Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22771 από giabritsos
Σιγα μην ειναι φτηνοτερο το πελλετ απο το ξυλο μηνιαιως...


Sent from my iPhone using tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22795 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Γεια σας παιδιά.
Υπάρχει κάπου επίσημα η θερμογόνος δύναμη της μπριγκέτας και του ξύλου με ποσοστό υγρασίας για να βγάλουμε άκρη;
Αμα γνωρίζουμε την θερμογόνος τότε είναι απλή η σύγκριση.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22804 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Εχω τοποθετηθεί στο θέμα. ΜΠΡΙΓΚΕΤΤΑ,- αν αγοράζεις ξύλα πανω απο 130 και δεν σε κλέβουνε στο ζυγι.

Εκείνο που θελω να γράψω είναι η ανεπιβεβαίωτη πληροφορία ότι
ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΥΣΙΝΟ ΦΙΑΣΚΟ των Δασαρχείων που πηραν φωτια τα αλυσοπρίονα και ερήμωσαν λόγγοι και βουνά....και μέχρι και ξύλο φαγανε απο λαθρουλοτομους (Λιτοχωρο μεριά)....
ΦΕΤΟΣ σκέπτονται να κανουν μεικτά κλιμακια με Εφορία και σε όποια πυλωτη ή αυλή βλέπουν καυσόξυλα, να ζητάνε τιμολόγιο αγοράς.
Και αν δεν έχεις.....την εβαψες.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22822 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

Nasikas έγραψε: Εχω τοποθετηθεί στο θέμα. ΜΠΡΙΓΚΕΤΤΑ,- αν αγοράζεις ξύλα πανω απο 130 και δεν σε κλέβουνε στο ζυγι.

Εκείνο που θελω να γράψω είναι η ανεπιβεβαίωτη πληροφορία ότι
ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΥΣΙΝΟ ΦΙΑΣΚΟ των Δασαρχείων που πηραν φωτια τα αλυσοπρίονα και ερήμωσαν λόγγοι και βουνά....και μέχρι και ξύλο φαγανε απο λαθρουλοτομους (Λιτοχωρο μεριά)....
ΦΕΤΟΣ σκέπτονται να κανουν μεικτά κλιμακια με Εφορία και σε όποια πυλωτη ή αυλή βλέπουν καυσόξυλα, να ζητάνε τιμολόγιο αγοράς.
Και αν δεν έχεις.....την εβαψες.


Καλά να σαι. Να τις ελιές κλάδεψα. Να το χωράφι γέμισε πουρνάρια και το καθαρίσαμε.
2 πράγματα που πρέπει να τα κάνω κιόλας ο ίδιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22829 από stergiosbik

Nasikas έγραψε: Εχω τοποθετηθεί στο θέμα. ΜΠΡΙΓΚΕΤΤΑ,- αν αγοράζεις ξύλα πανω απο 130 και δεν σε κλέβουνε στο ζυγι.

Εκείνο που θελω να γράψω είναι η ανεπιβεβαίωτη πληροφορία ότι
ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΥΣΙΝΟ ΦΙΑΣΚΟ των Δασαρχείων που πηραν φωτια τα αλυσοπρίονα και ερήμωσαν λόγγοι και βουνά....και μέχρι και ξύλο φαγανε απο λαθρουλοτομους (Λιτοχωρο μεριά)....
ΦΕΤΟΣ σκέπτονται να κανουν μεικτά κλιμακια με Εφορία και σε όποια πυλωτη ή αυλή βλέπουν καυσόξυλα, να ζητάνε τιμολόγιο αγοράς.
Και αν δεν έχεις.....την εβαψες.


Kωστα εδω εχω αμφιβολιες.
Αν τα ξυλα που εχει καποιος στην αυλη του ειναι ξερα κ ισχυριστει οτι ειναι περσινα-προπερσινα κ το τιμολογιο δεν το εχει τι ηθα κανει το Δασαρχειο?
Στο λεω γιατι σε συζητηση με ανθρωπο που δουλευει σε δασαρχειο (Αγιας) για το τι θα συμβει αν με πιασουν να κουβαλαω ξυλα με το Ι.Χ. μου ειπε το εξης.
Εφ οσον ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ να κοψεις ξυλα απο το χωριο σου π.χ. κ σε πιασουν να τα κουβαλας στην Λαρισα θα πεις το εξης αρκει τα ξυλα να ειναι ξερα(τουλαχιστον περσινα)
"Παιδια ειχα ενα δεντρο στην αυλη ξερο κ το εκοψα γιατι θα επεφτε πανω στο σπιτι.Αν θελετε παμε στο χωριο να δειτε"
Αυτο μου ειπε αυτο λεω κι εγω.
Ο ανθρωπος αυτος ειναι καθ΄ ολα αξιοπιστος κ σοβαρος 100%.
Τι να πω.
Ιδωμεν

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22831 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
nuke.biomasstradecentres.eu/Portals/0/D2...0HANDBOOK_BTC_EN.pdf

Ενδιαφέρουσα μελέτη για την ξυλεία και την ενέργειά της. Στην σελίδα 25 έχει το σχεδιάγραμμα 2.8.1 ενέργειας έναντι υγρασίας. Απλά διαιρείτε τα Mj με 3.6 για να γίνουν kW.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": etoimos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ