Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156054 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
ο πετροβαμβακας δεν εχει κανενα προβλημα το σωστο ομως ειναι να ανακασκευασεις απο την αρχη τον θαλαμο ωστε να μην εχει ασυνεχειες ... το θεμα με τις περσιδες ειναι πιο σοβαρο ομως ....θα πρεπει να δεις τι προτεινει ο κατασκευαστης και να το ακολουθησεις σχεδον ευλαβικα ....μικροτερη διατομη εχει σαν συνεπεια υπερθερμανσεις και μειωμενη αποδοση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156062 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Σε ευχαριστώ. Ξήλωσα όλη την κατασκευή με εξαίρεση το τμήμα που εφάπτεται του τοίχο. Το luft που έχω είναι 6χ100 οπότε το σχέδιο θα πρέπει να είναι τελείως διαφορετικό. Υπάρχει κάποια παρουσίαση από ιδανική τοποθέτηση τζακιού σε γωνία με ιζολ και μεγάλες περσίδες (6*1000);

Τι θα πρέπει να προσέξω για να μην έχω ξανά προβλήματα; Επιπλέον το πάτωμα του παταριού πόσο χαμηλά πρέπει να είναι; Έχω κάποια δυσκολία στην τοποθέτησή του λόγω της γωνίας που κάνει η καμινάδα.

Αν βάλω το ιζόλ από τη μία πλευρά του στηρίγματος και την γυψοσανίδα από την άλλη, τότε θα έχουν περίπου 5 εκ. απόσταση, μήπως είναι πολύ κοντά και έχω πρόβλημα με την γυψοσανίδα, και στην τηλεόραση που θα βάλω; Στο ενδιάμεσο αυτό τμήμα λογικά θα εγκλωβίζεται θερμότητα η οποία δεν ξέρω πως θα εκτονώνεται.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156070 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
υπαρχουν πολλες παρουσιασεις απο κατασκευες τζακιων εδω μεσα...καλο θα ηταν να ριξεις λιγο διαβασμα και θα λυσεις πολλες αποριες σου :)
η γυψοσανιδα που θα βαλεις θα ειναι πυραντοχη και δεν θαχει προβλημα...οχι απλη γυψοσανιδα .
καλο θα ειναι το ιζολ να ειναι ενιαιο γυρω απ το τζακι χωρις κενα ...το παταρι γυρω στους 30-40 ποντους κατω απ το ταβανι ...αν σε δυσκολευει η κατασκευη μπορεις να χρησιμοποιησεις και πετροβαμβακα με αλουμινιο ....ριξε μια ματια οπως σου προειπα ομως ...οι εικονες λενε πολλα περισσοτερα .
αν σκοπευεις να βαλεις τηλεοραση πανω στον θερμοθαλαμο καλο θα ηταν να γινει ενα περβαζι πανω απ το τζακι ωστε ο ζεστος αερας που ανεβαινει απ το τζαμι να μην πεφτει κατευθειαν στην οθονη ...
πριν κανεις οτιδηποτε ομως διαβασε τις οδηγιες της εστιας σου για καποια κενα που πρεπει να μενουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156071 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Έχω δει πάρα πολλές παρουσιάσεις και ειδικά σε kratki και έχω πάρει πολλές ιδέες, όμως είναι κάποια πράγματα που μπορεί να είναι προφανή τα οποία όμως δεν τα γνωρίζω.

Το πατάρι έτσι όπως το έχει ξεκινήσει ο μάστορας ίσως βγει 65 εκατοστά από το ταβάνι που σημαίνει ότι η έξοδος του αέρα από την περσίδα θα είναι στο 211 από το πάτωμα. Φοβάμαι μήπως είναι πολύ χαμηλά και ενοχλεί όποιον πλησιάζει το τζάκι. Δεν ξέρω και πως θα δείχνει η περσίδα του θερμοθαλάμου τόσο χαμηλά ειδικά όταν θα έχω και την τηλεόραση από κάτω αλλά αυτό μόνο στο τέλος θα το δω :-)

Ένα κενό που έχω έχει να κάνει με την τοποθέτηση του luft. Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται ο τύπος Luft που έχω πάρει και έχει βάθος από την μετόπη περίπου 8εκ, 4 εκ των οποίων έχουν το άνοιγμα από πάνω για να μπαίνει ο αέρας (που τα πρέπει αν είναι μέσα στο θερμοθάλαμο) που σημαίνει ότι μένουν περίπου 4 εκατοστά. Με δεδομένο ότι θέλω 1 εκατοστό για την γυψοσανίδα, 5 για το στήριγμα και άλλα 3 το ιζόλ πάμε στα 9 εκατοστά! Κάτι χάνω και δεν έχω δει σε κάποια τοποθέτηση μία φωτογραφία για να καταλάβω πως το βάζουν.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156077 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
την περσιδα θα την αλλαξεις και θα παρεις μια με μεγαλυτερο βαθος...εχει μεχρι 14 εκ περιπου
τα 65 εκ ειναι πολλα μια και δεν εχεις και μεγαλο υψος ...ας πεφτει το παταρι πανω στην καμπυλη της καμιναδας δεν σ ενοχλει αυτο κι ας εχει μια κατασκευαστικη δυσκολια
και μια και μιλας για τηλεοραση θα πρεπει να υπολογισεις η βαση της να βιδωθει πανς στα μεταλικα στηριγματα κι απλα στην γυψοσανιδα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156114 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Τώρα που το σκέφτομαι η περσίδα στην εξαγωγή της (μπροστά) είναι 6*100 =600, ενώ η εισαγωγή της είναι περίπου 3*100 = 300!! Μήπως τελικά η περσίδα στην πραγματικότητα ισοδυναμεί με μία 300 άρα; Στην περίπτωση αυτή έχω πολύ μικρή περσίδα για το τζάκι μου για το οποίο ο κατασκευαστής δίνει 1000 cm2.


Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ