Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3412 από Τάκης
Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας δεν είναι εύκολο να διαπιστώσει κανείς το ποσοστό οικονομίας λόγω αλλαγής καυσίμου. Υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες που κάνει τη κάθε περίπτωση ξεχωριστή. Θα μπορούσε ένα διαμέρισμα να μη κάνει ούτε μια ώρα χρήση της κεντρικής θέρμανσης και να κληθεί να πληρώσει ένα σημαντικό ποσό. Αυτό γίνεται γιατί 'επιδοτεί" κάποια άλλα διαμερίσματα με μεγάλες καταναλώσεις. Αν η κατανάλωση του Νικόλα πιο πάνω ήταν 3*93 ώρες, η δαπάνη του δεν θα ήταν τριπλάσια αλλά λιγότερη. Για αυτούς λοιπόν που χρησιμοποιούν ελάχιστα τη κεντρική θέρμανση υπάρχει κατ' αρχή μια σημαντική ελάφρυνση από την ανεξαρτοποίησή τους από τη κεντρική θέρμανση, αν δεν υποχρεούνται σε κάποιο υψηλό πάγιο. Σε αυτή την ελάφρυνση προστίθεται και η σχετική οικονομία μεταξύ πετρελαίου και πέλλετ και ακούμε για κάποια εξωπραγματικά ποσοστά που σε καμιά περίπτωση δεν υπάρχουν σε κάποια μονοκατοικία ή και σε διαμέρισμα που απλώς αλλάζει το καύσιμο της κεντρικής θέρμανσης χωρίς άλλες μεταβολές στις σχέσεις των διαμερισμάτων.

ΥΓ Και γράφοντας αυτά μου δημιουργήθηκε η απορία σε αυτό που έγραψε ο nicholasgr, ότι η πλειονότητα των άλλων ενοίκων συμφώνησε. Νομίζω ότι δεν αρκεί η πλειονότητα σε τέτοια περίπτωση αλλά η ομόφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών. Καλά είναι πριν μπει σε δαπάνες να το ψάξει λίγο και σε σχέση με τον εσωτερικό κανονισμό της πολυκατοικίας και γενικά για το τι ισχύει στην περίπτωσή του.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3416 από N1k0s
Για ατομική θέρμανση , δεν δίνεις λογαριασμό , δεν παίρνεις λογαριασμό ... Ετσι τουλάχιστον ξέρω εγώ ...

Nicholasgr , να χαίρεσαι τα παιδιά σου , φέρνουν χαρά στο ζεστό σπιτικό ...
Οντως οι τιμές τώρα το χειμώνα δεν είναι και οι καλύτερες , αλλά ο Μάης είναι πλέον κοντά , όντως στη μέση της χειμερινής περιόδου ...

Οσο για τις 93 ώρες , είναι από τις πολλές ώρες σε διαμέρισμα , οπότε δεν επιδοτεί αλλα διαμερίσματα ... Τα άλλα επιδοτούν τον ίδιο και πάλι είναι πολλά τα λεφτά Άρη !

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3417 από Τάκης

N1k0s έγραψε: Για ατομική θέρμανση , δεν δίνεις λογαριασμό , δεν παίρνεις λογαριασμό ... Ετσι τουλάχιστον ξέρω εγώ ...


Τα σχετικά με τις δαπάνες κεντρικής θέρμανσης καθορίζονται από το "ΠΔ 07-//1985: Κανονισμός κατανομής δαπανών θέρμανσης πολυκατοικιών", το οποίο σχετικά με τη δυνατότητα αποσύνδεσης απο τη κεντρική θέρμανση παραπέμπει στον εσωτερικό κανονισμό της πολυκατοικίας. Υπάρχει παράθυρο για το φυσικό αέριο που βέβαια το επέβαλαν οι διαπλεκόμενοι προμηθευτές του. Δεν γνωρίζω αν έχει υπάρξει τελεταία κάτι παρόμοιο για τη βιομάζα.
Καλού κακού ο ενδιαφερόμενος καλό είναι να εξετάσει τι ισχύει στην περίπτωσή του.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3418 από nicholasgr

Τάκης έγραψε: ΥΓ Και γράφοντας αυτά μου δημιουργήθηκε η απορία σε αυτό που έγραψε ο nicholasgr, ότι η πλειονότητα των άλλων ενοίκων συμφώνησε. Νομίζω ότι δεν αρκεί η πλειονότητα σε τέτοια περίπτωση αλλά η ομόφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών. Καλά είναι πριν μπει σε δαπάνες να το ψάξει λίγο και σε σχέση με τον εσωτερικό κανονισμό της πολυκατοικίας και γενικά για το τι ισχύει στην περίπτωσή του.

N1k0s έγραψε: Για ατομική θέρμανση , δεν δίνεις λογαριασμό , δεν παίρνεις λογαριασμό ... Ετσι τουλάχιστον ξέρω εγώ ...


Αυτό εξαρτάται από το καταστατικό της κάθε πολυκατοικίας. Όσων αφορά την ατομική θέρμανση μπορείς όντως να μη δώσεις λογαριασμό σε κανέναν αφού το κολεκτέρ είναι ιδιοκτησία του εκάστοτε διαμερίσματος, αρκεί να συνεχίσεις να πληρώνεις τη μηνιαία συμμετοχή σου στη θέρμανση. Εφόσον θέλεις να ανεξαρτητοποιηθείς εντελώς για να αποφύγεις και την συμμετοχή αυτή, τότε ανάλογα με το καταστατικό πρέπει να πάρεις υπογραφές από το 51% ή από το σύνολο. Το καταστατικό μας επιβάλει να συμφωνήσει τουλάχιστον το 51% των ενοίκων. Το ποσοστό αυτό το έχω ήδη στα χέρια μου. Μέχρι όμως να λάβω τον λέβητα θα επιχειρήσω να αποκομίσω τις υπογραφές και των υπολοίπων έτσι για να μη μπορεί κανείς να πει το παραμικρό (όχι ότι θα έχει κανένα νόημα στο κάτω-κάτω).

N1k0s έγραψε: Nicholasgr , να χαίρεσαι τα παιδιά σου , φέρνουν χαρά στο ζεστό σπιτικό ...
Οντως οι τιμές τώρα το χειμώνα δεν είναι και οι καλύτερες , αλλά ο Μάης είναι πλέον κοντά , όντως στη μέση της χειμερινής περιόδου ...


Ευχαριστώ πολύ N1k0s κι εσύ ό,τι επιθυμείς. Πολλές ευχές για υγεία κι ευτυχία.

Σχετικά με τις τιμές ευελπιστώ ότι θα μπορέσουμε να συντονιστούμε άτομα από κοντινές περιοχές μέσω forum και να κάνουμε ομαδικές παραγγελίες το καλοκαίρι για να επιτύχουμε καλύτερες τιμές. Κυρίως εμείς εδώ στην Αθήνα που είμαστε ακόμα μακριά από τα κυριότερα σημεία παραγωγής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3419 από stelios
καλησπερα και καλη χρονια με υγεια σε ολους

προχθες μου ηρθε η καινουρια σομπα ελπιζοντας να ζεσταθουμε φετος τον χειμονα.γιατι μεχρι τωρα ηταν πολυ δυσκολα.μενο σε οροφοδιαμερισμα 115τ.μ (ενοικιο)μπηκα φετος στο σπιτι τον αυγουστο.το καλοκαιρι εκανα εξωτερικη μονωση σε μια μικρη πλευρα των 2 δωματιων ετσι ωστε τα παιδια να ειναι ποιο ζεστα και οντως κανει δουλεια πιστευω.δυστηχως ο επανω οροφος ειναι αδειος απιστευτες απωλειες.εξωδα τι να πω τον νοεμβριο με θερμοκρασιες 2-17 εξωτερικα εσωτερικα μεγιστο 17 και καποια δωματια 11 :S εκαιγα ολη μερα το ac και 2 ωρες το καλοριφερ αποτελεσμα
57 ΩΡΕΣ 380 euro. και ρευμα τετραμινου 210 euro ευτυχως.
πιστευω με την σομπα να πανε ολα καλα. ο ιδιοκτητης εκανε κατι παραπονα για την καμιναδα και την μαυριλα που αφηνει εξωτερικα...αλλα δεν πειραζει .ελπιζω να ζεσταθουν τα μικρα μου ο ενας 18 μηνων και ο αλλος 7 μηνων και εμεις να γλιτωσουμε κανενα euro που ειναι λιγα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3446 από nicholasgr
stelios χρόνια πολλά και να χαίρεσαι τα μικρά σου.

Καλορίζικη η νέα σόμπα και καλή ζεστασιά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ