Παρουσίαση kratki zuzia 16kw αερόθερμο

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148769 από konstantinos.n
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ αποφάσισα να παρουσιάσω το τζάκι μου .
Γενικά δεν είχα ιδέα από τζάκια και είναι το πρώτο μου τζάκι και μάλιστα ενεργειακό. Η τοποθέτηση έγινε στα πλαίσια γενικής ανακαίνισης μιας μονοκατοικίας 130 τ.μ. στην περιοχή της Πρέβεζας και αποτελεί δευτερεύουσα πηγή θέρμανσης, καθώς στο σπίτι υπάρχουν καλοριφέρ συνδεδεμένα με λέβητα πετρελαίου. Η επιλογή του τζακιού έγινε περισσότερο από άποψη τιμής-σχεδίου αλλά και λόγω του πολύ καλού site που παρείχε η εταιρεία. Η εγκατάσταση έγινε από άτομα του συνεργείου που είχε αναλάβει την γενική ανακαίνιση της μονοκατοικίας, το οποίο επέλεξε και τα υλικά (πετροβάμβακες, γωνίες, καμινάδα, γυψοσανίδες κ.τ.λ.) . Ως προς την εγκατάσταση δεν είχα κάποια άποψη και αρκέστηκα στις βεβαιώσεις του συνεργείου. Η επιλογή των περσίδων έγινε από μένα καθαρά από αισθητικούς λόγους. Λόγω του ότι ακριβώς πίσω από το τζάκι είναι το γκαράζ της οικίας, το οποίο όταν γινόταν η εγκατάσταση είχε πράγματα, δεν ανοίχτηκε τρύπα για εξωτερικό αέρα, το οποίο θα πρέπει να γίνει τώρα. Το τζάκι άναψε δύο φορές, μία μετά την εγκατάσταση για να δούμε την λειτουργία του και μία το άναψα εγώ πριν από λίγες ημέρες για να ξεμυρίσει, με ανοιχτά τα παράθυρα. Δεν έχω καθόλου μέτρο σύγκρισης για να ξέρω αν λειτουργεί ή όχι καλά. Θεωρώ πως το γεγονός ότι δεν παίρνει εξωτερικό αέρα, σίγουρα είναι μειονέκτημα και προτού το ξανανάψω, θα ήθελα την γνώμη σας για την γενική εγκατάσταση και τυχόν βελτιώσεις που θα πρέπει να γίνουν. Αυτό το λέω γιατί κατόπιν εορτής (εγκατάστασης) που το έριξα στο διάβασμα στο φόρουμ, ειλικρινά μπερδεύτηκα με το τί σημαίνει σωστή εγκατάσταση καθώς διαπίστωσα ότι σε πολλές περιπτώσεις είχαν γίνει λάθη τα οποία διορθώθηκαν με τις παρεμβάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και κάθε γνώμη καλοδεχούμενη.
Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες που συγκέντρωσα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148770 από konstantinos.n
Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες. :(
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148772 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Παρουσίαση kratki zuzia 16kw αερόθερμο
Καλώς ήρθες στην παρέα του energ.Για τις φωτογραφίες δες αυτόν τον οδηγό

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148779 από konstantinos.n
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Μίκρυνα τις φωτογραφίες.
Για να δούμε...














Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148780 από konstantinos.n
συνέχεια φωτο














Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149115 από konstantinos.n
Καμιά πρόταση κανείς για το αν θα πρέπει να ανοιχτούν και άλλες περσίδες? :huh:
Από άλλες τοποθετήσεις που είδα εδώ στο forum, είδα ότι προτείνεται και άνοιγμα κάτω από την εστία, για καλύτερη εισροή αέρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ