Αγορασατε πελλετ για το χειμωνα 2014;;

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140190 από Nasikas

etsa67 έγραψε: Εγώ Κε Νασίκασ μένω δηστυχώς στη Β. Εύβοια και δεν μπορώ να προμηθευτώ το πέλλετ σας σε καλή τιμή.
Βρήκα κάποιον τοπικό παραγωγό που καλύπτει τη περιοχή της Β. Εύβοιας σε τιμή 260 με ΦΠΑ και παράδοση στο σπίτι μου.
Το πέλλετ του είναι από χαλόπειος πεύκη και μαυροελάτη της περιοχής και τα κατάλοιπα ελάχιστα. καθαρισμα της σχάρας του πελλετοκαυστήρα κάθε 7-9 σακιά και απόδοση πάνω απο 5 kw.
Όμως επειδή ξέρω ότι το δικό σας πέλλετ είναι πολύ καλό θα ήθελα να γίνει κάτι αλλά δεν ξέρω άν τα μεταφορικά θα με συμφέρουν.
Καλό Χειμώνα.

Καλό Χειμώνα φίλε μου
Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι.
Την περίοδο που δεν υπήρχε πελλετ στην Ελλάδα, ημουν ομιλητης σε συνεδριο Ενεργειας στην Αθήνα (2008 η 9)
Σε καποια αποστροφή του λόγου μου - σε συζήτηση- ανέφερα ότι σε λίγα χρόνια η Ελλάδα θα έχει δεκάδες μονάδες παραγωγής πέλλετ- και αυτό σημαίνει "πρασινη ανάπτυξη" και
"αξιοποίηση υπολειμμάτων" κλπ.
Κάποιοι γιαπηδες, Υπηρεσιακοι παραγοντες, καποιοι ΚΑΠΕτζήδες, κάποιοι επιμελητες ΔΕΠ , υπομειδίασαν, - ακουστηκε η φραση....."ε.....καλά"....


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140202 από pannarab

πανουτσος έγραψε:

pannarab έγραψε: Εγώ βρήκα Schweighofer με 260€/τονο μετρητά & 290€/τονο με 10 δοσεις ατοκα. Τα μετρητά θα πρέπει να κάνω θυσίες για να τα βρω. Οι δόσεις είναι πιο βολικές, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

θα μπορούσες να μου έλεγες που το βρήκες σε αυτή την τιμη αν θες στείλε Mail ευχαριστω


Καλημέρα φίλε μου. Αυτές τις τιμές τις είχα βρει το καλοκαίρι. Το 260€/τόνο το είχα βρεi σε μια μάντρα στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης (ΚΟΡΥΦΗ, Καμαριώτης Δημήτρης, 6977 216023). Βέβαια, αυτή η τιμή δεν ισχύει πλέον. Το εμπορεύεται στα 290 αυτή τη στιγμή. Νομίζω ότι το Leroy Θεσσαλονίκης πουλάει φτηνότερα από τα 290 και με πιστωτική. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140419 από DOOM_NX
Όχι, ακόμα δεν αγοράσαμε! Περιμέναμε να φέρει το Carrefour μπας και δούμε καμιά τιμή της προκοπής στο Alfa Wood, αλλά @@...

Tα δικά μας πέλλετ τέλειωσαν. Καμιά 15αριά τσουβάλια Silva έχουν μείνει και λέω μην τα ρίξω στο σιλό, να βρίσκονται για ώρα ανάγκης. Σήμερα γυρίζουμε στο πετρέλαιο που έχει απομείνει στη δεξαμενή από την άνοιξη του 2012...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140579 από Gdevil
Πέλλετ με θερμογόνο δύναμη 5,2 kwh/kg και τιμή 300 ευρώ τον τόνο και απόδοση 90% δίνει κόστος kwh = 0,064
Πετρέλαιο με θερμογόνο 10,225kwh/lt και τιμή 0,7 ευρώ το λίτρο και απόδοση 90% δίνει κόστος kwh = 0,076
δηλαδή 18% διαφορά παραπάνω το πετρέλαιο.
Υπολογίζω κάτι λάθος Doom ή αυτό το 18% είναι λίγο για την παραπάνω δυσκολία χρήσης του πέλλετ?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140646 από john88s
Το λάθος είναι ότι συγκρίνεις μέση τιμή πέλλετ πανελλαδικά με κατώτερη τιμή πετρελαίου υπό προϋποθέσεις (δλδ με επίδομα.

Μπορείς να κάνεις την σύγκριση και με πέλλετ με 220 ευρώ π.χ (χωρίς Φ.Π.Α ή ειδικής προσφοράς) και με πετρέλαιο στο 1 ευρώ(ανευ επιδόματος)...

Η πιο σωστή σύγκριση είναι τιμή πετρελαίου ανευ επιδόματος στην περιοχή σου και τιμή πέλλετ στην περιοχή σου. Αν είσαι στην Ζώνη Γ που δικαιούσαι μόνο 900 λίτρα λες να σε συμφέρει το πετρέλαιο; Εκτός αν έχεις μικρό σπίτι.

Είναι σαν να συγκρίνουμε 2 κινητά και να λέμε το 1 έχει skroutz 100 ευρώ και το άλλο στο γερμανό 110. Άρα το κινητό 2 είναι ακριβότερο. (μα στο skroutz το κινητό 2 έχει 80!!!)

Μην λέμε συνέχεια τα ίδια...Καταντάει κουραστικό...

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, τα βάζει κάτω και αποφασίζει τι τον συμφέρει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140657 από vag1234
Τα πράγματα είναι λίγο πο απλά, τουλάχιστον στην δική μου περιοχή και χωρίς να δικαιούμαι επίδομα θέρμανσης:

Θέλω 2500 λτ Χ 1,10 = 2750€
αντίστοιχα θέλω 4,5 τόννους πέλλετ Χ 280€/ τον = 1260€

άρα εξοικονομώ 1490€ .. Ποιο είναι το ποσοστό εξοικονόμησης μου? Μήπως 54,2% ?

Αντίστοιχα αν δικαιόμουν επίδομα θέρμανσης στην ζώνη Γ:
Θέλω 2500 λτ Χ 1,10 = 2750€-330€= 2420€
αντίστοιχα θέλω 4,5 τόννους πέλλετ Χ 280€/ τον = 1260€

άρα εξοικονομώ 1160€ .. Ποιο είναι το ποσοστό εξοικονόμησης μου? Μήπως 48% ?

Τελικά ακόμα και με τις νέες τιμές κινούμαι γύρω στο 50%.

Όπως έχουμε πει όμως δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Η κάθε μία περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ