάρος. Με πιο λεπτα μέταλλα θα είχε και καλύτερη απόδοση σίγουρα και θα ήταν και πιο ευκολο να μεταφερθει.
Οι διαστάσεις υπολογίστηκαν έτσι ώστε να έχω μέσα 25 λτ νερό αν θυμαμαι καλα. Ο σωλήνας ηταν 5αρης Φ130 και έβαλα και 8 λάμες 8mm 700x50 για να αυξήσω την επιφάνεια. Ο εξωτερικός μανδύας έγινε με κοιλοδοκο, αλλα μπορούσε να γίνει και με πιο ψιλη λαμαρινα στραντζαριστη. επίσης έβαλα κλαπέ για την ρύθμιση της ροη όπως και της θερμοκρασίας καυσαεριων.

Ασφαλιστικά εννοειτε ότι μπήκαν, όπως και εξαεριστικό!

Πάντως ξαναλεω ότι θελει προσοχή και να το φτιαξει ανθρωπος που ξερει απο ηλεκτροκολληση!!!



φιλε kosmidis80 σου διναμε τα μετρα περιπου ποσο θα στοιχιζε αυτη η κατασκευη??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100315 από mkaterina
Γεια σας και πάλι παιδιά!
Πριν λίγο καιρο σας είχα ζητήσει την γνώμη σας για το τι θέρμανση να επιλέξω για το σπίτι μου και τελικά με μια έρευνα στην αγορά κατέληξα να ειμαι ακόμα πιο μπερδεμένη και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω.
Το σπίτι ειναι 150τμ, αλουμίνιο με διπλά τζάμια.

Ξεκίνησα με καλή διάθεση για λέβητα ή σόμπα πέλετ που θα συνδέετε με τα σώματα. Απέκλεισα το ξύλο γιατί έφαγα πολύ βρωμιά και κάπνα με ένα τζάκι που έχω και δεν το ξαναθέλω στη ζωή μου. Φυσικά φέτος με τα ξύλα οι τιμές στην περιοχή μου ήταν από 0,15 λεπτά (και όπως φάνηκε είχαν αρκετή υγρασία) έως 0.20 λεπτά το κιλό.
Κι εκεί που έλεγα να επιλέξω κάτι σε πέλετ μίλησα με έναν τεχνικό που δουλεύει για πολλές εταιρείες και κάνει εγκαταστάσεις και μηχανήματα πέλετ και ξύλου και μου είπε ότι οι λέβητες/σόμπες πέλετ έχουν πολλά προβλήματα. Καίγεται πολύ συχνα ένα τύμπανο/αντίσταση δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς αλλά είχαν πολλούς πελάτες με το ίδιο πρόβλημα και υποστήριξη μηδεν. Μέχρι να έρθει να αντικατασταθεί το καμένο έκαναν βδομάδες να το φέρουν. Αυτός μου πρότεινε έναν ξυλολέβητα prity γιατί αυτό έβαλε στο σπίτι του και δεν είχε προβλήματα. Δεν προωθεί καμιά εταιρία δουλεύει σε πολλές και μου είπε την εμπειρία του απο πελάτες που είχε που έβαλαν πελετ στην περιοχή μου (στο Νομό καλύτερα να πω). "Με τα πέλετ να ξέρεις θα έχεις προβλήματα" αυτό μου ειπε.
Και απο εδώ διαβάζω προβλήματα και πραγματικά όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι και δεν ξέρω τι να κάνω.
Φυσικά μια εταιρία θέλει να πουλήσει και δεν θα μου πει ότι ο λεβητας Χ έχει αυτά τα προβλήματα γιατί θέλει να πουλήσει.

Δεν έχω την δική σας εμπειρία ούτε ξέρω απο τεχνικά, υδραυλικά και φυσικά δεν θέλω να δώσω χρήματα σε ένα μηχάνημα που θα έχω όλο τον χειμώνα προβλήματα.

Μια φιλη μου ζεσταινει το σπίτι της περίπου 100τμ μόνο με κλιματιστικά inverter και μου λέει πως ειναι καλύτερα απο το πετρέλαιο. Και μου πρότεινε να κάνω το ίδιο! Είμαι επιφυλακτική σχετικά με το ρεύμα να μη πάθω κανενα ηλεκτροσοκ όταν δω το λογ/μο του ρεύματος όταν έρθει. Με τις αυξήσεις στο ρεύμα και όσο πάνε και γίνονται χειρότερα τα πράγματα δεν πιστεύω οτι συμφέρει καλύτερα το ρεύμα.

Τι αξίζει πραγματικά να πάρω; Δεν ξέρω τι να προσέξω. Οτι και να μου πει κάποιος απο κάποια εταιρία που θα πάω δεν θα ξέρω αν αυτό που λέει είναι αλήθεια. Όλοι λένει ότι αυτοι είναι ειδικοί, αυτοι μόνο ξέρουν να κάνουν καλές εγκαταστάσεις και πάει λεγοντας. Κάπου διάβασα σε ένα ποστ να μη παίρνετε λέβητα/σόμπα γουρούνι στο σακί. Και πως θα ξέρει μια ασχετη σαν εμένα που δεν έχει ιδέα απο αυτά τι να επιλέξει.

Εχω αγχωθει και ειμαι απίστευτα μπερδεμένη. Πειτε μου τι να προσεξω, να τα γράψω σε ένα χαρτι να τα έχω μαζί μου. Να ξέρω τι να προσέχω. Πραγματικα σας θαυμάζω, για εσας τους άντρες είναι τόσο εύκολα και κατανοητά αυτα τα τεχνικά θέματα. Βοηθήστε!!
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mkaterina.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100329 από mastoras

mkaterina έγραψε: Γεια σας και πάλι παιδιά!

Κι εκεί που έλεγα να επιλέξω κάτι σε πέλετ μίλησα με έναν τεχνικό που δουλεύει για πολλές εταιρείες και κάνει εγκαταστάσεις και μηχανήματα πέλετ και ξύλου και μου είπε ότι οι λέβητες/σόμπες πέλετ έχουν πολλά προβλήματα. Καίγεται πολύ συχνα ένα τύμπανο/αντίσταση δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς αλλά είχαν πολλούς πελάτες με το ίδιο πρόβλημα και υποστήριξη μηδεν. Μέχρι να έρθει να αντικατασταθεί το καμένο έκαναν βδομάδες να το φέρουν. Αυτός μου πρότεινε έναν ξυλολέβητα prity γιατί αυτό έβαλε στο σπίτι του και δεν είχε προβλήματα. Δεν προωθεί καμιά εταιρία δουλεύει σε πολλές και μου είπε την εμπειρία του απο πελάτες που είχε που έβαλαν πελετ στην περιοχή μου (στο Νομό καλύτερα να πω). "Με τα πέλετ να ξέρεις θα έχεις προβλήματα" αυτό μου ειπε.
Σαν αρχή εάν τον ξαναδείς αυτόν τον τεχνικό που έχει κάνει πολλές εγκαταστάσεις με λέβητες πέλλετ να του πεις ότι το μέλος mastoras απο το energ.gr τον προτείνει να αλλάξει δουλειά πχ να πάει να μάθει να φτιάχνει κασέρια, τυριά, και γενικά ότι έχει σχέση με τυροκομικά. :lol: Αγνόησε τον σου έδωσε τελείως λανθασμένες πληροφορίες.

Δεν έχω την δική σας εμπειρία ούτε ξέρω απο τεχνικά, υδραυλικά και φυσικά δεν θέλω να δώσω χρήματα σε ένα μηχάνημα που θα έχω όλο τον χειμώνα προβλήματα.
Δώσε λίγο χρόνο, και διάβασε με προσοχή θέματα εδώ στο energ θέματα που αφορούν την αγορά μηχανημάτων θέρμανσης με πέλλετ, γραμμένα απο μέλη του φόρουμ που έχουν περάσει απο το δικό σου στάδιο ανησυχιών. Και να είσαι σίγουρη ότι στο τέλος θα βρείς το δρόμο σου στην επιλογή θερμανσης και μηχανήματος.

Μια φιλη μου ζεσταινει το σπίτι της περίπου 100τμ μόνο με κλιματιστικά inverter και μου λέει πως ειναι καλύτερα απο το πετρέλαιο. Και μου πρότεινε να κάνω το ίδιο! Είμαι επιφυλακτική σχετικά με το ρεύμα να μη πάθω κανενα ηλεκτροσοκ όταν δω το λογ/μο του ρεύματος όταν έρθει. Με τις αυξήσεις στο ρεύμα και όσο πάνε και γίνονται χειρότερα τα πράγματα δεν πιστεύω οτι συμφέρει καλύτερα το ρεύμα.
Πολύ σωστά πιστεύεις....ρώτα ακόμα περισσότερους "καμένους" για να βεβαιωθείς καλύτερα.

Τι αξίζει πραγματικά να πάρω; Δεν ξέρω τι να προσέξω. Οτι και να μου πει κάποιος απο κάποια εταιρία που θα πάω δεν θα ξέρω αν αυτό που λέει είναι αλήθεια. Όλοι λένει ότι αυτοι είναι ειδικοί, αυτοι μόνο ξέρουν να κάνουν καλές εγκαταστάσεις και πάει λεγοντας. Κάπου διάβασα σε ένα ποστ να μη παίρνετε λέβητα/σόμπα γουρούνι στο σακί. Και πως θα ξέρει μια ασχετη σαν εμένα που δεν έχει ιδέα απο αυτά τι να επιλέξει.
Γουρούνι στο σακκί, δεν θα πάρεις σίγουρα, γιατί βρήκες εδώ μια καλή συμβουλευτική παρέα μέλη του energ, που θα συντροφεύει σε κάθε σου απορία, και θα σου προτείνει με ασφάλεια την καλύτερη δυνατή λύση. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι μια βόλτα στα μαγαζιά της περιοχής σου, και ξαναγύρνα εδώ με τις προσφορές των μηχανημάτων που σου πρότειναν οι έμποροι.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100331 από fritakos
@mkaterina

Καλώς ήλθες στην παρέα μας!
Σίγουρα έχεις μια δύσκολη απόφαση να πάρεις
Κατ´αρχήν σε ποια περιοχή είσαι, τι θέρμανση χρησιμοποιεις τώρα και με τι κατανάλωση ;
Γενικά πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει πολύ ημιμαθεια και άγνοια και ο καθένας λέει τα δικά του, οι λεβητες στερεών καυσίμων έχουν μια μεγαλύτερη ενασχόληση από οτι του πετρελαίου ή αερίου( κάποιο καθάρισμα, γέμισμα, παρακολουθηση και σπάνια βλάβες ) Υπάρχουν και κάποιοι λεβητες που είναι πλήρως αυτοκαθαριζομενοι και πέραν του γεμισματος δεν κανείς κάτι άλλο ( τουλάχιστον έτσι λένε οι κατασκευαστές τους ) αλλά με μεγάλο κόστος.
Αν λοιπόν θέλεις "ανοίγω το θερμοστατη και δεν ασχολούμαι" τότε μην μπλεξεις. Αν έχεις αποφασίσει να δώσεις λίγο χρόνο για την οικονομικοτερη θέρμανση του σπιτιού σου τότε δες τι θα γλιτωσεις και αν αξίζει τον κόπο.

Εδώ θα βρεις και αρκετό υλικά για διάβασμα (ανάμεσα και λίγους καυγαδες) :P και οτι θες ρωτά .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100332 από mkaterina

fritakos έγραψε: @mkaterina

Καλώς ήλθες στην παρέα μας!
Σίγουρα έχεις μια δύσκολη απόφαση να πάρεις
Κατ´αρχήν σε ποια περιοχή είσαι, τι θέρμανση χρησιμοποιεις τώρα και με τι κατανάλωση ;
Γενικά πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει πολύ ημιμαθεια και άγνοια και ο καθένας λέει τα δικά του, οι λεβητες στερεών καυσίμων έχουν μια μεγαλύτερη ενασχόληση από οτι του πετρελαίου ή αερίου( κάποιο καθάρισμα, γέμισμα, παρακολουθηση και σπάνια βλάβες ) Υπάρχουν και κάποιοι λεβητες που είναι πλήρως αυτοκαθαριζομενοι και πέραν του γεμισματος δεν κανείς κάτι άλλο ( τουλάχιστον έτσι λένε οι κατασκευαστές τους ) αλλά με μεγάλο κόστος.
Αν λοιπόν θέλεις "ανοίγω το θερμοστατη και δεν ασχολούμαι" τότε μην μπλεξεις. Αν έχεις αποφασίσει να δώσεις λίγο χρόνο για την οικονομικοτερη θέρμανση του σπιτιού σου τότε δες τι θα γλιτωσεις και αν αξίζει τον κόπο.

Εδώ θα βρεις και αρκετό υλικά για διάβασμα (ανάμεσα και λίγους καυγαδες) :P και οτι θες ρωτά .


Το σπίτι το φτιάχνω πολλά χρόνια (χωρίς δάνειο) και εφτασα μετα απο κόπους στο θέμα θέρμανση. Εχω μόνο εγκατεστημένα τα σωμάτα καλοριφέρ και σκεφτόμουν φέτος να το χαρώ το σπίτι χωρίς να γίνω παγωτό.
Περιοχή Λάρισα.

Συνέχεια σας διαβάζω και κάποια στιγμή πήρα τηλέφωνο και ενα μέλος σας που εχει εταιρία στο Βόλο αλλά μου είπαν οτι δεν έχουν συνεργάτες στη Λάρισα και δεν κάνουν υποστήριξη. Βεβαια μου ειπαν ότι θα ενημερώσουν τον υπεύθυνο αν μπορούν να με εξυπηρετήσουν αλλα δεν ασχολήθηκαν και αν θέλω να στείλω με mail ένα σχέδιο του σπιτιού (δεν έστειλα). Οποτε περιορίζομαι τοπικα για να έχω και υποστήριξη τοπικά αν και εμπειρικά πολλες φορές η τοπική υποστήριξη ειναι σαν να έρχεται από το εξωτερικό με κάρο.

Τιμές που έχω πάρει μέχρι στιγμής απο μεγάλη εταιρία στη Λάρισα (πάντα) είναι για Ξυλολοσμπα Boiler Prity W29: 800ευρω για τη σόμπα και 800 ευρω η εγκατάσταση. Και για λέβητα -θα σας πω τρεις που μου πρότειναν δεν θυμάμαι ποιος ειναι ο μεγαλύτερος αλλα η τιμή παίζει στα ίδια- Ξυλολέβητας GA33, Prity, και LB: Τιμή: 1.200ευρω και εγκατάσταση 800ευρω.

Θα πάω και σε μερικές ακόμη εταιρίες και στον συνεταιρισμό υδραυλικών να ρίξω μια ματιά.
ΑΛΛΑ τι να προσέξω; Να τα καταγράφω όσα μου λένε, να σας τα λέω και να μου πείτε;
Τα δυο βασικά για μένα θέματα είναι 1) Δεν θέλω να πάρει φωτιά το σπίτι και 2) Θέλω να είναι ζεστό!
Αυτα τα δυο απλά θέματα.

@mastoras Αν το πω αυτό στον άλλο μάστορα θα μου πει και κάτι άλλο και δεν θέλω να είμαι ανάμεσα σε μια όμορφη συζήτηση που θα έχει θέμα "πως φτιάχνω σπιτικό τυρί". :P
Εχω διαβάσει όλα τα κεφάλαια του φόρουμ βιομάζα, ξύλο, πέλετ-παρασκευή σπιτικού πέλετ έχω δει όλα τα βιντεο και όλα τα νέα άρθρα. Σας διάβαζω απο τον χειμώνα και πραγματικά δεν βρίσκω ακρη. Συνέχεια σημειώνω και εκεί που λέω ότι έχω καταλήξει διαβάζω άλλο θέμα με πρόβλημα και δεν καταλήγω πουθενά.
Ειχα αναφέρει και σε ένα αλλο ποστ την εμπειρία ενός γείτονα που αγόρασε λέβητα πελετ και έκαιγε πάνω από 1.000+ ευρω το μήνα σε πελετ. Κι αυτο γιατί δεν έγινε καλή ρύθμιση και ο τεχνικός που του έκανε την εγκατάσταση του είπε να περιμένει να έρθει ο τεχνικός απο Ιταλία. Ο Ιταλός ήρθε αρκετά γρήγορα...μετά από ένα χρόνο και ευτυχώς φέτος λειτούργησε σωστά ο λέβητας.

Αν θέλετε με κάθε επισκεψή μου σε εταιρία να σας λέω τι μου λένε και να μου κάνετε μετάφραση.
Θα ανοιξω και διαφορετικό post και ελπίζω κάπου να καταλήξω. Θα το τρέξω όλο αυτο το καλοκαίρι, θα μαζέψω υλικό και θα καταθέσω την εμπειρία μου και τα ξαναλέμε.

Απο εσας θέλω αν μπορείτε να μου πειτε τι να ρωτάω; Τα χιλιοστα της λαμαρίνας; π.χ. Το θέμα με την ξυλόσομπα prity, διαβασα εδω μέσα ένα μέλος είπε ότι δεν αγοράζει ούτε τηγάνι 3 χιλιοστών πόσο μάλλον μηχάνημα. Όταν ρωτησα στην εταιρία τα χιλιοστά (πάχος) της σόμπας μου ειπαν ότι πράγματι είναι 3 χιλιοστών. Και όταν τους ειπα ότι διαβασα ότι δεν ειναι το ιδανικό γιατι χαλάνε εύκολα πάνω στο χρόνο αντε να κρατήσει και δεύτερο χρόνο μου είπαν ότι ολες οι σόμπες είναι 3 χιλιοστών. Αντε τώρα να απαντήσω και τι να πω δεν έχω γνωρίσει όλες τις σόμπες.

Ευχαριστω για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας! Η γνώση και η εμπειρία σας θα μου φανεί πολύ χρήσιμη.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mkaterina.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100333 από dimlyk
το μονο που θα συμπληρωσω εινει οτι η αντισταση που ανεφερες ειναι αναλωσιμο και οχι προβλημα
αρα αν καταληξεις στο πελλετ φροντισε ο εμπορος να μπορει να "υποστηριξει" το μηχανημα ,,, ακομα καλυτερα φροντισε να εχεις μια αντισταση σαν ανταλλακτικο

οσο αφορα το κοστος ... η φτηνοτερη λυση ειναι το ξυλο με ολα του τα ελλατωματα
αν εχεις δυνατοτητα για νυχτερινο ρευμα...εκει σηκωνει συζητηση
μετα ακολουθει το κλιματιστικο μαζι περιπου με το πελλετ
και καπου κοντα το αεριο (δυστυχως οι τιμες σ ολα τα καυσιμα ειναι ευμεταβλητες)
σε καποια εξαρτωμενες και απο την περιοχη (οποτε πρεπει να κανεις τα δικα σου κοστολογια)

σαν βοηθεια και μονο ριξε μια ματια
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...8&id=56591&Itemid=53

οσο αφορα την ποιοτητα θερμανσης ,,,η καλυτερη εχει σχεση με νερο η χειροτερη μονο με αερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ