Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19890 από Sp4wN

mastoras έγραψε: Κατάλαβα που είναι η σκέψη σου.........φοβάσαι να επενδύσεις σε άλλου είδους θέρμανσης εκτός του πετρελαίου, γιατί νομίζεις ότι θα πέσει η τιμή, και θα πάει τζάμπα η επένδυση.

Εχεις δίκιο να διατηρείς τις επιφυλάξεις σου, αλλά πες μου κάτι......είδε ποτέ κανείς στα χρονικά να πέσει έστω και για μια ημέρα η τιμή του πετρελαίου ?

Δεν υπάρχει περίπτωση ας το ξεχάσουμε όλοι......το μέλλον είναι στο πελλετ.

Μπορεί να μην το "γουστάρουμε" μπορεί να έχει τις δυσκολίες του και ιδιαιτερότητες πολλές, αλλά δυστυχώς το πελλετ είναι το καύσιμο του μελλοντος......και το πετρέλαιο θα το έχουμε σε συλλεκτικό μπουκαλάκι και θα δείχνουμε στα παιδιά μας μια μέρα, λεγοντας τους ότι αυτό το ακριβό πράγμα κάποτε το ρίχναμε στην σόμπα και το καίγαμε. :(


Δεν ειμαι πεπεισμενος οτι το πελλετ ειναι η λυση του μελλοντος με τπτ . Η λυση του παροντος ειναι σιγουρα κ αυτο θα ισχυει μεχρι να το φορολογησουν κ αυτο με 100% της αξιας της τιμης του και να τρεχουμε και να μη φτανουμε !!Γιατι πραγματικα πιστευεις αν αυριο φορολογηθει το πελλετ και το κανουν να φτασει στα 400-500 ευρω/τονο θα συμφερει ακομη η τοποθετηση του ? Η μηπως δεν εχεις αυτο το κρατος που ζουμε ικανο για τετοιες τερατουργιες ?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19891 από Sp4wN

mastoras έγραψε: Κατάλαβα που είναι η σκέψη σου.........φοβάσαι να επενδύσεις σε άλλου είδους θέρμανσης εκτός του πετρελαίου, γιατί νομίζεις ότι θα πέσει η τιμή, και θα πάει τζάμπα η επένδυση.

Εχεις δίκιο να διατηρείς τις επιφυλάξεις σου, αλλά πες μου κάτι......είδε ποτέ κανείς στα χρονικά να πέσει έστω και για μια ημέρα η τιμή του πετρελαίου ?

Δεν υπάρχει περίπτωση ας το ξεχάσουμε όλοι......το μέλλον είναι στο πελλετ.

Μπορεί να μην το "γουστάρουμε" μπορεί να έχει τις δυσκολίες του και ιδιαιτερότητες πολλές, αλλά δυστυχώς το πελλετ είναι το καύσιμο του μελλοντος......και το πετρέλαιο θα το έχουμε σε συλλεκτικό μπουκαλάκι και θα δείχνουμε στα παιδιά μας μια μέρα, λεγοντας τους ότι αυτό το ακριβό πράγμα κάποτε το ρίχναμε στην σόμπα και το καίγαμε. :(


Δεν ειμαι πεπεισμενος οτι το πελλετ ειναι η λυση του μελλοντος με τπτ . Η λυση του παροντος ειναι σιγουρα κ αυτο θα ισχυει μεχρι να το φορολογησουν κ αυτο με 100% της αξιας της τιμης του και να τρεχουμε και να μη φτανουμε !!Γιατι πραγματικα πιστευεις αν αυριο φορολογηθει το πελλετ και το κανουν να φτασει στα 400-500 ευρω/τονο θα συμφερει ακομη η Χρησιμοποιηση του ? Η μηπως δεν εχεις αυτο το κρατος που ζουμε ικανο για τετοιες τερατουργιες ? Ξερω οτι το λες απο απλο ενδιαφερον για τον κοσμο εδω μεσα αλλα δε νομιζω πως καμια απο αυτες τις 2 λυσεις που προσφερονται και σκεφτομαστε εμεις ειναι λυσεις του μελλοντος .το φυσικο αεριο θεωρειται πιο καλη λυση απο τις 2 προηγουμενες αλλα του βγαλανε τα ματια κ εκεινου !! Γενικοτερα νομιζω οτι ειμαστε ποντικια εργοστασιου πλεον κατι δοκιμαζουν νεο και μεις ειμαστε εδω για να τους βοηθουμε να το κρινουν :sick:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19893 από petrosp13
Άποψη μου είναι ότι όσο το πετρέλαιο θα αντλείται από 5-10 περιοχές στον πλανήτη και όσο δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε εμείς σαν Ελλάδα την τιμή του, τόσο ανασφαλές θα συνεχίσει να είναι σαν καύσιμο
Από την άλλη, θέλω να πιστεύω ότι επειδή σαν κράτος φτωχύναμε και θα φτωχύνουμε κι άλλο γιατί δεν παράγουμε σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ, θα στραφούμε σε μορφές ενέργειας που να μπορούμε να τις παράγουμε, δηλαδή ήλιος και (να πάρει ο διάολος δηλαδή) φθηνό πέλλετ, χωρίς να φεύγουν δισεκατομμύρια κάθε χρόνο στο εξωτερικό. Νομίζω ότι ένα κίνητρο που δίνουν (ηθελημένα ή άθελα) οι του υπουργείου οικονομικών εκτοξεύοντας την τιμή του πετρελαίου στα ύψη είναι και αυτή: Να στρέψουν τον κόσμο σε άλλες μορφές θέρμανσης, χωρίς να αιμορραγεί προς τα έξω τόσο η οικονομία μας
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουμε μόνο την Alfawood σε λίγα χρόνια, αλλά θα μυρίσουν και άλλοι κέρδος και θα επενδύσουν
Θέλω να πιστεύω ότι οι τόσες νέες μάντρες με καυσόξυλα που βλέπω καθημερινά θα επεκταθούν και στην εμπορία πέλλετ πολύ σύντομα, γιατί είμαστε σχετικά καινούρια αγορά
Στο κάτω κάτω, από ότι φαίνεται και από τα προσφερόμενα πέλλετ, τα Βαλκάνια μας προμηθεύουν αρκετά καλά και όλοι ξέρουμε ότι το επίπεδο τιμών εκεί είναι τουλάχιστον το μισό σε σχέση με εδώ και άρα δεν φαντάζει λογικό να εκτοξεύσουν τόσο πολύ την τιμή του οι γείτονες μας

Για αυτούς τους λόγους αποφάσισα να επενδύσω σε έναν λέβητα πέλλετ, ελπίζοντας ότι θα με ζεστάνει έστω για μια 10ετία οικονομικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19895 από Βιομαζιστής
Δεν είμαι οπαδός του πέλλετ αλλά της βιομάζας. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως το πέλλετ έχει τόσες πιθανότητες να φορολογηθεί με 100% επί της τιμής του, όσες ακριβώς έχει και το νερό που πίνουμε.
Αυτά δεν γίνονται ούτε ακόμη και στην Ελλάδα, στην μπανανία που θέλει να λέγεται ευρωπαϊκή χώρα.
Είπαμε να είμαστε καχύποπτοι αλλά μην περνάμε και τα όρια της φαντασίας.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19937 από Στελιος1
Ειναι αλητες και εθνικοι προδοτες οι 300σιοι μας, μαζι και οι αλλες 300000 τους παρατρεχαμενοι που εφοδιαζουν την κωλοδεξαμενη τ βουλης αυτης. Ολα σχεδον τα σπιτια ειχαν εναν λεβητα, ειναι σιγουρο και το ξερουν και καλυτερα απο εμας οτι θα εισπραξουν λιγοτερους φορους απο τετοια μετρα, επρεπε ομως να κινηθει η αγορα? Των Γερμανων των Γαλλων κτλπων! Εκατομυρια σε συναλλαγμα φευγουν εξ αιτιας τους ενω πτωχευουμε! Η αποσυρση στ αυτοκινητα πχ ακομα ισχυει! Παντου ακουγες γι την κοτσανα του Παπακωνσταντινου με τις αποδειξεις.. Ρε ειμαστε προβατα, τεσταρισμα ηταν για να δουν ποσο χρημα υπαρχει ακομα στ τσεπη! Και ειδανε! Δωσανε και εππιστροφες ωστε να μην παρουμε χαμπαρι τ συμβαινει και βαφτισαμε τ Παπακωνσταντινου βλακα και ασχετο γκαφατζη..
Αλλαζω θεμα.. ψαχνοντας εντατικα περσι για κατι ειδα υδραυλικους εναλλακτες καπνοδοχου. Σπειροειδης. Χαλκοσωληνα κολλημενη περιμετρικα (σαν ελατηριο) ουτε βαρος ουτε παρεμβασεις στ εσωτερικο της. Δεν ασχολουμαι με υδραυλικα συστηματα και δεν θα κανω κατι τετοιο, αλλα το καταθετω μηπως θελησει καποιος να ασχοληθει σοβαρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19938 από Στελιος1
Τ χειμωνα δοκιμασα να κανω μπριγκετες με χαρτι, δοκιμασα προχειρα πιεζοντας καλα μουσκεμενο χαρτι σε σωληνα 75 εκ διαμετρο με υδραυλικο κουρμπαδορο. Δυσκολα, εβγαλα 2-3 τελειες αλλα πολυ αργη διαδικασια. Μετα βρηκα παλια αντλια με χειριστηρια απο πορτα φορτηγου για να τ συνεχισω αλλα ρωτωντας γνωστες απελπιστηκα και τ παρατησα.. θελει μοτερ τριων ιππων! 10-15 τονους πιεση θελουν, τοση εδινε ο υδραυλικος χειροκινητος κουρμπαδορος. Δεν ειναι και τοσο οικολογικα τελικα θελω να πω. Τουλαχιστον ειναι απο υπολειματα κλαδεματα κτλ η ειναι απο ξυλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ