Μία (ή παραπάνω) συμβουλή, γιατί έχω κολλήσει...

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29357 από fisikos50
Η χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων είναι ένδειξη του πόση ενέργεια αποσπάσαμε από τα καυσαέρια.

Μια (κατά δήλωση) χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων όμως πρέπει να υποστηρίζεται από την ΤΟΜΗ που βλέπουμε, ας πούμε αν έχει ένα διάφραγμα μόνο (ή κανένα) τότε δεν γίνεται να βγάζει καυσαέρια σε 140 βαθμούς.

Σε ένα λέβητα με 2 - 3 διαφράγματα, στροβιλιστές, κτλ μπορεί η θερμοκρασία καυσαερίων να πέσει τόσο, άρα να πάρουμε ως ωφέλιμη την ενέργεια που περιείχαν όταν ήταν ζεστά. Ας πούμε η τομή του λέβητα Fuzzy Logic είναι καλό παράδειγμα για διαδρομές συν ένα στροβιλιστή που έχει ανάμεσα σε δυο από τα διαφράγματα.








Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29817 από Fokion
Ηρθε σημερα απο το σπιτι ενας γνωστος μου μηχανικός που ασχολειται με τις μελετες του θεματος μας.
μετρησε ολα τα καλοριφερ ποσοτητα και διαστασεις και θα μου βγαλει τι KW χρειαζομαι.

Βεβαια υπαρχει ενα προβλημα.
Δεν "δουλευει" σομπες πελετ & ξυλοσομπες και τους αντιστοιχους λεβητες. χμ....
Ετσι η πρωταση του ηταν το αναμενομενο ( που δεν ηταν αναμενωμενο καθοτι δεν ηξερα οτι δεν..) να βαλω καυστηρα..... πετρελαιου με αντισταθμιση ( τα συστηματα ασφαλειας ηταν τα "κλασικά") η οποια αντισταθμιση συνδιαζομενη με την απεξαρτηση απο τον παλαιολιθικο ( 10ετιας ) λεβητα του συγκροτηματος θα μου δωσει μια οικονομια 30% περιπου στο πετρελαιο....

τελος παντων τα κοστη ηταν "εκτός τοπου και χρονου" για την τσεπη μου, ( με προχειρο στο ποδι υπολογισμό φυγαμε απο τα 3000+ χωρις καν να βαλουμε κατω μαρκες...

ετσι το μονο που θα κτατησω ειναι η αναγκη των καλοριφερ.
το καλό ηταν οτι εκτός των αλλων κοιταξε και την εγκατασταση αν και ποσο ευκολο ειναι και οντως μπορω ευκολα να αυτονομηθω απο το συγκροτημα....

Απο οτι ειδα τους εκθετες στην εκθεση μονο ο Κος Μοσχαλης εχει ενα καποιο ενδιαφερον για μενα ( καθοτι δεν εχει "νερουλαδικη" ξυλοσομπα, :cheer: :cheer: :cheer: ) αλλα με ενδιαφερει τα μεγιστα το αεροθερμο τζακιου... αν δεν το κερδισω στην κληρωση :) :) :) :) :)

κι ενας αλλος εχει τις βουλγαρικες που οσο παει ο καιρός τις βγαζω απο το μυαλό μου...
στα ιδια λεφτα με τη WD24 προτιμω την Ελληνική Ατλας...
ειναι και Ελληνικη σε τελική αναλυση....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29830 από fisikos50
Πόση εγκατεστημένη ισχύ βρήκατε από τα σώματα σε κάθε όροφο;


Την εγκατεστημένη ισχύ μπορούμε να την βρούμε εύκολα μόνοι μας από πίνακες όπως ο παρακάτω (για νέου τύπου σώματα).






Οι πίνακες των διάφορων κατασκευαστών σωμάτων δεν συμφωνούν μεταξύ τους για τη θερμική απόδοση από ΙΔΙΩΝ διαστάσεων σώματα, υπάρχουν αποκλίσεις μέχρι και 30% (απίστευτο) όπου οι κατασκευαστές φθηνών σωμάτων δίνουν μεγαλύτερη απόδοση, οδηγώντας τον υποψήφιο πελάτη να αγοράσει μικρότερα σε διαστάσεις σώματα τα οποία έχουν (υποτίθεται) την απόδοση που θέλει, ώστε να "φαίνονται" ακόμα φθηνότεροι από όσο πραγματικά είναι, λόγω π.χ. φθηνότερης χώρας κατασκευής.

Με βάση τα παραπάνω, κατά το σχεδιασμό ενός (μη υπάρχοντος) συστήματος μας συμφέρει να βρούμε από πίνακες ακριβών κατασκευαστών (π.χ. Buderus) τις ΦΥΣΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ των σωμάτων που μας δίνουν τη θερμική απόδοση που χρειαζόμαστε σε κάθε χώρο, και μετά να αγοράσουμε από φθηνό κατασκευαστή σώματα στις ΦΥΣΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ που χρειαζόμαστε χωρίς να κοιτάξουμε καν πόσο (παραπάνω) υποτίθεται ότι αποδίδουν αυτά τα φθηνά σώματα. Εκτός αν μας τρέχουν από τα μπατζάκια, οπότε αγοράζουμε κατευθείαν τα ακριβά σώματα και τέλος.

Αντίθετα, κατά την εκτίμηση υπάρχουσας εγκατάστασης σωμάτων, με σκοπό την επιλογή ανάλογου λέβητα, δεν μας πειράζει να είναι ο κατάλογος απόδοσης των σωμάτων "φουσκωμένος" αφού και ο λέβητας που θα αγοράσουμε μπορεί να είναι εξίσου ή και περισσότερο "φουσκωμένος" σε υποτιθέμενη απόδοση, άρα εδώ είμαστε κάπως πιο ασφαλείς με πίνακες σωμάτων από φθηνούς κατασκευαστές.

Υπόψιν, ένα σώμα λειτουργεί το ίδιο, είτε είναι φτιαγμένο στη Γερμανία, είτε στην Τουρκία εφόσον δέχεται την ίδια ροή νερού της ίδιας θερμοκρασίας (ακτινοβολία μέλανος σώματος), ασχέτως με το τι αναφέρουν οι κατασκευαστές σωμάτων για να τα πουλήσουν.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29833 από Fokion
Fisikos50
την μετρημενη αποδοση θα μου την δωσει τη δευτερα. Σημερα απλά μετρησε.

Ολα τα σωματα ειναι Soulis εκτός απο 2 "γαιδουρια" 90Χ90 κατηγοριας Τ3 της Buderus που τα ειχα βρει σε ξεφτυλα τιμη.

Γενικώς τα σωματα ειναι της κατηγορίας Τ2

Υποθετω οτι επειδη κι αυτος δουλευει Buderus πολυ, θα χρησιμοποιησει τουν αντιστοιχους πινακες της. Θα τον ρωτησω παντως με τι πινακες χρησιμοποιησε...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29839 από fisikos50
Δεν έχει σημασία, μέτρα τα μόνος σου, μια απλή πρόσθεση θα κάνεις, να ξέρεις εσύ πρώτα και μετά ας σου πει αυτός πόσο το βρήκε.

Εδώ που τα λέμε, δεν χρειάζεται καν επεξεργασία (να πάμε να τα μετρήσουμε τα σώματα και μετά να πάμε στο γραφείο να τα ...υπολογίσουμε) γίνεται επί τόπου, μια σελίδα χαρτί ο πίνακας στο ένα χέρι και ένα κομπιουτεράκι για τις προσθέσεις στο άλλο χέρι, άμα θέλουμε έχουμε και ένα σημειωματάριο να γράφουμε κιόλας τα σώματα και το μολύβι στο αυτί...

Τα συστήματα πετρελαίου είναι ΤΖΑΜΠΑ τώρα, για προφανείς λόγους, με κάτω από 1000 παίρνεις αυτόνομη μονάδα με όλα μέσα κομπλέ για το απλούστατο σύστημα (όλα μαζί ξεκινάνε, όλα μαζί σταματάνε).


www.largeshop.gr/?c=296&p=1752

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29885 από aithio
Φυσικέ μου με όλη την συμπάθεια που σου έχω σε βλέπω και γράφεις και να ξαναγράφεις για τους πίνακες σωμάτων.
Διαφωνώ ότι το κριτήριο επιλογής λέβητα θα πρέπει να είναι τα εγκατεστημένα σώματα.
Ο θεός και η ψυχή του κάθε υδραυλικού τόοοοτε με πιο κριτήριο επέλεγε τα σώματα.
Αλλά...τέλος πάντων ας το ξεπεράσουμε αυτό.
Δεν ξέρω πόσο το γνωρίζεις αλλά οι πίνακες έχουν δύο τρόπους που αναγράφονται βάση δυο EN.
Το παλαιό και το νέο. (Που δεν είναι τόσο νέο αλλά τέλος-πάντων και εδώ.....)
Τον παλαιό τον βρίσκεις μόνο στην Ελλάδα και στις ανατολικές χώρες για συνθήκες σωμάτων 90-70-20, ενώ ο νέος ισχύει σε όλη την Ευρώπη σε πιο ρεαλιστικές συνθήκες 75-60-20.
Θα σου πρότεινα να δεις αυτό το πρόγραμμα ενός Γαλάτη μηχανολόγου (υπάρχουν και αυτοί όσο περίεργο) που μπορεί κανείς να βάλει τις συνθήκες που αυτός επιθυμεί.
Το πρόγραμμα τρέχει μόνο με internet explorer.
www.gvarv.gr/edu/calcsAkan.htm
www.gvarv.gr/edu/calcsPanels.htm

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ