LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53058 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Έχει κάποιος από τους φίλους που τοποθέτησαν το μοντέλο Insert Crystal χρησιμοποιήσει το κιτ για να στέλνει απ ευθείας εξωτερικό αέρα κάτω από την εστία με σωλήνα Φ120?
Η ερωτησή μου είναι ότι αν το χει κάποιος κάνει, υπάρχει άλλη είσοδος για εξωτερικό αέρα ή αυτό αρκεί ώστε να μην ξεραίνετε η ατμόσφαιρα μέσασ το σπίτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53082 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Pamino έγραψε: Έχει κάποιος από τους φίλους που τοποθέτησαν το μοντέλο Insert Crystal χρησιμοποιήσει το κιτ για να στέλνει απ ευθείας εξωτερικό αέρα κάτω από την εστία με σωλήνα Φ120?
Η ερωτησή μου είναι ότι αν το χει κάποιος κάνει, υπάρχει άλλη είσοδος για εξωτερικό αέρα ή αυτό αρκεί ώστε να μην ξεραίνετε η ατμόσφαιρα μέσασ το σπίτι?

Σε ερώτησή μου γι' αυτό το θέμα στο τεχνικό που εγκατέστησε τη δικιά μου, η απάντησή του ήταν η εξής: Το μοτέρ αυτό είναι περ.400 κυβικά (κακώς έχω αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμά μου 500), Είναι διπλής αναρρόφησης. Δηλαδή παίρνει αέρα από εξωτερικό χώρο με Φ130 και επίσης παίρνει αέρα από εσωτερικό χώρο με Φ130. Ο αέρας αυτός είναι μόνο για να ενίσχυση των υπαρχόντων μοτέρ, και δουλεύουν παράλληλα. Αυτό που δεν γνωρίζει ακόμα, είναι αν θα υπάρχει ένας θερμοστάτης για όλα τα μοτέρ 'η το μεγάλο θα έχει το δικό του. Για να τοποθετηθεί το μοτέρ πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο άνοιγμα στη βάση της εστίας.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53087 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ. Αυτή η διαφορά έγινε αλλάζοντας μόνο τις ροδέλες 'η με κάποιον τρόπο έδωσες παραπάνω αέρα;; Δείχνει ότι έρχεται περισσότερος αέρας τώρα. Πες μου τι εργασία έκανες, γιατί όταν σβήσει το δικό μου, και κρυώσει, να προσπαθήσω να κάνω το ίδιο.




Ναι διαφορά έγινε όταν τοποθέτησα λεπτότερη ροδέλα και ταυτόχρονος μια φαρδύτερη ροδέλα για να σφράγιση την τρύπα,
Και στους δυο λεβιεδες, δεν πρέπει να έχουν καθόλου μπόσικα και ανοιγοκλείνουν με πολύ δύσκολα μόνο τότε θα έχεις
κάνει σωστή δουλεία,χτες το βραδύ με ένα κούτσουρο 4 κιλών και κλειστούς πρωτεύον και δευτερεύον αέρα έκαιγε από
11 βράδυ μέχρι 5 το πρωί,πριν κάμω την πατέντα πάνω από 2,30 ώρες δεν θα βάσταγε.
Άμα βγάλεις τα Μαντένια θα δεις τις κατσαβιδοβιδες όταν τις ξεβιδώσεις και βγάλεις την λαμαρίνα θα έχεις πρόσβαση στα
παξιμάδια τότε θα καταλάβεις την πρέπει να κανείς(έχει 3 ροδέλες και 1 παξιμάδι αλλάζεις το πρώτο, και μεγαλώνεις την με
μεγάλη ροδέλα με μεγαλύτερη,για να μην φαίνονται η σχισμή. ,πρέπει να κινούνται πολύ δύσκολα και όχι με το χέρι.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53094 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
και από τον μοχλό του δευτερεύοντα αέρα περνάει αέρας στο θάλαμο καύση, :( Έτσι είναι. Μετά το άναμα της φωτιάς κλείνουμε τον πρωτεύοντα αέρα, έτσι ο δευτερέυων αέρας, με κάποια διαδρομή που κάνει, πηγαίνει κάτω από την σχάρα (για την φωτιά)και επίσης πηγαίνει στις οπές που υπάρχουν στην φάτσα της εστίας για την δευτερογενή καύση. (Με τη βοήθεια 2 φίλων από εδώ μέσα, αρχικά το κατάλαβα) Στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή σελ.26, υπάρχει ένα πινακάκι που αναγράφει ''πρωτεύων κλειστός, δευτερεύων ανοικτός''.**** Επαναλαμβάνω ότι το αποτέλεσμα που είδα είναι εντυπωσιακό. Είδα αρκετές φορές το video, έχω όμως την εντύπωση ότι ανοίγοντας τον πρωτεύοντα αέρα, φαίνεται πολύ έντονη φλόγα, που πρέπει να προέρχεται από την εισαγωγή, περισσότερου αέρα από τον κανονικό. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μία εταιρία που έχει όλα τα χαρτιά πιστοποίησης, δεν το έκανε η ίδια. Μήπως έχοντας αυτή την φλόγα, παρουσιάζεται κάτι, δεν ξέρω τι, που η Nordica δεν θέλει;; Βλέποντας αρκετά video που κυκλοφορούν εδώ μέσα αλλά και εκτός (youtube) βλέπω στις εστίες, την καύση που παρουσίασες. Έχουν γίνει, πιστεύω, από την Nordica πολλές έρευνες και δοκιμές, για να παρουσιάσει αξιόλογα προιόντα, Λες να μην το δοκίμασαν;; Θα προσπαθήσω να το κάνω, παρ' όλες τις επιφυλάξεις μου, αν και τώρα έχω κουραστεί. Αρκετά έκανα μέχρι τώρα. Οι υπόλοιποι, συνφορουμίτες, τι λένε. **** Γι' αυτό σε όλες τις συσκευές αναγράφει ότι πρέπει να διαβάζουμε πρώτα τις οδηγίες χρήσεως, και μετά να κάνουμε ON στη συσκευή. Εγώ δεν τις είχα διαβάσει.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53155 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε:

MICK έγραψε: ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ. Αυτή η διαφορά έγινε αλλάζοντας μόνο τις ροδέλες 'η με κάποιον τρόπο έδωσες παραπάνω αέρα;; Δείχνει ότι έρχεται περισσότερος αέρας τώρα. Πες μου τι εργασία έκανες, γιατί όταν σβήσει το δικό μου, και κρυώσει, να προσπαθήσω να κάνω το ίδιο.




Ναι διαφορά έγινε όταν τοποθέτησα λεπτότερη ροδέλα και ταυτόχρονος μια φαρδύτερη ροδέλα για να σφράγιση την τρύπα,
Και στους δυο λεβιεδες, δεν πρέπει να έχουν καθόλου μπόσικα και ανοιγοκλείνουν με πολύ δύσκολα μόνο τότε θα έχεις
κάνει σωστή δουλεία,χτες το βραδύ με ένα κούτσουρο 4 κιλών και κλειστούς πρωτεύον και δευτερεύον αέρα έκαιγε από
11 βράδυ μέχρι 5 το πρωί,πριν κάμω την πατέντα πάνω από 2,30 ώρες δεν θα βάσταγε.
Άμα βγάλεις τα Μαντένια θα δεις τις κατσαβιδοβιδες όταν τις ξεβιδώσεις και βγάλεις την λαμαρίνα θα έχεις πρόσβαση στα
παξιμάδια τότε θα καταλάβεις την πρέπει να κανείς(έχει 3 ροδέλες και 1 παξιμάδι αλλάζεις το πρώτο, και μεγαλώνεις την με
μεγάλη ροδέλα με μεγαλύτερη,για να μην φαίνονται η σχισμή. ,πρέπει να κινούνται πολύ δύσκολα και όχι με το χέρι.


Μιά χαρά βγαίνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53197 από stamos
Απαντήθηκε από stamos στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
έχω την crystal ventilato 70. και εγώ έχω το ίδιο θέμα με αέρα (είναι αρκετός όσο και να ρυθμίσεις τισ 2 λάμες).ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν θα πείραζα τις λάμες μόνος μου. πρέπει να υπάρχει αρκετός αέρας για την σωστή κάυση. αν η κάυση είναι ατελής (πολύ πιθανό όπως το έκανε ο φίλος), τότε σίγουρα κάνεις οικονομία αλλά και εμπεριέχετε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ για εκλίσεις CO πολύ πάνω από τα επιτρεπτά όρια για τον ανθρώπινο οργανσιμό.
Παρακαλώ προσοχή , γνωρίζετε όλοι για το εν λόγω αέριο το οποίο είναι παντελώς άοσμο!!
τουλάχιστον βάλτε έναν αντίστοιχο μετρητη κάπου κοντά αν επιχειρίσετε οποιαδήποτε πατέντα.
για να μην μιλήσουμε για την επιβάρυνση στην ατμόσφαιρα μέσω καπναερίων ατελούς καύσης. είπαμε καλή η οικονομία αλλά στα όρια που δεν κινδυνεύει η δημόσια υγεία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ