LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55297 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

tmtagkas έγραψε: φίλε μου αερα μονο απ΄εξω. με σωλήνα φ120 το πολύ και θα εξερχεται κάθετα οχι οριζόντια . σύντομα θα ανεβάσω φώτο και πληροφορίες για σωστη λειτουλργεία ενόσ τζακιου. με εισοδο αέρα απο μέσα πάντα φιλτρα απλ α η άνθρακα για καθαρη ατμόσφαιρα.

σε 1 βδομαδα θα εγκαταστησω την600 tondo ανεβασε καμια φωτο αν εχεις απο την εγκατασταση(αν και δεν ειναι ιδια)πιο πολυ απο γυψοσανιδα και αν εκανες θερμοθαλαμο.. :)

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55539 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Δημήτρης.
Έχω ξαναγράψει ότι έχω τοποθετήσει τη Nordica Cryst;al 80 και είμαι πλήρως απογοητευμένος από την απόδοσή της. Εάν θέλετε πεστε μου τη γνώμη σας στα εξής ερωτήματα:
Ο αέρας για θέρμανση εισέρχεται μόνο από τις θήκες των βεντιλατέρ και με τη βοήθεια ή όχι αυτών η πρέπει να εισέρχεται οπωσδήποτε και από την τρύπα που έχει η εστία από κάτω και στην οποία το εγχειρίδιο γράφει ότι μπορεί να συνδεθεί το προαιρετικό (optional) βεντιλατέρ; Ο δικός μου τζακάς αυτή την τρύπα ούτε καν την άνοιξε όπως δεν άνοιξε και την τρύπα για την είσοδο εξωτερικού αέρα για την καύση.
Το εσωτερικό του αρχικού τζακιού πρέπει να μονωθεί με πετροβάμβακα σε όλη του την επιφάνεια;
Η σωλήνες που οδηγούν τον ζεστό αέρα από την εστία στις περσίδες πρέπει να είναι θερμομονωμένες;
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55555 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Θα έλεγα να μελετήσεις το εγχειρίδιο και να κάνεις ότι λέει μέσα. Αυτό έκανα και είδα διαφορά τεράστια (70 ventilato). Και σε μένα ο μάστορης εκανε ότι του κοψε. Πρέπει από κάτω να πάει αέρας (είτε εσωτερικός είτε εξωτερικός, το καλύτερο θα ήταν μισός μισός). Για αυτό δεν φυσάνε καθόλου τα βεντιλατέρ. Επίσης όπως είχα ξαναγράψει έβαλα πετροβαμβακα πανω και περιμετρικά της κασέτας, όχι όμως εφαπτόμενο σε αυτή. Άφησα 4-5 πόντους αέρα. Οπότε τα βεντιλατέρ ενεργοποιούνται στο μισάωρο σε σχέση με το 45λεπτο που ήθελαν.
Αποτέλεσμα να ζεσταίνω 65+65 τμ (22-23 κάτω 19-20 πάνω) με εστία των 9Kw χωρίς να είναι τσίτα συνέχεια. Εχω βαλει και εναλλάκτη βεβαια αλλά παίρνω αέρα μόνο απ' εξω (αν το ειχα μισό μισό ή 1/3 εξωτερικό και 2/3 εσωτερικό θα ήταν ακόμα καλύτερα) και αναγκαστικά εβγαλα τα αεροστόπ απο κάτω απο τις πόρτες των λουτρών για να μην δημιουργείται υπερπίεση στο σπιτι (προχθες που ξεχαστηκα να ανοίξω λιγο κανα παράθυρο για 4-5 sec είδα ότι ενω τα βεντιλατερ δουλευαν στο φουλ αέρας δεν εμπαινε).
To spiti είναι στα Χανιά οπότε οι ανάγκες για θερμανση είναι μειωμένες σε σχέση με βόρρεια αλλά όπως και να εχει μια μικρή μεν αλλά σωστά τοποθετημένη κασέτα κάνει πολύ καλή δουλειά.

Πιστεύω ότι αν κάνεις σωστή τοποθέτηση θα δεις αποτελέσματα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55621 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Δημήτρης.
Έχω ξαναγράψει ότι έχω τοποθετήσει τη Nordica Cryst;al 80 και είμαι πλήρως απογοητευμένος από την απόδοσή της. Εάν θέλετε πεστε μου τη γνώμη σας στα εξής ερωτήματα:
Ο αέρας για θέρμανση εισέρχεται μόνο από τις θήκες των βεντιλατέρ και με τη βοήθεια ή όχι αυτών η πρέπει να εισέρχεται οπωσδήποτε και από την τρύπα που έχει η εστία από κάτω και στην οποία το εγχειρίδιο γράφει ότι μπορεί να συνδεθεί το προαιρετικό (optional) βεντιλατέρ; Ο δικός μου τζακάς αυτή την τρύπα ούτε καν την άνοιξε όπως δεν άνοιξε και την τρύπα για την είσοδο εξωτερικού αέρα για την καύση.
Το εσωτερικό του αρχικού τζακιού πρέπει να μονωθεί με πετροβάμβακα σε όλη του την επιφάνεια;
Η σωλήνες που οδηγούν τον ζεστό αέρα από την εστία στις περσίδες πρέπει να είναι θερμομονωμένες;
Ευχαριστώ.

Δες το μήνυμα Νο 54660 το σκίτσο 2 είναι η σωστή τοποθέτηση της εστίας που έχουμε. Μην κλείσεις την εισαγωγή εσωτερικού αέρα που αναφέρεται. Βλέποντας το σκίτσο και διαβάζοντας το βιβλιαράκι του κατασκευαστή (που σωστά ανέφερε ο ragavelas) θα κάνεις σωστή εγκατάσταση και θα έχεις διαφορά στην απόδοση. Η σωλήνα που πηγαίνει στο χώρο καύσης έρχεται απ' έξω και είναι Φ120. Ενώνεται στο κάτω μέρος της εστίας (είναι η τρύπα στην εστία που νομίζω, δεν άνοιξε ο εγκαταστάτης σου). Διαβάζοντας τα γραφόμενα εδώ μέσα είναι λίγοι, πιστεύω, που ο εγκαταστάτης τους έκανε σωστή τοποθέτηση. Είναι το Ελληνικό δαιμόνιο του ΑΡΠΑ ΚΟΛΑ. Ο αέρας για θέρμανση του χώρου μπαίνει από τα πλέγματα που υπάρχουν δεξιά και αριστερά στο κάτω μέρος της εστίας. Ο αέρας αυτός θερμαίνεται και βγαίνει από τη κεντρική περσίδα στο πάνω μέρος της εστίας και από τις περσίδες που τοποθέτησες. Οι σωλήνες που πηγαίνουν στις περσίδες δεν χρειάζονται μόνωση. Ο χώρος της παλαιάς εστίας πρέπει να μονωθεί με πετροβάμβακα με το αλουμινόφυλο να είναι προς τα μέσα. Το βιβλιαράκι κάπου αναφέρει ότι το κενό μεταξύ μονώσεως και εστίας πρέπει να είναι min 6 cm ,αν θυμαμαι καλά. Επίσης δες το μήνυμα Νο 54654 σχ, 17. Δείχνει που πρέπει να πάει η σωλήνα Φ120 που έρχεται από τον εξωτερικό χώρο. Τα μηνύματα αυτά πρέπει να είναι καμιά 15ρια πριν από αυτό

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55789 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
MICK Το καλοκαίρι σκέφτομε να κάνω κι εγώ κάποιες διορθώσεις στο τζάκι μου. Αν σου είναι εύκολο στείλε μου κάποιες ιδέες. Δεν ξέρω αν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μύνημα για να σου αναφέρω πως ακριβώς είναι το τζάκι μου τώρα ώστε να μου πεις τι γνώμη σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56080 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Pamino έγραψε: MICK Το καλοκαίρι σκέφτομε να κάνω κι εγώ κάποιες διορθώσεις στο τζάκι μου. Αν σου είναι εύκολο στείλε μου κάποιες ιδέες. Δεν ξέρω αν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μύνημα για να σου αναφέρω πως ακριβώς είναι το τζάκι μου τώρα ώστε να μου πεις τι γνώμη σου.

Φίλε μου. το σχ. 2 είναι η σωστή τοποθέτηση της εστίας. Εγώ έτσι την έχω. Βέβαια επειδή η φούσκα ήταν καπνοθάλαμος, δεν τον χρησιμοποιώ σαν εναλλάκτη. Αυτό θα το κάνω το καλοκαίρι που θα τον ανοίξω, θα το καθαρίσω, και με την βοήθεια των ατόμων από εδώ, θα τον μετατρέψω. Αυτή την στιγμή υπάρχει μία σωλήνα απ' έξω που ενώνεται με την φούσκα για εκτόνωση. Βάσει του σχεδίου σου Νο 1 η εξωτερική τρύπα δίνει αέρα στην εστία, γι' αυτό δεν έχεις πρόβλημα όπως λες. Πρέπει όμως η σωλήνα αυτή να δίνει αέρα καύσης με σωλήνα Φ120 όπως όπως δείχνει το βιβλιαράκι σχ. 17 (που παραθέτεις). Δεν έχω πρόβλημα για προσωπικό μήνυμα. Όμως λέγοντάς σου κάτι, ίσως να υπάρχει μία καλλίτερη ιδέα, που θα την πει κάποιος από εδώ μέσα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ