Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34294 από legend7ts
εχει κανεις ιδεα ποσο παει μπρικετα απο πυρηνα ελια ο τονος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34407 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
δεν ξέρω αν είναι, αλλά αν κοιτάξεις τις καταναλώσεις όσων έκαψαν πέρσι πέλλετ, είναι το πολύ 4 τόνοι για σπίτι 100τμ., οι αντίστοιχες καταναλώσεις σε ξυλολέβητες ήταν γύρω στους δέκα τόνους, άρα έχουμε την ίδια χρηματική δαπάνη, αλλά΄σαφώς λιγότερο κουβάλημα και γέμισμα του λέβητα καθώς για τον λέβητα πέλλετ αρκεί ένα γέμισμα την εβδομάδα ενώ για τον ξυλολέβητα πρέπει να τον τροφοδοτείς τρεις - τέσσερις φορές ημερησίως...

giabritsos έγραψε: Σιγα μην ειναι φτηνοτερο το πελλετ απο το ξυλο μηνιαιως...


Sent from my iPhone using tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34481 από giabritsos
Αυτο για εναν λεβητα που ισως αυτος που εκαψε τοσο να μην ειχε δοχειο αδρανειας η buffer ,δεν τα ξερω καλα αυτα.μεσα σε ενα σπιτι ομως αν συγκρινουμε μια ενεργειακη μεγαλη σομπα με μια αεροθερμη σομπα πελλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34546 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

Panos έγραψε: δεν ξέρω αν είναι, αλλά αν κοιτάξεις τις καταναλώσεις όσων έκαψαν πέρσι πέλλετ, είναι το πολύ 4 τόνοι για σπίτι 100τμ., οι αντίστοιχες καταναλώσεις σε ξυλολέβητες ήταν γύρω στους δέκα τόνους, άρα έχουμε την ίδια χρηματική δαπάνη, αλλά΄σαφώς λιγότερο κουβάλημα και γέμισμα του λέβητα καθώς για τον λέβητα πέλλετ αρκεί ένα γέμισμα την εβδομάδα ενώ για τον ξυλολέβητα πρέπει να τον τροφοδοτείς τρεις - τέσσερις φορές ημερησίως...

giabritsos έγραψε: Σιγα μην ειναι φτηνοτερο το πελλετ απο το ξυλο μηνιαιως...


Sent from my iPhone using tapatalk

Φιλε αν το ξυλο που εκαψε σε ξυλολεβητα με 50% αποδοση αυτος με τους 10 τονους καταναλωση ειχε και 40-50% υγρασια το ξυλο μπορει να παγωσε κιόλας,και μπορει και αλλος με no name κλαιν μαιν pellet να εκαψε 10 τονους για 100τ.μ σπιτι,μην συγκρινεις ανομια πραγματα,ειναι πολυ φλου η θεωρια σου,θερμογονος δυναμη αναλογα της υγρασιας του υλικου + την αποδοση του μηχανηματος που τα καις ,ετσι να τα μετρας και οχι το τι λεει ο καθενας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34983 από nikosl
Απαντήθηκε από nikosl στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Για τους λέβητες πυρόλησης ξύλο ή μπριγκέτα είναι το καλύτερο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35735 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Ξερει να μου πει καποιος τι υλικα εχει μεσα η μπρικετα και ειναι τοσο βαρια?Φτιαχνω κι εγω για δικη μου χρηση χρησιμοποιοντας πριονιδι ροκανιδι και χαρτι και οταν στεγνωνει δεν ζυγιζει ουτε μισο κιλο...Ξερεται αν βαζουν και καποιο αλλο υλικο μεσα?Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ