LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53787 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Καντερές
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.
Αργησα λίγο να απαντήσω διότι προσπαθούσα να βρω κάποιον ειδικό από την εταιρία Ξανθάκου που εισάγει τις εστίες Nordica να ελέγξει την εγκατάσταση και να μου πει εάν αυτή είναι όπως πρέπει.(Ο τζακάς λέει ότι η εγκατάσταση είναι σωστή, το κατάστημα που μέσω του τζακά μου πούλησε την εστία με παρέπεμψε στην εταιρία Ξανθάκου). ΣΔυστυχώς μέχρι τώρα δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μέ κάποιον ειδικό.
Το δάπεδο του τζακιού πρέπει να είναι κατασκευασμένο από πυρότουβλα ή κάποιο άλλο πυρίμαχο υλικό.Η εξωτερική- μέσα όψη κάτω από δάπεδο (ο τοίχος) είναι κατασκευασμένη από πέτρες και το βλέπω πολύ δύσκολο να ανοιχθεί εκεί χώρος για την εισαγωγή αέρα δια οπής κάτω από την εστία είτε για την καύση είτε για πρόσθετο (optional βεντιλατέρ).Παρ όλο που δεν πέρνει αέρα από κάτω από ότι βλέπω η καύση των μπρικετών και των ξύλων είναι πολύ καλή και το κρύσταλο της εστίες καίει πάρα πολύ. Το πρόβλημα το δικό μου κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν βγάζει αρκετό θερμό αέρα ούτε από το πάνω μέρος της εστίας ούτε από τις περσίδες (πάνω από την εστία και στο γραφείο. Από την πρώτη περσίδα βγαίνει λίγος ζεστός αέρας και όταν κλείνω την επιμήκη έξοδο της εστίας. Τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να τοποτέτησαν λάθος contol ή να έκαναν λάθος τη συνδεσμολογία αυτού με τα βεντιλατέρ; Οι δικές σας εστίες πόσο δυνατό ζεστό αέρα βγάζουν;
Για το θερμοθάλαμο δεν έχω ιδέα. Πως μπορώ να φτιάξω θερμοθάλαμο;
Ευχαριστώ πολύ._

Και με ελάχιστη φλόγα το κρύσταλλο θα ζεσταινόταν κάποια στιγμή. Αν τοποθετήσεις το extra μοτέρ χρειάζεται ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ παροχή Φ130 και εσωτερική Φ130 όπως έχω γράψει. Άρα πρέπει να γίνει τρύπα στο πέτρινο εξωτερικό τοίχο, και εφ' όσον γίνει θα περάσει και η Φ120 για την καύση. Γράφεις ότι η καύση των ξύλων και μπρικετών είναι καλή, άρα περνάει αέρας για τη καύση από την πίσω τρύπα Φ150. Η εστία ίσως να είναι σηκωμένη 1 'η 2cm για να αλφαδιαστεί οπότε περνάει από εκεί ο αέρας, δεν ξέρω όμως αν είναι αρκετός για σωστή καύση. Πιστεύω ότι κρυώνει η εστία με την τόσο μεγάλη τρύπα που έγινε. Αφού ενεργοποιούνται τα μοτέρ, νομίζω ότι συνδέθηκαν σωστά. Τι να πω, μήπως δουλεύουν ανάποδα;; Δεν πρέπει να στέκει αυτό που λέω. Ο χώρος που τοποθετήθηκε η εστία μονώθηκε με πετροβάμβακα και να υπάρχει το κενό μεταξύ μόνωσης και εστίας, min 6cm, που λέει ο κατασκευαστής. Αν δεν μονώθηκε τότε ο πίσω πέτρινος τοίχος απορροφάει ζέστη και με συνδυασμό της τρύπας κρυώνει υπερβολικά η εστία και δεν μπορεί να σηκώσει αξιόλογη θερμοκρασία. Για τα 210 μ3 που αναφέρεις πρέπει σε 2 ώρες να έβλεπες διαφορά στην θερμοκρασία. Εγώ το άναψα σήμερα, πλέον για μόνιμη χρήση, και στα 25 λεπτά μέτρησα 80+ βαθμούς. Μήπως δεν βγήκαν οι τάπες που εκεί συνδέονται οι αεραγωγοί με εύκαμπτη σωλήνα;; Επαναλαμβάνω ότι στο γραφείο στα 3 μέτρα ίσως να μην έχεις ζεστό αέρα, γιατί τα μοτέρ της δεν κάνουν για τέτοια απόσταση. Σχετικά με το θερμοθάλαμο, υπάρχει το σχέδιο 16 σελ.22, αν θέλεις να κάνεις θερμοθάλαμο την παλαιά φούσκα. Αυτή τη λύση θα κάνω εγώ το καλοκαίρι που θα μας έλθει.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54169 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Pamino έγραψε:
Έχει κάποιος από τους φίλους που τοποθέτησαν το μοντέλο Insert Crystal χρησιμοποιήσει το κιτ για να στέλνει απ ευθείας εξωτερικό αέρα κάτω από την εστία με σωλήνα Φ120?
Η ερωτησή μου είναι ότι αν το χει κάποιος κάνει, υπάρχει άλλη είσοδος για εξωτερικό αέρα ή αυτό αρκεί ώστε να μην ξεραίνετε η ατμόσφαιρα μέσασ το σπίτι?
Σε ερώτησή μου γι' αυτό το θέμα στο τεχνικό που εγκατέστησε τη δικιά μου, η απάντησή του ήταν η εξής: Το μοτέρ αυτό είναι περ.400 κυβικά (κακώς έχω αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμά μου 500), Είναι διπλής αναρρόφησης. Δηλαδή παίρνει αέρα από εξωτερικό χώρο με Φ130 και επίσης παίρνει αέρα από εσωτερικό χώρο με Φ130. Ο αέρας αυτός είναι μόνο για να ενίσχυση των υπαρχόντων μοτέρ, και δουλεύουν παράλληλα. Αυτό που δεν γνωρίζει ακόμα, είναι αν θα υπάρχει ένας θερμοστάτης για όλα τα μοτέρ 'η το μεγάλο θα έχει το δικό του. Για να τοποθετηθεί το μοτέρ πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο άνοιγμα στη βάση της εστίας.

Απ' ότι καταλαβαίνω δλδ το όλο σύστημα αποτελείται κι από το μοτέρ. Στο εγχειρίδιο της εταιρίας δεν το αναφέρει να λειτουργεί έτσι. Σκεφτόμουν να συνδέσω την κάτω απο την εστία εισαγωγη αέρα με σωλήνα Φ120 ώστε να παίρνει αέρα για την καύση απ΄ευθείας από έξω και να κλείσω την εισαγωγή αέρα για καύση από το εσωτερικό του σπίτιου με τάπα(Η εισαγωγή αυτή βρίσκεται μπροστά και κάτω από το τζάμι της εστίας). ¨Αλλωστε έχω την εντύπωση ότι έτσι το δείχνει το εγχειρίδιο της εταιρίας.
Αυτη την στιγμη έχω μια περσίδα στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού με τρύπα πίσω και χαμηλά από το τζάκι και από εκεί εισέρχετε εξωτερικός αέρας ο οποίος λογικά πηγαίνει στην τρύπα που βρίσκεται κάτω από την εστία για την καύση, συγχρόνος όμως μπορεί να κρυώνει και το σπίτι. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του τζακιου (Insert Crystal 70)απλά ψάχνομε κι εγώ για βελτιώσεις εφ όσον είναι δυνατόν.
Είναι όμως σωστό κι εδώ έχω την απορία μου, ο αέρας της καύσης να εισέρχετε απ ειθείας από έξω (κρύος) κλείνοντας συγχρόνως κάθε άλλη είσοδο εξωτερικού αέρα στο σπίτι ( κλείνοντας δλδ την περσίδα) ώστε το κύκλωμα αέρα που θα ζεσταίνει η εστία (λειτουργώντας με φυσική ροή) να γίνετε μόνο με εσωτερικό άερα του σπιτιού. Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα προσπαθώντας να τα εξηγήσω αναλυτικά.

Θα ήθελα ν αναφερω επίσης ότι χωρίς να κάνω την παραμικρή επέμβαση στους λεβιέδες καύσεων της εστίας, αυτή έχει τη δυνατότητα να ανεβαζει ή να ρίχνει τη φλόγα όπως στο βιντεο του mtbmtb13. Απλά παρατηρώντας με φακό όντως πρόσεξα κι εγώ ότι με το να "παίζουν" οι λεβιέδες δεξιά-αριστερά δεν σφραγίζουν τόσο καλά οι θυρίδες που περνάει ο αέρας για τις καύσεις. Θα δοκιμάσω κι εγώ με τη σειρά μου να τους σφίξω και θα σας αναφέρω τ αποτελέσματα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pamino.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54206 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Απ' ότι καταλαβαίνω δλδ το όλο σύστημα αποτελείται κι από το μοτέρ. Στο εγχειρίδιο της εταιρίας δεν το αναφέρει να λειτουργεί έτσι. Σκεφτόμουν να συνδέσω την κάτω απο την εστία εισαγωγη αέρα με σωλήνα Φ120 ώστε να παίρνει αέρα για την καύση απ΄ευθείας από έξω και να κλείσω την εισαγωγή αέρα για καύση από το εσωτερικό του σπίτιου με τάπα(Η εισαγωγή αυτή βρίσκεται μπροστά και κάτω από το τζάμι της εστίας). ¨Αλλωστε έχω την εντύπωση ότι έτσι το δείχνει το εγχειρίδιο της εταιρίας.
Αυτη την στιγμη έχω μια περσίδα στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού με τρύπα πίσω και χαμηλά από το τζάκι και από εκεί εισέρχετε εξωτερικός αέρας ο οποίος λογικά πηγαίνει στην τρύπα που βρίσκεται κάτω από την εστία για την καύση, συγχρόνος όμως μπορεί να κρυώνει και το σπίτι. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του τζακιου (Insert Crystal 70)απλά ψάχνομε κι εγώ για βελτιώσεις εφ όσον είναι δυνατόν.
Είναι όμως σωστό κι εδώ έχω την απορία μου, ο αέρας της καύσης να εισέρχετε απ ειθείας από έξω (κρύος) κλείνοντας συγχρόνως κάθε άλλη είσοδο εξωτερικού αέρα στο σπίτι ( κλείνοντας δλδ την περσίδα) ώστε το κύκλωμα αέρα που θα ζεσταίνει η εστία (λειτουργώντας με φυσική ροή) να γίνετε μόνο με εσωτερικό άερα του σπιτιού. Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα προσπαθώντας να τα εξηγήσω αναλυτικά.

Θα ήθελα ν αναφερω επίσης ότι χωρίς να κάνω την παραμικρή επέμβαση στους λεβιέδες καύσεων της εστίας, αυτή έχει τη δυνατότητα να ανεβαζει ή να ρίχνει τη φλόγα όπως στο βιντεο του mtbmtb13. Απλά παρατηρώντας με φακό όντως πρόσεξα κι εγώ ότι με το να "παίζουν" οι λεβιέδες δεξιά-αριστερά δεν σφραγίζουν τόσο καλά οι θυρίδες που περνάει ο αέρας για τις καύσεις. Θα δοκιμάσω κι εγώ με τη σειρά μου να τους σφίξω και θα σας αναφέρω τ αποτελέσματα.[/quote] Ας αρχίσω από το τελευταίο ερώτημα σου. Όχι δεν γίνεται να έχουμε την φλόγα όπως δείχνει το video του mtbmtb13, χωρίς να κάνουμε τις μετατροπές που έκανε. ΟΜΩΣ διάβασε το μήνυμα Νο. 53551 του jimopoulos που είναι απάντηση αντιπροσώπου γι' αυτή τη μετατροπή. :silly: :silly: Για τη τοποθέτηση του νέου μοτέρ, πρέπει να υπάρχει τρύπα στη βάση που εδράζεται το τζάκι. Γι' αυτό, πρέπει να εξετάσεις αν με το σπάσιμο που θα γίνει, ΣΤΑΤΙΚΑ, μπορεί να αντέξει το τζάκι επάνω. Σχετικά με το εγχειρίδιο. Σε ποια σελίδα αναφέρει για το νέο μοτέρ, αλλά δεν αναφέρει τη λειτουργία του;; Σε ποια σελίδα δείχνει πως να κλείσεις την εισαγωγή του αέρα που βρίσκεται κάτω από το τζάμι;; Η εισαγωγή του αέρα καύσης γίνεται απ' έξω, με μία εύκαμπτη σωλήνα Φ120, και ενώνεται με την αντίστοιχη οπή που υπάρχει κάτω από το τζάκι. Η τρύπα που έχεις κάνει, βάζει αέρα πίσω από την εστία, αλλά πιστεύω ότι ταυτόχρονα θα σου κρυώνει και την εστία, γιατί δεν είναι ελεγχόμενος. Γιατί όμως ο αέρας αυτός, να σου κρυώνει το σπίτι;; Το τζάκι περιμετρικά δεν είναι κλεισμένο (σφραγισμένο);; Υπάρχει μία αναλογία εξωτερικού και εσωτερικού αέρα που πηγαίνει στη καύση. Δεν γνωρίζω ποια είναι. Αν έχεις παροχή αέρα για τη καύση ΜΟΝΟ από μέσα, τότε 1) θα δίνεις στην φωτιά ζεστό αέρα (δηλαδή ζέστη από το εσωτερ. χώρο) 2) Θα δημιουργηθεί ΥΠΟΠΙΕΣΗ μέσα στο σπίτι, και τότε από κάποια χαραμάδα, θα μπεί ΚΡΥΟΣ αέρας για να αναπληρώσει αυτόν που έφυγε για να γίνει η καύση.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54654 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Στην εικόνα αυτή φαίνετε με ποιον τρόπο κλείνει η ειγαγωγή εσωτερικού αέρα από την είσοδο κάτω από το τζάμι. Επίσης φαίνετε πως σπάζοντας το κομματι ακριβώς κάτω από την εστία ( όπως δείχνει στο σχήμα )μπορείς να συνδέσεις σωλήνα Φ120 ώστε να παρέχεις απ ειθείας μόνο εξωτερικό αέρα για την καύση. Αναρωτιέμαι αν είναι σωστό να παρέχουμε μόνο ΚΡΥΟ εξωτερικό αέρα για την καύση.
Επίσης αν θα πρεπει να υπάρχει η περσίδα (τρυπα στον τοίχο που προανέφερα)εφ ' όσον τροφοδοτώ εξωτερικό αέρα για την καύση.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54660 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Σχεδίασα τα παρακάτω σχήματα. Στο Σχήμα 1 είναι το τζάκι μου όπως λειτουργεί τώρα. Στο 2ο όπως σκέφτομαι να το κάνω.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54699 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Κατατοπιστικότατος, πιστεύω ότι με την δεύτερη λύση θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pamino

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ