Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1074 από N1k0s
ναι έχει βάση ότι η αερόθερμη σόμπα θα κάψει λιγότερο για να θερμάνει ένα ενιαίο χώρο ... όμως ένα σπίτι δεν είναι πάντα ενιαίος χώρος πχ όπως περίπου είμαι εγώ , οπότε αν έχεις ήδη εγκατεστημένα τα σώματα καλοριφερ , βάζεις λέβητα , και επειδή η μεταφορά ενέργειας στο νερό όσο και η μεταφορά του νερού θεωρείται απώλεια της τάξης των 5% εως 35% θα έχεις και την ανάλογη αύξηση στη κατανάλωση , αν δεν έχεις σώματα καλοριφέρ , παίρνεις σόμπα με κανάλι-α ή εκμεταλεύεσαι τον καπνοδόχο ώστε να δημιουργήσεις από κει τα κανάλια , υπάρχουν παραδείγματα , δεν θα τα αναλύσουμε εδώ , ή θα βάλεις room 2 room ανεμηστήρες , διότι ο ζεστός αέρας πάει ψηλά και η μετάδοση του από πόρτες γίνεται αρκετά δύσκολο όταν είναι ψηλοτάβανο και χαμηλές οι πόρτες ... το τελευταίο το κοιτάω με καλό μάτι να βάλω ειδικά στο δωμάτιο του μικρού

ΥΓ Eggleze τώρα είδα την απάντηση σου , ξέρεις πολύ περισσότερα για να λες νομίζω ...
ΥΓ2 για να μην εντυπωσιάζει το 35% , συνήθως είναι της τάξης του 10% όμως σε μια πολυκατοικία σε κεντρική θέρμανση , έχει πολύ μεγαλύτερες απώλειες να φτάσει στο τελευταίο όροφο από τον πρώτο ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1075 από michalisgr
ΝΙΚΟ ΕΧΕΙΣ E-MAIL1 :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1077 από giorgos88

IliasMAt έγραψε: giorgos88 wrote:
Εγω μείωσα τον αέρα αλλα αργουσε να ζεστανει.προφανος θελει συνδειασμού αλερα και με το πόσο συχνα κατεςβαζεί pellet.ok ευχαριστώ για την πληροφορία.περιμένω νεότερα!!

Γιώργο το ότι αργεί να ζεστάνει έχει να κάνει με το ότι ο λέβητας έχει μικρή χωρητικότητα σε νερό.


Ο καυστήρας μ αργεί να ανεβάσει θερμοκρασία,με μειωμένω αέρα.Αυτο που διαπιστώσα με τον ferroli P12 είναι οτί η παροχή του αέρα είναι λίγο αυξημένη σε εργστασιάκες ρυθμήσεις,κ εκτός από αυτό τροφοδοτή με pellet σε συχνό χρόνο.(περίπου ανά 10δευτερόλεπτα).Με αποτελέσμα να μου αφήνει πολλά μικρά καρβουνάκια.Περιμένω να έρθει ο τεχνικός για να το ρυθμήση!!!Μηπώς έχει γνώση κανεις από παραμέτρους να με βοηθήση;;;; :unsure: :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1078 από Pantelis
Βρηκα πελλετ:
α)Πευκο-καστανια
β)πευκο-λευκα
Γνώμες για τις παραπανω πελλετες
Υ.Γ. Της Alfa wood απο τι υλικο είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1081 από XAALAARAA

michalisgr έγραψε: Παντως αποτι διαβαζω εδω τη μεγαλυτερα οικονομια την εχουμε εμεις που εχουμε αεροθερμος σομπες ετσι;;η κανω λαθος;




Ναι Μιχαλιό αν βάλεις και μια κατσαρόλα με νερό πάνω στην σόμπα θα έχεις και ζεστά νερά χρήσεις
:P :P :P :P :P

μπορεί να έχεις μικρότερη κατανάλωση και μικρότερο κόστος αγοράς αλλά δες τα αρνητικά που έχεις.

-Εγώ έχω μέση κατανάλωση ανά ώρα 1,7 κιλά
-Σταθερή θερμοκρασία σε όλο το σπίτι 21,5
-Θερμοκρασία 25 βαθμούς στο σαλόνι που περνάμε την περισσότερη ώρα μας επειδή σε αυτόν τον χώρο έχω και την σόμπα(αν θέλω την μειώνω κλείνοντας το ένα σώμα)
-Ζεστά νερά να κάνουν μπάνιο στην σειρά μια 4 μελή οικογένεια

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1083 από sta1

XAALAARAA έγραψε:

michalisgr έγραψε: Παντως αποτι διαβαζω εδω τη μεγαλυτερα οικονομια την εχουμε εμεις που εχουμε αεροθερμος σομπες ετσι;;η κανω λαθος;




Ναι Μιχαλιό αν βάλεις και μια κατσαρόλα με νερό πάνω στην σόμπα θα έχεις και ζεστά νερά χρήσεις
:P :P :P :P :P

μπορεί να έχεις μικρότερη κατανάλωση και μικρότερο κόστος αγοράς αλλά δες τα αρνητικά που έχεις.

-Εγώ έχω μέση κατανάλωση ανά ώρα 1,7 κιλά
-Σταθερή θερμοκρασία σε όλο το σπίτι 21,5
-Θερμοκρασία 25 βαθμούς στο σαλόνι που περνάμε την περισσότερη ώρα μας επειδή σε αυτόν τον χώρο έχω και την σόμπα(αν θέλω την μειώνω κλείνοντας το ένα σώμα)
-Ζεστά νερά να κάνουν μπάνιο στην σειρά μια 4 μελή οικογένεια

Πολύ σωστά.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ