Απορίες με το ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180105 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
μπορεις να κανεις 2 τρυπες δεξια και αριστερα οσο πιο χαμηλα ωστε να περναει καποιος αερας για να βγαινει απο την περσιδα 
το εξωτερικο κοματι της καμιναδας καλο θα ηταν να ειναι μονωμενο το υπολοιπο ας ειναι μονο
οχι δεν πειραζει το μεγαλωμα καπου αλλα και παλι δεν εχει νοημα εκτος κι αν κανεις τις τρυπες κατω αλλα και παλι στο πανω μερος τις περδιδας θα πρεπει να κανεις ενα παταρι με μονωτικο ωστε ο αερας να βγαινει με καποια ορμη κι αν θες λιγο καλυτερη αποδοση απο κει προσθετεις κι ενα εναλλακτη καμιναδας 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180107 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
Εκτός από την inox καμινάδα που θέλω να κάνω για ασφάλεια, δεν θέλω να δώσω περισσότερα χρήματα γιατί ήδη έχει πάει αρκετά.
Κακός μάστορας, αρκετές κακοτεχνίες αλλά πολύ καλή απόδοση, οπότε για εναλακτη ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον. 
Στον χώρο που καθόμαστε (καθιστικό, κουζίνα και σαλόνι) έχει σταθερά πάνω από 23 βαθμούς. Στα 2 υπνοδωμάτια και το μπάνιο γύρω στους 18. Στο δικό μου με την αλλαγή που έκανα με λειους σωλήνες και ένα μοτέρ αναρροφησης κυμαίνεται στους 19 η θερμοκρασία. Είμαστε υπερ ευχαριστημένοι. Με ένα τζάκι με λίγα ξύλα να ζεσταίνουμε όλο αυτό το σπίτι.
Αλλά έφυγαν κοντά στα 3 χιλιάρικα οπότε δεν είμαστε για κάτι παραπάνω.
Να βελτιώσουμε την ασφάλεια είναι το σημαντικό. 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180183 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
Καλημέρα σας!! Μια ακόμη ερώτηση-απορία..
Μαυρίζει πολύ το τζάμι και γενικά μαζεύει μια μουτζουρα όλη η φούσκα και το τζάκι εξωτερικά.. τα ξύλα που καίμε είναι ελατος αλλά δεν έχουν υγρασία..
Επίσης οικογενειακος φίλος μας με ίδια κασέτα κατασκευή όπως και ο θείος μου ενεργειακο 15 χρονων δεν μαυριζει τπτ..
Γιατί γίνεται αυτό? Πρέπει να κοιτάξω κάτι? 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180201 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι

Καλημέρα σας!! Μια ακόμη ερώτηση-απορία..
Μαυρίζει πολύ το τζάμι και γενικά μαζεύει μια μουτζουρα όλη η φούσκα και το τζάκι εξωτερικά.. τα ξύλα που καίμε είναι ελατος αλλά δεν έχουν υγρασία..
Επίσης οικογενειακος φίλος μας με ίδια κασέτα κατασκευή όπως και ο θείος μου ενεργειακο 15 χρονων δεν μαυριζει τπτ..
Γιατί γίνεται αυτό? Πρέπει να κοιτάξω κάτι? 

Κανείς καμιά γνώμη? 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180812 από Morrison86
Απαντήθηκε από Morrison86 στο θέμα Απορίες με το ενεργειακό τζάκι
Καλημέρα παρέα!! Αναψαμε και φέτος..όλα καλά μετά την τροποποίηση που έκανα..
έχω όμως ένα θεματακι τις τελευταίες ημέρες.
Ο διακόπτης για τα μοτέρ του αέρα έχει 3 σκάλες. Στο κέντρο είναι το 0. Σβηστό δλδ. Αριστερά είναι η πρώτη σκάλα, η χαμηλή, που δουλεύει συνεχόμενα και χωρίς να έχω ανάψει το τζάκι και δεξιά είναι η δεύτερη σκάλα, η δυνατή, που παίρνει εμπρός μετα από κάποια θερμοκρασία (κάπου 45 βαθμούς αν δεν κάνω λάθος) και σβήνει πάλι αυτόματα όταν πέσει από αυτή την θερμοκρασία. Αυτή την επιλογή δουλεύουμε κυρίως. 
Τις τελευταίες ημέρες δουλεύει μόνιμα η πρώτη σκάλα. Και σβηστό να το έχω το τζάκι. Το βάζω στο μηδέν και αυτό συνεχίζει και δουλεύει. Η δεύτερη σκάλα δουλεύει κανονικά αλλά όταν πέσει η θερμοκρασία επίσης γυρίζει στην πρώτη σκάλα. 
Τι να κοιτάξω? 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180817 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
πιθανό να σου έχει χαλάσει ο διακόπτης ή ο θερμοστάτης σε σημείο που να μπερδεύει τον διακόπτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ