Pellets Τιμές σε Αθηνα

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123614 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Pellets Τιμές σε Αθηνα

jnet έγραψε: To pellet το καίει απροβληματιστα η πεθερά μου σε μια σόμπα 6kw της Μοσχαλης ΑΒΕΤΕ. Είναι παρα πολύ ευχαριστημένη μια και τα προηγούμενα pellet που εκαιγε ήταν κατι noname Βουλγαρικα και γενικότερα οχι καλής ποιότητας. Οποτε είδε το φως της. Βεβαια αν κάψει καποιο enplus A1 μετά μπορεί να εχει αλλη γνώμη.

Γιατί το Silva τι είναι; Δεν έχει πιστοποίηση αντίστοιχη με το ENplus Α1; DINplus = ENplus A1 όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Και μάλιστα αν έχεις DINplus, δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία για καινούριες αναλύσεις για να πάρεις ENplus.

Μάλλον θες να πεις ότι αν κάψει κάποιο πιστοποιημένο πέλλετ από κωνοφόρα θα αλλάξει γνώμη ;)

kyriazisg έγραψε: Η πολύ σκόνη να υποθέσω ότι δυσκολεύει την δουλειά του κοχλία , έτσι jnet ?

Ναι, υπάρχει περίπτωση αν μαζευτεί πολλή σκόνη να κολλήσει ο κοχλίας, ανάλογα με την κατασκευή του. Καλό είναι μια στο τόσο να την ρουφάμε με μια ηλεκτρική σκούπα.

Η σκόνη (και αναφέρομαι και στα μικρά κομματάκια, όχι μόνο στην πούδρα), απομακρύνεται πιο εύκολα από την εστία της καύσης πριν καεί πλήρως, οπότε μιλάμε για χαμένη ενέργεια. Το θέμα είναι να πληρώνουμε για πέλλετ που μπορούν να καούν, όχι για σκόνη ;)

Όταν γεμίζεις το σιλό, δεν είναι ό,τι καλύτερο να αναπνέεις τη σκόνη των ξύλων -- και αν γεμίζεις σόμπα, τότε όλη αυτή αιωρείται στην ατμόσφαιρα.

Συνήθως τα πέλλετ που αφήνουν σκόνη φαίνονται και στην όψη. Τα περισσότερα είναι θαμπά καθώς ξεκολλάνε κομματάκια από την επιφάνειά τους. Αυτά που αφήνουν λίγη σκόνη είναι πιο λεία και γλιστράνε και ευκολότερα στο σιλό.

malia έγραψε: κ στο SILVA στο BIOTHERM δεν εχω βρει μακρυ πελλετ!

Τα Bio-therm ειδικά είναι από τα πιο μακριά που έχω κάψει. Όσο πιο μακρύ το πέλλετ, τόσο πιο μικρή ποσότητα ρίχνει ο κοχλίας και πρέπει να αναπροσαρμόσεις την τροφοδοσία ανάλογα.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF, kyriazisg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123656 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Pellets Τιμές σε Αθηνα

vag1234 έγραψε:

dimlyk έγραψε: και μεριικες μαζεμενες απ το ιντερνετ
πελλετ βιομαζας 260
πελλετ πυρηνακι 260
legno puro 300
spikfire 300
golden nugget 340
i-pellets 330 με παραδοση
modern fuels 320 με παραδοση
SunnyTera 320 με παραδοση
golden nugget 360με παραδοση
NORICALOR 6,27-7 αναλογα την ποσοστητα και πιθανοτατα το απιστοποιητο
egger 5,5-6,11 αναλογα την ποσοστητα
νο ναμε 250-315 και 4 το σακι
βιοενεργυ 326
ΜΑΚΙ 307
PIRIN 307
MEGA PELLET 307
SunnyTera 326
GERMAN 6,5
βιοενεργυ 309 με παραδοση
σβαι 360 με παραδοση


woodspellet 280€/τον


κριθρης 307,50
πελλετ εισαγωγης 3,60 (με φπα?)

περισσοτερα στοιχεια ενδεχομενως εδω energ.gr/postit/pellet


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123700 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Pellets Τιμές σε Αθηνα

DOOM_NX έγραψε:

jnet έγραψε: To pellet το καίει απροβληματιστα η πεθερά μου σε μια σόμπα 6kw της Μοσχαλης ΑΒΕΤΕ. Είναι παρα πολύ ευχαριστημένη μια και τα προηγούμενα pellet που εκαιγε ήταν κατι noname Βουλγαρικα και γενικότερα οχι καλής ποιότητας. Οποτε είδε το φως της. Βεβαια αν κάψει καποιο enplus A1 μετά μπορεί να εχει αλλη γνώμη.

Γιατί το Silva τι είναι; Δεν έχει πιστοποίηση αντίστοιχη με το ENplus Α1; DINplus = ENplus A1 όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Και μάλιστα αν έχεις DINplus, δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία για καινούριες αναλύσεις για να πάρεις ENplus.

Μάλλον θες να πεις ότι αν κάψει κάποιο πιστοποιημένο πέλλετ από κωνοφόρα θα αλλάξει γνώμη ;)

kyriazisg έγραψε: Η πολύ σκόνη να υποθέσω ότι δυσκολεύει την δουλειά του κοχλία , έτσι jnet ?

Ναι, υπάρχει περίπτωση αν μαζευτεί πολλή σκόνη να κολλήσει ο κοχλίας, ανάλογα με την κατασκευή του. Καλό είναι μια στο τόσο να την ρουφάμε με μια ηλεκτρική σκούπα.

Η σκόνη (και αναφέρομαι και στα μικρά κομματάκια, όχι μόνο στην πούδρα), απομακρύνεται πιο εύκολα από την εστία της καύσης πριν καεί πλήρως, οπότε μιλάμε για χαμένη ενέργεια. Το θέμα είναι να πληρώνουμε για πέλλετ που μπορούν να καούν, όχι για σκόνη ;)

Όταν γεμίζεις το σιλό, δεν είναι ό,τι καλύτερο να αναπνέεις τη σκόνη των ξύλων -- και αν γεμίζεις σόμπα, τότε όλη αυτή αιωρείται στην ατμόσφαιρα.

Συνήθως τα πέλλετ που αφήνουν σκόνη φαίνονται και στην όψη. Τα περισσότερα είναι θαμπά καθώς ξεκολλάνε κομματάκια από την επιφάνειά τους. Αυτά που αφήνουν λίγη σκόνη είναι πιο λεία και γλιστράνε και ευκολότερα στο σιλό.

malia έγραψε: κ στο SILVA στο BIOTHERM δεν εχω βρει μακρυ πελλετ!

Τα Bio-therm ειδικά είναι από τα πιο μακριά που έχω κάψει. Όσο πιο μακρύ το πέλλετ, τόσο πιο μικρή ποσότητα ρίχνει ο κοχλίας και πρέπει να αναπροσαρμόσεις την τροφοδοσία ανάλογα.

Σε ευχαριστώ για τα φώτα σου DOOM_NX . Καλές γιορτές !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123810 από ανδρεου
Απαντήθηκε από ανδρεου στο θέμα Pellets Τιμές σε Αθηνα
το Forest Enterprises πειγα στο χαλανδρι και αγόρασα !Μονο δυο σακούλια ειχαν μεινει μου ειπε ο πωλητης , τα πείρα και τα δοκίμασα ! έχουν πιστοποίηση Α2 , απο θερμαντικής απόδοσης κατι αναλογο του Alfa wood
στάχτη αρκετή ! το σημαντικό είναι οτι δεν έχει φέρει ακόμα εχω τηλεφωνήσει δυο φόρες, πρόβλημα λέει με τη μεταφορική!Έτσι αναγκαστικά και ξαναπειρα το technopellet που έκαιγα και πριν , για 0,10 λεπτά είναι πολύ καλυτερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123825 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Pellets Τιμές σε Αθηνα

ανδρεου έγραψε: το Forest Enterprises πειγα στο χαλανδρι και αγόρασα !Μονο δυο σακούλια ειχαν μεινει μου ειπε ο πωλητης , τα πείρα και τα δοκίμασα ! έχουν πιστοποίηση Α2 , απο θερμαντικής απόδοσης κατι αναλογο του Alfa wood
στάχτη αρκετή ! το σημαντικό είναι οτι δεν έχει φέρει ακόμα εχω τηλεφωνήσει δυο φόρες, πρόβλημα λέει με τη μεταφορική!Έτσι αναγκαστικά και ξαναπειρα το technopellet που έκαιγα και πριν , για 0,10 λεπτά είναι πολύ καλυτερο

Καλησπέρα και χρόνια πολλά .
Το technopellet από που το προμηθεύεσαι ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124032 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Pellets Τιμές σε Αθηνα
Καλημέρα ,
Αγόρασα χθές 20 σακουλάκια από το Βουλγάρικο Pirin Pellet .
Αποτελείται από οξυά και έλατο , έχει πιστοποίηση EnPlus A2 και οι μέχρι τώρα εντυπώσεις είναι ότι έχει λίγη στάχτη , μηδαμινό κλίνκερ και πολύ καλή θερμογόνο .
Η τιμή του δε ,είναι στα 4,5€ το σακουλάκι συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ