Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20330 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Χαιρετισμός από νέα μέλη

mastoras έγραψε: Δεν είναι λύση το να ντυθούμε με πολλά ρούχα, για να βγάλουμε τον χειμώνα χουχουλιάζοντας τα χνώτα μας.

Ουτε επίσης πρέπει να πιστεύουμε σε θαύματα τύπου, να κατέβει η τιμή του πετρελαίου. :(

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να βρίσκουμε λύσεις έκτακτης ανάγκης.

Πολλά νοικοκυριά πέρυσι, βολεύτηκαν με μια απλή ξυλόσομπα λέβητα των 500€.....πάρα πολλά νοικοκυριά.

Το ίδιο έκανα και εγώ, ελπίζοντας τον επόμενο χειμώνα να βρεθούν χρήματα για μια καλύτερη συσκευή θέρμανσης.

Πάντως κουτσά στραβά, με πολύ κόπο, και πολύ λίγα χρήματα, ζέστανα το σπίτι.....και έχει ο Θεός. :)

Φιλε Μαστορα πιστευω οτι θα κατεβει η τιμη πετρελαιου και μαλιστα πολυ,κατω του ενος ευρω το λιτρο,το πιστευω γιατι οι μπουρδες του υπουργου οικονομικων μου δινουν το δικαιωμα να το πιστευω,οταν ο ανθρωπος βγαινει και λεει οτι το πετρελαιο θερμανσης θα εξισωθει με το κινησης και μολις γεμισουν τα ταμεια για να πληρωθουν συνταξεις και μισθοι τοτε ισος εχουμε το περιθοριο να το ριξουμε λιγο στην τιμη μονο γελειες μπορουν να χαρακτηριστουν αυτες οι δηλωσεις,τα ταμεια θα μεινουν αδεια γιατι οι μονοι που θα βαλουν πετρελαιο θα ειναι μερικοι απο Αθηνα και κατω που καινε 200 λιτρα την σαιζον και η διαφορα ειναι μικρη,εμεις εδω στην Β. Ελλαδα που χρειαζομαστε 2-3 τονους πετρελαιο δεν εχουμε και δεν μπορουμε να τους δωσουμε 3 και 5 χιλιαρικα για να ζεσταθουμε για εναν χειμωνα,3 γνωστοι μου που τους θεωρω πλουσιους (γιατρος,εισαγγελεας,εμπορας)που μενουν σε σπιταρωνες στο πανοραμα και εχουν αυτα τα λεφτα που ζηταει ο πανεξυπνος υπουργος δεν θα τα δωσουν γιατι κατεφυγαν σε αλλους τροπους θερμανσης,αντλια θερμοτητας,κλιματιστικα,λεβητα πελλετ, (οπως και ο κολλητος μου που εβαλε λεβητα πυρολυσης)!
Και ρωτω λοιπον αφου δεν θα τα δωσουν αυτα τα λεφτα αυτοι που το σηκωνει η τσεπη τους περιμενουν να τα δοσει ο λαουτζικος που ψωμολυσαει?
Αν ειναι τοσο ασχετοι(αμφιβαλω αλλα μ'αυτους ολα ειναι πιθανα) τοτε στους πρωτους μηνες της διαθεσης του πετρελαιου θερμανσης θα διαπιστοσουν την πικρη αληθεια με την μηδενικη ζητηση και τα αδεια ταμεια απο τους φορους που περιμεναν και θ'αναγκαστουν ν'ανακαλεσουν!
Εκτος αν παιζει το αλλο σεναριο που λεει οτι το ολο θεμα με την εξισοση της τιμης δεν γινετε για να μαζευτουν λεφτα αλλα γινετε για να απεξαρτιθουμε εντελος απο το πετρελαιο σαν καυσιμο θερμανσης για οικολογικους λογους και ειναι ντιρεκτιβα της Ε.Ε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20334 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Χαιρετισμός από νέα μέλη

valsam έγραψε: πιστευω οτι θα κατεβει η τιμη πετρελαιου και μαλιστα πολυ,κατω του ενος ευρω το λιτρο,το πιστευω γιατι οι μπουρδες του υπουργου οικονομικων μου δινουν το δικαιωμα να το πιστεύω


Από την στιγμή που αδυνατεί το κράτος να πατάξει το λαθρεμπόριο στα καύσιμα και παραμένουμε στην Ευρώπη δεν υπάρχει καμμια δυνατότητα να γυρίσει πίσω ο τροχός. Το Θέρμανσης θα είναι κοντά στο κίνησης γιατί μας το επιβάλλουν.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20336 από valsam
Kαι θα παταξουν το λαθρεμποριο εξισονοντας τα δυο?
Το λαθρεμποριο θα ζη και θα βασιλεψει ακομη περισσοτερο,περισυ που ειχε 1 ευρω το θερμανσης ουκ και ολιγοι εβαλαν λαθραιο Βουλγαριας με 80 λεπτα,τωρα που θα ακριβινει να δεις τι θα γινει!
Με τα τσιγαρα και τα ποτα τι εγινε?
Το λαθρεμποριο στα τσιγαρα και ποτα εχει 1000πλασιαστει απο τοτε που τα ακριβηναν,μια βολτα στις λαικες θα σε πεισει,περισσοτερα τσιγαρα πουλανε απ'οτι ντοματες και πατατες!
Ασ'το κρατος να περιμενει εσοδα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20338 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Απ: Χαιρετισμός από νέα μέλη

valsam έγραψε:

mastoras έγραψε: Δεν είναι λύση το να ντυθούμε με πολλά ρούχα, για να βγάλουμε τον χειμώνα χουχουλιάζοντας τα χνώτα μας.

Ουτε επίσης πρέπει να πιστεύουμε σε θαύματα τύπου, να κατέβει η τιμή του πετρελαίου. :(

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να βρίσκουμε λύσεις έκτακτης ανάγκης.

Πολλά νοικοκυριά πέρυσι, βολεύτηκαν με μια απλή ξυλόσομπα λέβητα των 500€.....πάρα πολλά νοικοκυριά.

Το ίδιο έκανα και εγώ, ελπίζοντας τον επόμενο χειμώνα να βρεθούν χρήματα για μια καλύτερη συσκευή θέρμανσης.

Πάντως κουτσά στραβά, με πολύ κόπο, και πολύ λίγα χρήματα, ζέστανα το σπίτι.....και έχει ο Θεός. :)

Φιλε Μαστορα πιστευω οτι θα κατεβει η τιμη πετρελαιου και μαλιστα πολυ,κατω του ενος ευρω το λιτρο,το πιστευω γιατι οι μπουρδες του υπουργου οικονομικων μου δινουν το δικαιωμα να το πιστευω,οταν ο ανθρωπος βγαινει και λεει οτι το πετρελαιο θερμανσης θα εξισωθει με το κινησης και μολις γεμισουν τα ταμεια για να πληρωθουν συνταξεις και μισθοι τοτε ισος εχουμε το περιθοριο να το ριξουμε λιγο στην τιμη μονο γελειες μπορουν να χαρακτηριστουν αυτες οι δηλωσεις,τα ταμεια θα μεινουν αδεια γιατι οι μονοι που θα βαλουν πετρελαιο θα ειναι μερικοι απο Αθηνα και κατω που καινε 200 λιτρα την σαιζον και η διαφορα ειναι μικρη,εμεις εδω στην Β. Ελλαδα που χρειαζομαστε 2-3 τονους πετρελαιο δεν εχουμε και δεν μπορουμε να τους δωσουμε 3 και 5 χιλιαρικα για να ζεσταθουμε για εναν χειμωνα,3 γνωστοι μου που τους θεωρω πλουσιους (γιατρος,εισαγγελεας,εμπορας)που μενουν σε σπιταρωνες στο πανοραμα και εχουν αυτα τα λεφτα που ζηταει ο πανεξυπνος υπουργος δεν θα τα δωσουν γιατι κατεφυγαν σε αλλους τροπους θερμανσης,αντλια θερμοτητας,κλιματιστικα,λεβητα πελλετ, (οπως και ο κολλητος μου που εβαλε λεβητα πυρολυσης)!
Και ρωτω λοιπον αφου δεν θα τα δωσουν αυτα τα λεφτα αυτοι που το σηκωνει η τσεπη τους περιμενουν να τα δοσει ο λαουτζικος που ψωμολυσαει?
Αν ειναι τοσο ασχετοι(αμφιβαλω αλλα μ'αυτους ολα ειναι πιθανα) τοτε στους πρωτους μηνες της διαθεσης του πετρελαιου θερμανσης θα διαπιστοσουν την πικρη αληθεια με την μηδενικη ζητηση και τα αδεια ταμεια απο τους φορους που περιμεναν και θ'αναγκαστουν ν'ανακαλεσουν!
Εκτος αν παιζει το αλλο σεναριο που λεει οτι το ολο θεμα με την εξισοση της τιμης δεν γινετε για να μαζευτουν λεφτα αλλα γινετε για να απεξαρτιθουμε εντελος απο το πετρελαιο σαν καυσιμο θερμανσης για οικολογικους λογους και ειναι ντιρεκτιβα της Ε.Ε!


Το πετρέλαιο θέρμανσης πέθανε για έναν και μόνο λόγο. Η πολιτεία θέλει να σμπρώξει τον κόσμο στο φυσικό αέριο μαζικά. Τώρα μάλιστα που θα ιδιωτικοποιηθεί πλήρως και αυτό, το πετρέλαιο μόνο ως κίνησης θα ενδιαφέρει την πολιτεία.
Όσο για τις άλλες μορφές θέρμανσης το κράτος κερδίζει από τον Φ.Π.Α. Αυτή τη στιγμή η αγορά κινείται ΜΟΝΟ σ' αυτούς τους τομείς.
Όσο για τους Έλληνες πετρελαιάδες, αν αναζητήσετε τις πηγές των εσόδων τους, θα καταλάβετε ότι το θέρμανσης είναι γι' αυτούς παρωνυχίδα.
Όσο πιο γρήγορα αντιληφθεί κανείς ότι το πετρέλαιο ως πηγή θέρμανσης ΤΕΛΕΙΩΣΕ, τόσο το καλύτερο. ΚΑΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ!!! Και για οικονομικούς και για οικολογικούς λόγους.
Πέρσι πολύς κόσμος έφαγε και τα τελευταία του λεφτά, ακούγοντας τις ανοησίες των βενζινάδων για κάποιο φανταστικό φθηνό πετρέλαιο. Μη συνεχίζετε το ίδιο παραμύθι, γιατί ίσως πάλι κάποιοι χάσουν την τελευταία τους ευκαιρία για απεξάρτηση από το πετρέλαιο.
ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΩΣ ΠΗΓΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ. ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙΤΕ...

Του χρόνου δεν θα υπάρχουν λεφτά για αλλαγές στη θέρμανση!!!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20344 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Απ: Χαιρετισμός από νέα μέλη

mastoras έγραψε: Δεν είναι λύση το να ντυθούμε με πολλά ρούχα, για να βγάλουμε τον χειμώνα χουχουλιάζοντας τα χνώτα μας.

Ουτε επίσης πρέπει να πιστεύουμε σε θαύματα τύπου, να κατέβει η τιμή του πετρελαίου. :(

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να βρίσκουμε λύσεις έκτακτης ανάγκης.

Πολλά νοικοκυριά πέρυσι, βολεύτηκαν με μια απλή ξυλόσομπα λέβητα των 500€.....πάρα πολλά νοικοκυριά.

Το ίδιο έκανα και εγώ, ελπίζοντας τον επόμενο χειμώνα να βρεθούν χρήματα για μια καλύτερη συσκευή θέρμανσης.

Πάντως κουτσά στραβά, με πολύ κόπο, και πολύ λίγα χρήματα, ζέστανα το σπίτι.....και έχει ο Θεός. :)


Πόσους τόννους έκαψες με την ξυλοσομπα λέβητα;; Και πόσες φορές γεμιζες με ξύλα την ημέρα;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20377 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Χαιρετισμός από νέα μέλη
Ας μου πει καποιος πραγματικα ... ειναι λυση να καιμε τα δαση μας ? Βλεπω τους γυρω μου αγοραζουν 10-15 τονους ξυλα και στιβαζουν ολο το καλοκαιρι για να καψουν το χειμωνα . Ολα αυτα ειναι απο τη Βουλγαρια ? Αν εξαιρεσει τωρα καποιος τον συναισθηματικο και οικολογικο παραγοντα ποιος εχει να διαθεσει 2-3 χιλιαρικα για να κανει ενεργειακη αλλαγη στην κατοικια του ? Γιατι εγω ουτε εχω ουτε σκοπευω να χρεωθω για να το κανω . Πειτε μου λοιπον γιατι το πελλετ ειναι φθηνο οταν για λεβητα-καυστηρα θελεις 2-3 χιλιαρικα και μετα χρειαζεσαι 1000-1200 ευρω σε πελλετ.Ειλικρινα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω για τον χειμωνα αλλα το πετρελαιο πεθανε το ξυλο ειναι λυση της δεκαετιας του 60 ,το φυσικο αεριο ειναι τσαμπα πορος και τον πουλανε για χρυσαφι και το πελλετ βασιλευει ως μονοφθαλμος γιατι οι πραγματικα ολοκληρωμενες και τεχνολογικα εξελιγμενες λυσεις της ηλιοθερμιας(αφθονος ηλιος στη χωρα μας ) και της γεωθερμιας φανταζουν απροσιτες οικονομικα ακομη . Ετσι βλεπω την πραγματικοτητα μεχρι σημερα 19.08.2012 . Ελπιζω σε ενα καλυτερο αυριο γιατι το χτες και το σημερα μονο απεχθεια προκαλουν

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ