LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54844 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Pamino έγραψε: Σχεδίασα τα παρακάτω σχήματα. Στο Σχήμα 1 είναι το τζάκι μου όπως λειτουργεί τώρα. Στο 2ο όπως σκέφτομαι να το κάνω.



Το δεύτερο σκίτσο είναι η σωστή τοποθέτηση. Την εσωτερικά είσοδο αέρα καύσης με τη κλείσεις. Το δείχνει και το σχεδιάγραμμα του κατασκευαστή με ένα ΚΟΚΚΙΝΟ Χ. Αυτός ο αέρας όπως έχω γράψει αναμιγνύεται με τον εξωτερικό σε κάποια αναλογία που δεν γνωρίζω. Η σωλήνα του εξωτερικού αέρα καύσης πρέπει να είναι Φ120. Εξωτερικά πρέπει να τοποθετήσεις μία περσίδα που να ανοίγει και κλείνει, για να μη μπαίνουν μέσα ζωύφια κλπ.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55036 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Το Χ που δείχνει ο κατασκευαστής στρο σκίτσο είναι για συγκεκριμένo μοντέλo to p50 30v (τo γράφει πάνω αν προσέξεις MICK). Προσωπική μου γνώμη η οποία δεν γνωρίζω αν είναι σωστή, πρέπει να κλείσει η εισαγωγή εσωτερικού αέρα. Αν είναι να μένει ανοικτή γιατί η εταιρία πουλάει το έξτρα εξάρτημα που κλείνει την εισαγωγή αυτή ( το βρήκα 70 Ε στο ίντερνετ)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55073 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Pamino έγραψε: Το Χ που δείχνει ο κατασκευαστής στρο σκίτσο είναι για συγκεκριμένo μοντέλo to p50 30v (τo γράφει πάνω αν προσέξεις MICK). Προσωπική μου γνώμη η οποία δεν γνωρίζω αν είναι σωστή, πρέπει να κλείσει η εισαγωγή εσωτερικού αέρα. Αν είναι να μένει ανοικτή γιατί η εταιρία πουλάει το έξτρα εξάρτημα που κλείνει την εισαγωγή αυτή ( το βρήκα 70 Ε στο ίντερνετ)?

Ναι έχεις δίκαιο, για το μοντέλο που αναγράφει, δεν πρέπει να κλείσει. Γιατί όμως θέλεις να κλείσεις αυτή την τρύπα;; Το κάνεις για να μετριάσεις απώλεια θερμότητας από τον χώρο σου;; Δεν έχεις σημαντική απώλεια από εκεί. Πιστεύω ότι, η τρύπα που έχεις πίσω από την εστία σου δημιουργεί πρόβλημα. Μήπως για τα Kw της εστίας είναι μεγάλη η τρύπα;; Κάποιος άλλος τι έχει να πει γι' αυτό;; Αυτό που βρήκες στο internet, το είδες;; Μήπως είναι κάποιο διακοσμητικό πλέγμαγια να μην φαίνεται άσχημα ο άνοιγμα;; Σε προηγούμενο μήνυμά σου λες ότι η τρύπα που έχεις πίσω από το τζάκι μπορεί να κρυώνει το σπίτι. Από που το συμπεραίνεις αυτό; Μήπως ξαφνικά αισθάνεσαι κρύο αέρα στο χώρο σου;; Σχετικά με το 2ο σκίτσο σου, νομίζω ότι, εκτός από την εισαγωγή αέρα από μέσα από το χώρο (για θέρμανση) πρέπει να γίνει και άλλη μία (μικρότερη) από έξω, για να φρεσκάρεται ο εσωτερικός αέρας. Διαφορετικά, καθώς θα θερμαίνεται συνέχεια ο εσωτερικός αέρας ταυτόχρονα θα ξηραίνεται.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pamino

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55091 από vasilis vb
Απαντήθηκε από vasilis vb στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Ψάχνω για συνεργείο εγκατάστασης ενεργειακού τζακιού (ΑΘΗΝΑ).Παρακαλώ τις προτάσεις σας.vasilis.apos@hotmail.com Σπιτι 96 τμ κασετα la nordica crystal 80και
k Αστερι την βοηθεια sas
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55108 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
MICK ευχαριστώ κατ' αρχήν για τις συμβουλές σου. Δεν έχω πρόβλημα με το κρύο.Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του τζακιού. Απλώς ψάχνομαι κι εγώ όπως όλοι.... :)
Είδα κάπου στο ίντερνετ γι αυτό το κιτ για το τζάκι μου ( την τάπα που κλεινει τον εσωτερικό αέρα, το άνοιγμα της τρύπας κάτω από την εστία... κτλ ) και σκέφτηκα ότι για να υπάρχουν και να τα πουλάει η εταιρία θα ναι για βελτίωση της απόδοσης. Επίσης άλλη γνωστή εταιρια με τζάκια , συνδέει απ ευθείας εξωτερικό αέρα για την κάυση, χωρίς να χρησιμοποεί καθόλου τον εσωτερικό και επίσης δεν έχει άλλη τρύπα επικοινωνίας με τον εξωτερικό αέρα ώστε να υγραίνετε η ατμόσφαιρα του σπιτιού.
Τα ερωτήματά μου είναι :1 . Αν στέλνοντας απ ειθειας κρύο εξωτερικο αέρα για την καύση, έχω πρόβλημα με τη φωτιά ή με κάτι άλλο και 2. Αν θα χω πρόβλημα με την ξηρή ατμόσφαιρα στο σπίτι.
Αυτό που είδα στο ιντερνετ υπάρχει και στην σελίδα στο ιντερνετ της LA NORDICA, στα EXTRA ή στα KIT και δεν είναι διακοσμητικό. Θα το βρω και θα το ανεβάσω εδώ.
Καλό βράδυ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pamino.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55194 από tmtagkas
Απαντήθηκε από tmtagkas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
wereewr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ