ferlux c21 με τα χεράκια μας….!!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #133185 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα ferlux c21 με τα χεράκια μας….!!!
Καλόκαυστο να είναι και να το χαρείτε.
Τι αποστάσεις έχει η εστία από τον πετροβάμβακα και τι μεγεθος περσίδες τοποθέτησες?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #133186 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα ferlux c21 με τα χεράκια μας….!!!
Τέλος, συνδέσαμε τις καμινάδες με 2 45αρες γωνιές, σφραγίσαμε με σιλικόνη 1200 βαθμών και την επόμενη το ανάψαμε. Ακολουθήσαμε τις οδηγίες του κατασκευαστή και φτιάξαμε τις περσίδες εισόδου 60*8 και εξόδου 25*25*2
Μετά από 5 μήνες είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι με την απόδοση της εστίας. Η θερμοκρασία εξόδου είναι περίπου 80-100 βαθμούς. Ο χώρος μετά από ένα 3ωρο πιάνει τους 20 βαθμούς στην άκρη του σαλονιού. Έκανα και το τεστ με τις σελίδες Α4 και η ροη είναι πολύ καλή.
Συγγνώμη για το μέγεθος της παρουσίασης , αλλά ο ενθουσιασμός μου για την κατασκευή και το τελικό αποτέλεσμα είναι απερίγραπτος ! :cheer:
Ευχαριστώ
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris, STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160764 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα ferlux c21 με τα χεράκια μας….!!!
Τέταρτος χρόνος λειτουργίας του τζακιού και οι γονείς μου είναι απίστευτα ικανοποιημένοι. Τα 85 τμ ζεσταίνονται ταχύτατα και πολύ οικονομικά. Δεδομένου ότι ο επάνω όροφος δεν χρησιμοποιείται το χειμώνα, φτιάχτηκε μια καταπακτή η οποία τον απομονώνει από το ισόγειο. Στα 4 πλέον χρόνια λειτουργίας της η εστία δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Τέλος, το κόστος της μετατροπής έχει ήδη αποσβεστεί μιας και τα τελευταία 3 χρόνια δεν καταναλώσανε πάνω από 100 λίτρα πετρέλαιο ( και αυτά πέρσι το χειμώνα που έπρεπε να ζεσταθεί και ο επάνω όροφος λόγω καλεσμένων). B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160775 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα ferlux c21 με τα χεράκια μας….!!!
Πραγματικά εντυπωσιακό πόσο οικονομικά μπορεί κανείς να βάλει ένα ενεργειακό τζάκι!

Το περίεργο είναι ότι πλέον δεν βλέπω στο site του Leroy την συγκεκριμένη μάρκα αλλά εκτός των Invicta βλέπω κάποιες άλλες άγνωστες σε εμένα (ecoflam, syrios, aduro).

Υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει στο τζάκι αυτό, η που θα έκανες διαφορετικά στην εγκατάσταση του;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160802 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα ferlux c21 με τα χεράκια μας….!!!
Καλησπέρα,
Είναι γεγονός, αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να επεξεργαστείς τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνονται μέσα από αυτό το φόρουμ, φτιάχνεις ένα ενεργειακό τζάκι σχετικά γρήγορα και ανέξοδα.

Στο Leroy κατέληξα λόγω ευκολίας μιας και το εξοχικό μου είναι μόλις 3 χλμ μακριά από το αεροδρόμιο. Προσωπικά όμως θέλω να στηρίζω τα μικρά μαγαζιά και όχι τα πολυκαταστήματα.

Το ferlux αγοράστηκε επειδή ήταν φτηνό και σαν φτηνό τζάκι έχει την ανάλογη ποιότητα κατασκευής, συναρμογής και φινιρίσματος. Βέβαια, δεν έχει ραγίσει και δεν έχει διαρροές καπνού από κάποια ένωση. Τουναντίον, όταν του κλείνω τον αέρα και το ταμπερ η φλόγα πάει σε slow motion. Επίσης, η κόφτρα σε σχήμα πυραμίδας που έχει πριν από την έξοδο κάνει πολύ καλή δουλειά, δημιουργεί ένα στροβιλισμό των καπναεριων τα οποία επιστέφουν κάτω και αναφλέγονται (έχω πολύ εντυπωσιακό βίντεο)

Σε γενικές γραμμές, για το τζάκι ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις. Aπό την άλλη όμως, καλό θα είναι όταν πληρώνεις 1500-2000 για μια εστία και άλλα τόσα για εγκατάσταση από τους αστροφυσικούς εγκαταστάτες της NASA να παίρνεις και αυτό που πληρώνεις …. (ακόμα φυσάω το γιαούρτι..!)

Για να απαντήσω και στο τελευταίο ερώτημα σου, αν θα ξεκινούσα τώρα το τζάκι με το ίδιο budget θα επέλεγα ακριβώς τα ίδια υλικά και θα το έφτιαχνα με τον ίδιο τρόπο. Αν το budget μου ήταν 1000€ τότε θα το γκρέμιζα και θα έφτιαχνα θερμοθαλαμο με γυψοσανίδα και μια λίγο καλύτερη εστία σε ότι αφορά την εμφάνιση. :)
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mountainrider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160809 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα ferlux c21 με τα χεράκια μας….!!!
Αν θες ανέβασε το βίντεο που λες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ