Deville bijou 77 monobloc

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150541 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Deville bijou 77 monobloc
Μετά από κάμποση προσπάθεια και τη βοήθεια του theoilia(thanks!), κατάφερα κι ανέβασα τις φωτογραφίες στη διεύθυνση imgur.com/a/ZxKNZ
Στη φωτό i.imgur.com/6ZCyPDW.jpg?1 με κίτρινο χρώμα έχω σημειώσει τους αεραγωγούς. Οι αεραγωγοί είναι σπιράλ (δυστυχώς από ότι έχω διαβάσει καλύτεροι είναι οι λείοι αλλά λόγω πέτρινων τοίχων και γωνιών ασόψατε) inox μονωμένοι με πετροβάμβακα με το χέρι και γυψοσανίδα.
Στον αεραγωγό στη κουζίνα έχω βάλει περσίδα που ανοιγοκλείνει και συνήθως την έχω κλειστή γιατί έχω πολύ ζέστη στην κουζίνα και μήπως πηγαίνει περισσότερη ζέστη προς τα άλλα δωμάτια. Αν το κάνει δεν το ξέρω και δεν ξέρω μήπως πάθει κάτι το τζάκι.
Το θερμοθάλαμο τον φτιάξαμε από izol που μαζί με το βαρυτικό τάμπερ τα προμηθεύτηκα από τον κ. Φιλιππακόπουλο.
Με εξωτερική θερμοκρασία από 8-10 κελσίου και με αρχική θερμοκρασία 19 στην κουζίνα και στο διάδρομο και 17,5 στις κρεβατοκάμαρες, έφτασε περίπου στους 24 στην κουζίνα, 23 στο διάδρομο και στο καθιστικό, 20 στις κρεβατοκάμαρες μετα απο μίαμιση ώρα περίπου και με 30 κιλά ξύλα από τις 12 το μεσημέρι μέχρι και τις 12 το βράδυ








Να φθηνύνει το πετρέλαιο!
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theoilia. Αιτία: προσθήκη τως φωτογραφιών

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150542 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Deville bijou 77 monobloc
Το τζάκι έχει μοτέρ δικό του 800κ/h που βρίσκεται από κάτω του με 4 σκάλες και θερμοστάτη (όχι ψηφιακό). Η 1 και 2 σκάλα ανεκτή, η 3 και 4 όχι! Επίσης δεν έχουν ξεμυρίσει τελείως ακόμα οι αεραγωγοί που πάνε στις κρεβατοκάμαρες. Κατά τα αλλά αρκετα ευχαριστημένος τουλάχιστον σε σύγκριση με την μπακατέλα που είχα πριν.

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #152839 από kalyvia1980
Απαντήθηκε από kalyvia1980 στο θέμα Deville bijou 77 monobloc
Μετα απο αρκετο καιρο θα ηθελα να χαιρετισω ξανα την παρεα των φιλων του τζακιου και να ζητησω μια βοηθεια.
Καταρχην να πω οτι απο αποδοση και καταναλωση ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Με 0 εως 2 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια με 30 κιλα περιπου ξερα ξυλα απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 12 το βραδυν ειχα 24 με 25 βαθμους στην κουζινα-σαλονι, 23 στο διαδρομο, 21 στο ενα υπνοδωματιο και 20 στο απομακρυσμενο και πιστευω πως μπορουσα να το παω και πιο χαλαρα. Τελος παντων
Στο προβλημα μας τωρα. Εχω βαλει σπιραλ inox αεραγωγους λογω περιεργων στροφων και πετρινων τοιχων (απο οτι εχω καταλαβει απο τους εμπειροτερους οι λοιοι ειναι καλυτεροι). Αντι για πετροβαμαβακα εχει μπει izol για να φτιαχτει ο αεροθαλαμος. Απο τις φωτογραφιες οπως βλεπετε πετροβαμαβακας εχει μπει εξω απο τον αεροθαλαμο απο εκει που περνανε οι αεραγωγοι. Επισης να πω οτι οι αεραγωγοι εχουν ντυθει κι αυτοι απεξω με πετροβαμαμβακα παντα με την πλευρα του αλουμινοφυλλου προς τους αεραγωγους και δεν εχει μπει αλουμινοταινια στην ενωση των αεραγωγων με την εξοδο των αεραγωγων του αεροθαλαμου του τζακιου.
Στην αρχη που αναβω το τζακι παντα θα εχει μια ελαφρια μεταλλικη μυρωδια στα δυο υπνοδωματια και κυριως στο πιο κοντινο η οποια μετα απο λιγη ωρα εξαφανιζεται αφου πρωτα ανοιξω λιγο τα παραθυρα να ξεμυρισει. Μετα οσο κι αν το μπουμπουνιζω δεν μυριζει . Στα υπολοιπα δωματια δεν υπαρχει καθολου αυτη η μυρωδια.
Εχω καψει κοντα στους 3,5 τονους ξυλα και γινεται καθε φορα το ιδιο, στην αρχη μυριζει και μετα σταματαει.
Εχει κανενας ιδεα το τι μπορει να συμβαινει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #152840 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Deville bijou 77 monobloc
Οι εύκαμπτοι αεραγωγοί που έχεις βάλει έχουν επικάλυψη λιπαντικού (λαδιού) στις εσωτερικές επιφάνειες. Το θυμάμαι και εγώ όταν εγκατέστησα. Τους έβγαλα και τους έπλυνα και λύθηκε το πρόβλημα κάτι που δυστυχώς δεν νομίζω να μπορεί να γίνει στην περίπτωση σου... Οπότε απλά υπομονή μέχρι να σε πιάσει κατασκευαστικός οίστρος και να τους αλλάξεις όλους με λείους ίνοξ που όπως έγραψες είναι καλύτεροι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #152841 από kalyvia1980
Απαντήθηκε από kalyvia1980 στο θέμα Deville bijou 77 monobloc
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Υπαρχει ελπιδα να φυγει με τον καιρο γιατι τους εβαλα τον ιουνιο κι ειναι κλεισμενα με γυψοσανιδα. Κι επισης ξερουμε αν ειναι βλαβερη αυτη η μυρωδια;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #152851 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Deville bijou 77 monobloc
Αφού δεν έχει φύγει ακόμα... Βλαβερή δεν νομίζω να είναι, τουλάχιστον όσο το έψαξα δεν βρήκα τίποτα. Απλά να ξέρεις ότι συνήθως όποιος μπλέκει με τέτοια θέματα (τζάκια) τον τρώει ο κώλος του και κάποια στιγμή που λείπει η γυναίκα και τα παιδιά και έχει χρόνο όλο και κάτι θα ξηλώσει (κάνοντας το σπίτι εργοτάξιο) προκειμένου να βελτιώσει!

Εγώ έχω ανοίξει τρεις φορές τη γυψοσανίδα, μία για να τα ξαναεγκαταστήσω όλα, μία για να αλλάξω αερόθερμο καμινάδας και να βάλω ίνοξ και άλλη μία για να εγκαταστήσω ηχοπαγίδα στο μοτέρ! Και να σου πω την αλήθεια, θέλω να την ξανανοίξω κάποια στιμή για να αλλάξω το μοτέρ γιατι παραείναι φασαριόζικο παρά την ηχοπαγίδα! Οπότε αν η γυναίκα σου παραπονεθεί μπορεί να προβάλεις το επιχειρημα (που λένε και τα μικρά παιδάκια) "Δεν το έκανα μόνο εγώ, και ο ragavelas το έκανε!!!".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ