Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20434 από jnet

Sp4wN έγραψε:

michalisgr έγραψε: στο πελλετ ομως ρε φιλος..και να ανεβει η τιμη του αγοραζεις μια πρεσα και εισαι τζετ..αντε βγαλε εσυ πετρελαιο απο το εδαφος του σπιτιου σου...αν τα καταφερεις... :woohoo: :woohoo: :woohoo: θα σου ερθουν και επενδυτες


Και ποσο ευκολο και οικονομικο ειναι να φτιαξεις πελλετ ? Δεν εχω ιδεα περι του θεματος !! Η πρεσα ας πουμε ποσο κοστιζει ? Και τι πρεσαρεις για να το φτιαξεις ?


www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1020&Itemid=53#20405

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20436 από petrosp13
Τα ξαναείπαμε αυτά
Το πετρέλαιο βγαίνει σε συγκεκριμένες περιοχές του πλανήτη και με πολύ μεγάλο κόστος
Μόνο οι έρευνες για να δούμε αν υπάρχει πετρέλαιο σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας θα κοστίσουν γύρω στα 200 εκατομμύρια ευρώ
Ο κάθε πόλεμος ή το κάθε καρτέλ μπορεί να σου τινάξει βραχυπρόθεσμα τον προγραμματισμό σου στον αέρα (βλέπε τιμές βαρελιού στα 100+ με τάση για 200)
Αντίθετα, το πέλλετ μπορεί να παραχθεί παντού και με ασύγκριτα μικρότερο κόστος
Άρα, δεν πρόκειται να ανέβει η τιμή του τόσο σημαντικά που να θεωρηθεί ως λάθος η επένδυση
Δηλαδή πες μου εσύ ότι σε 1 χρόνο, οι Βούλγαροι, οι Ρουμάνοι, οι Βόσνιοι, οι Σέρβοι και οι Αυστριακοί που μας προμηθεύουν αυτή την στιγμή πέλλετ, θα αποφασίσουν να πάνε την τιμή στα ύψη, παρά την προσφορά
Ή πες μου ότι δεν θα μυρίσουν Έλληνες επενδυτές κέρδος στην παραγωγή πέλλετ και δεν θα δούμε νέες επιχειρήσεις
Και τα δυο τα θεωρώ εξαιρετικά απίθανα
Ακόμα και έτσι να γίνει, υπολογίζω ότι το πολύ σε 3-4 χρόνια θα έχω κάνει απόσβεση
Για μετά, βλέπουμε (έχει ο θεός)
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20437 από Sp4wN

petrosp13 έγραψε: Τα ξαναείπαμε αυτά
Το πετρέλαιο βγαίνει σε συγκεκριμένες περιοχές του πλανήτη και με πολύ μεγάλο κόστος
Μόνο οι έρευνες για να δούμε αν υπάρχει πετρέλαιο σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας θα κοστίσουν γύρω στα 200 εκατομμύρια ευρώ
Ο κάθε πόλεμος ή το κάθε καρτέλ μπορεί να σου τινάξει βραχυπρόθεσμα τον προγραμματισμό σου στον αέρα (βλέπε τιμές βαρελιού στα 100+ με τάση για 200)
Αντίθετα, το πέλλετ μπορεί να παραχθεί παντού και με ασύγκριτα μικρότερο κόστος
Άρα, δεν πρόκειται να ανέβει η τιμή του τόσο σημαντικά που να θεωρηθεί ως λάθος η επένδυση
Δηλαδή πες μου εσύ ότι σε 1 χρόνο, οι Βούλγαροι, οι Ρουμάνοι, οι Βόσνιοι, οι Σέρβοι και οι Αυστριακοί που μας προμηθεύουν αυτή την στιγμή πέλλετ, θα αποφασίσουν να πάνε την τιμή στα ύψη, παρά την προσφορά
Ή πες μου ότι δεν θα μυρίσουν Έλληνες επενδυτές κέρδος στην παραγωγή πέλλετ και δεν θα δούμε νέες επιχειρήσεις
Και τα δυο τα θεωρώ εξαιρετικά απίθανα
Ακόμα και έτσι να γίνει, υπολογίζω ότι το πολύ σε 3-4 χρόνια θα έχω κάνει απόσβεση
Για μετά, βλέπουμε (έχει ο θεός)


Δε διαφωνω με τιποτε απο τα παραπανω γιατι αυτο λεει η λογικη .Πες μου τωρα εσυ τι βλεπεις τα τελευταια 3 χρονια στην Ελλαδα που βγαζει νοημα για να σου πω εγω ποσο δικιο εχεις που σκεφτεσαι αναλογα . Επισης μου φαινεται πως ειμαι ο μονος που διαβαζω τις χαζομαρες που γραφω γιατι ξαναλεω πως η εγκατασταση λεβητα πελλετ θελει τουλαχιστον 3 χιλιαρικα με τα περαστικα του υδραυλικου και μετα 1 χιλιαρικακι για προμηθεια πελλετ για το χειμωνα . Αν τα ειχα θα καναμε αλλου ειδους κουβεντα αλλα οταν ξεκινησα την ερευνα δεν ειχα τετοιες τιμες στο νου μου . Οταν λοιπον μαζεψω τοσα χρηματα αν ποτε τα καταφερω δηλαδη με ενα σωρο χρηματα να φευγουν απο δω κ απο κει θα ξαναρθω γιατι φαινεται πως ολοι εδω διαθετουν τετοιο κεφαλαιο ... Εγω οχι τι να πω ... θα φερω στο σπιτι προβατα να ζεσταθουμε με τα χνωτα φετος λοιπον γιατι αλλιως δε με κοβω να βρισκω ακρη

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20440 από petrosp13

Sp4wN έγραψε: ξαναλεω πως η εγκατασταση λεβητα πελλετ θελει τουλαχιστον 3 χιλιαρικα με τα περαστικα του υδραυλικου και μετα 1 χιλιαρικακι για προμηθεια πελλετ για το χειμωνα . Αν τα ειχα θα καναμε αλλου ειδους κουβεντα αλλα οταν ξεκινησα την ερευνα δεν ειχα τετοιες τιμες στο νου μου . Οταν λοιπον μαζεψω τοσα χρηματα αν ποτε τα καταφερω δηλαδη με ενα σωρο χρηματα να φευγουν απο δω κ απο κει θα ξαναρθω γιατι φαινεται πως ολοι εδω διαθετουν τετοιο κεφαλαιο


Όταν για 2 τόνους πετρέλαιο (μόνο) φέτος θα χρειαστείς κοντά στα 3 χιλιάρικα, κάποιοι από μας φρόντισαν (με θυσίες και όχι εύκολα φυσικά) να συγκεντρώσουν μέχρι το καλοκαίρι αυτά τα χρήματα για να τα επενδύσουν σε έναν λέβητα που θα τους βγάζει τον χειμώνα με λίγο πάνω από 1000 ευρώ
Τα 3 χιλιάρικα του λέβητα δεν θα τα έδινες για πετρέλαιο; Σφίξου λίγο την άνοιξη και το καλοκαίρι, μάζεψε τα χρήματα και ο χειμώνας θα είναι πολύ πιο χαλαρός από ότι θα ήταν (2000 ευρώ λιγότερα δηλαδή)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20441 από KERBEROS

Sp4wN έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Τα ξαναείπαμε αυτά
Το πετρέλαιο βγαίνει σε συγκεκριμένες περιοχές του πλανήτη και με πολύ μεγάλο κόστος
Μόνο οι έρευνες για να δούμε αν υπάρχει πετρέλαιο σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας θα κοστίσουν γύρω στα 200 εκατομμύρια ευρώ
Ο κάθε πόλεμος ή το κάθε καρτέλ μπορεί να σου τινάξει βραχυπρόθεσμα τον προγραμματισμό σου στον αέρα (βλέπε τιμές βαρελιού στα 100+ με τάση για 200)
Αντίθετα, το πέλλετ μπορεί να παραχθεί παντού και με ασύγκριτα μικρότερο κόστος
Άρα, δεν πρόκειται να ανέβει η τιμή του τόσο σημαντικά που να θεωρηθεί ως λάθος η επένδυση
Δηλαδή πες μου εσύ ότι σε 1 χρόνο, οι Βούλγαροι, οι Ρουμάνοι, οι Βόσνιοι, οι Σέρβοι και οι Αυστριακοί που μας προμηθεύουν αυτή την στιγμή πέλλετ, θα αποφασίσουν να πάνε την τιμή στα ύψη, παρά την προσφορά
Ή πες μου ότι δεν θα μυρίσουν Έλληνες επενδυτές κέρδος στην παραγωγή πέλλετ και δεν θα δούμε νέες επιχειρήσεις
Και τα δυο τα θεωρώ εξαιρετικά απίθανα
Ακόμα και έτσι να γίνει, υπολογίζω ότι το πολύ σε 3-4 χρόνια θα έχω κάνει απόσβεση
Για μετά, βλέπουμε (έχει ο θεός)


Δε διαφωνω με τιποτε απο τα παραπανω γιατι αυτο λεει η λογικη .Πες μου τωρα εσυ τι βλεπεις τα τελευταια 3 χρονια στην Ελλαδα που βγαζει νοημα για να σου πω εγω ποσο δικιο εχεις που σκεφτεσαι αναλογα . Επισης μου φαινεται πως ειμαι ο μονος που διαβαζω τις χαζομαρες που γραφω γιατι ξαναλεω πως η εγκατασταση λεβητα πελλετ θελει τουλαχιστον 3 χιλιαρικα με τα περαστικα του υδραυλικου και μετα 1 χιλιαρικακι για προμηθεια πελλετ για το χειμωνα . Αν τα ειχα θα καναμε αλλου ειδους κουβεντα αλλα οταν ξεκινησα την ερευνα δεν ειχα τετοιες τιμες στο νου μου . Οταν λοιπον μαζεψω τοσα χρηματα αν ποτε τα καταφερω δηλαδη με ενα σωρο χρηματα να φευγουν απο δω κ απο κει θα ξαναρθω γιατι φαινεται πως ολοι εδω διαθετουν τετοιο κεφαλαιο ... Εγω οχι τι να πω ... θα φερω στο σπιτι προβατα να ζεσταθουμε με τα χνωτα φετος λοιπον γιατι αλλιως δε με κοβω να βρισκω ακρη


Αν είχα αφήσει για φέτος αυτό που έκανα πέρσι, δεν θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ πλέον. Ψάξου για καμιά σόμπα, μήπως και περιορίσεις το πετρέλαιο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20443 από Sp4wN
Αν είχα αφήσει για φέτος αυτό που έκανα πέρσι, δεν θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ πλέον. Ψάξου για καμιά σόμπα, μήπως και περιορίσεις το πετρέλαιο.[/quote]

Αυτο σκεφτομαι να κανω και γω για φετος καμια φτηνη σομπα στον κατω οροφο και κανενα θερμοπομπο στο υπνοδωματιο και να κανω κατι για του χρονου . Για αργοτερα αν με αφησει η κατασταση να μαζεψω κατι βλεπουμε και κανουμε

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ