Εγκατάσταση Salgueda Helios 800 18KW

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151974 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Εγκατάσταση Salgueda Helios 800 18KW
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες των προηγούμενων ημερών.
Μιας και τα κρύα έσφιξαν, ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από θερμοκρασίες χθες το βράδυ.
Υπόψιν ότι το σπίτι είναι 1ος όροφος σε οικοδομή και χωρίς μόνωση στην πυλωτή και μπρος-πίσω(ακόμη περιμένω το "Εξοικονομώ"), με δύο διαμερίσματα δεξιά και αριστερά, χωρίς θέρμανση (ακατοίκητα) . Να πω επίσης ότι η θερμοκρασία στα πίσω δωμάτια ήταν 22,5 με 23 βαθμούς, αναλόγως δωματίου. Απλά την ψάχνω για να πηγαίνει πιο γρήγορα και πιο σωστά η θερμότητα πίσω.
Σ' αυτό το σημείο να μη ξεχάσω να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν στην σωστή κατασκευή του τζακιού μου.
Καλές ζέστες σε όλους!!!




Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152474 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Εγκατάσταση Salgueda Helios 800 18KW
Καλησπέρα Φιλαράκια
Είμαι πολύ συγκινημένος που μετά από τόσο διάβασμα μέσα στο forum παλαιότερα επιστρέφω ξανά για να σας συμβουλευτώ

Θέλει να βάλει ο αδερφός μια κασέτα σε υπάρχων τζάκι και θέλει τις συμβουλές σας τι να επιλέξει
1. Επιλογή SALGUEDA INSERT E-865 SAPHIRE-18KW ΜΕ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
2. Επιλογή LAUDEL-INVICTA INSERT 800 18KW ΜΕ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ

Τι να επιλέξει από τα δύο? Τα έχει κάποιος δοκιμάσει ?

Είναι σωστή λύση η να πρέπει να πάει σε foyer
3. Επιλογή Foyer Decor 800 Symphonie 14 KW ref.6583-44 της INVICTA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152483 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Εγκατάσταση Salgueda Helios 800 18KW
Καλώς τον Κώστα, που χάθηκες βρε ψυχή?

Οι κασέτες είναι ίδιες και οι δύο, με μοναδική διάφορα το σχέδιο στην πόρτα.

Την έχουν βάλει παλαιότερα κάποια μέλη και ήταν ευχαριστημένοι. Θέλει προσοχή να μπει όπως προτείνει ο κατασκευαστής.

Προσωπικά, θα προτιμούσα το φουαγιε κι ας είχε και περισσότερη δουλειά. Πιό απλή κατασκευή της εστίας ω και χωρίς θορύβους.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152491 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Εγκατάσταση Salgueda Helios 800 18KW
Σε ευχαριστώ φίλε Σταύρο για την απάντηση
Χάθηκα γιατί άφησα τα τζάκια κσι ασχολούμαι με αμπέλια και μπαξέδες χιχιχιχι στις λίγες ελεύθερες ώρες μετά την δουλειά.

Για να καταλάβω λες οτι θα κάνουν πολύ θόρυβο τα μοτερακια από τις κασέτες και θα είναι ενοχλητικός?
Τον ίδιο θόρυβο δεν έχεις και στα foyer εάν βάλεις εναλλάκτη με μοτέρ και θερμοστατη?

Επίσης δεν μπορείς να το δουλεύεις την κασσετα χωρίς να ανοίγεις τα μοτερακια ?
Ζεσταίνεται πολύ η κασσετα και πρέπει να βγαίνει ο ζεστός αέρας για να κρυώνει?
Επηρεάζει την διάρκεια ζωής της?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152492 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Εγκατάσταση Salgueda Helios 800 18KW
Μόνος σου, Κώστα έδωσες τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου :whistle:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152527 από ΜΙΧ
Απαντήθηκε από ΜΙΧ στο θέμα Εγκατάσταση Salgueda Helios 800 18KW
Γειά σου φιλε. Εχω βαλει στο σπιτι μου μία SALGUEDA saphire που ειναι 18KW γιατι ειχα δει σε λειτουργια την 800gv σε ενα γνωστο μου.Η κασέτα που ειχα δει ειχε κατω δεξια στη πορτα το V μέσα σε κύκλο που ειναι το σημα της ΙΝVICTA. Εψαξα πολύ πριν καταλήξω ρώτησα και είδα πολλές κασέτες Εγω επέλεξα αυτό το μοντελο γιατί ειναι η πόρτα ολη απο τζαμι και θέλω να βλεπω τη φωτια οταν ξεκουράζομαι το βραδυ γιατι ηταν 18kw και γιατί ηταν εσωτερικα πολυ μεγαλυτερη από άλλες κασέτες ενω εξωτερικα ηταν ολες ιδιες 80εκαστοστά. Το σαλόνι μου ειναι 70 τετραγωνικά ενω ολο το σπιτι 160, και μου εβαλε ο μάστορας το ενα αεραγωγο πισω στη μεσοτοιχία με το υπνοδωμάτιο της κορης μου. Ειμαι πολυ ευχαριστημένος εχουμε θερμοκρασια στο σπιτι αναλογως ποση ώρα τη καίμε περιπου 24 βαθμους στο σαλονι και στους άλλους χωρους 21-22 περιπου. Ζεσταθήκανε τα κοκκαλάκια μας.ειναι η καλυτερη επενδυση που εχω κανει γιατι ηθελα σε πετρέλαιο 1200-1500 καθε χρονο και οπως μου ειπε ο μαστορας έχανα θερμοκρασία απο τη καμιναδα του παλιου τζακιού. Ενω τωρα εδωσα για ξύλα 700 ευρω ολο το χειμώνα και εχω και τζακι που το χαιρομαι. Εσυ αν εχεις δικά σου ξύλα ειναι ακομα καλυτερα. Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ