Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73754 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
H περσίδα εκτόνωσης ψηλά είναι πράγματι 60cm x 5cm,και η περσίδα εισαγωγής εσωτερικού αερα στη βάση είναι 15x15.Απ'ό τις 5 εισόδους του κουτιού η μία πέρνει αέρα από μέσα,και η δεύτερη από έξω.η άλλες τρείς είναι κλειστές.Μαλιστα για την πάνω περσίδα εκτόνωσης τον ρώτησα αν πρέπει να ανοίξουμε κι άλλη αλλα μού είπε οτι είναι αρκετή (όπως την είχε αφήσει ο προηγούμενος).Από εκεί μία 50 με 80 βαθμούς χαλαρά τον έχει τον αέρα.Επισης,λογικά μια μικρή μυρωδιά δεν θα την βγάζει και το σπιράλ ένωσης της εξόδου της εστίας με την ίσια επάνω ίνοξ της καμινάδας ότα αυτη θερμένεται??αυτό ειναι βλαβερό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73785 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Συχωριανε , μιας και μένουμε στο ιδιο καποδιστριακό δήμο , με ονομα απο τούρκικο μπαιρακι
εχω να σε πω , οτι αμα εχεις θερμόμετρο και εισαι εκει που λες , 80 βαθμοι , εισαι καλα .
Αμα εισαι στους 95-100 εχεις προβλημα . Να ειχα ηλεκτρονικό θερμομετρο ,θα στο εδεινα να δεις τη γινετε ! Αμα εχεις κανενα δοκιμασε .

Γιαυτο δεν αρεσει κατι στον κρητικο , γιατι η εισαγωγη κατω ειναι για τον θερμοθαλαμο , αλλα και για την εκτονωση ! Ειναι μονο ενας , και εχει εμβαδο 110cm2. μεχρι το 250 επρεπε να ανοιξεις ακομα μια ! Παλι νομιζω σε περνει , απ την αλλη μερια και κατω χαμηλα ! Να ειχα χρονο φιλος να περνουσα να το δω , αλλα σημερα που αδειαζω το απογευμα , θα παω λερου να αγορασω πολλες γυψοσανιδες μιας και τις εχει προσφορα ! Αμα θες σε περνω τηλ να πιουμε καφε στο λερου .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79817 από vasgr
Απαντήθηκε από vasgr στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
House καλησπέρα.
Την επόμενη εβδομάδα θα εγκαταστήσω το ίδιο τζάκι με το δικό σου.
Δυσκολεύομαι να καταλάβω σε ποιούς σωλήνες μαζεύτηκε χώμα.
Σε αυτούς που φέρνουν φρέσκο αέρα προς την εστία (για την καύση και την ανανέωση), ή σε αυτούς που στέλνουν τον ζεστό αέρα προς τις περσίδες ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79861 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Διαβαζω τα ποστ σου και λες , για vision ktl . Αλλαξες γνωμη ??? πειρες dovre telika ????
Για την εισαγωγη καυσης φ100 , δεν σε νοιάζει αν πιάσει σκόνη ! (το τζακι την αναπνέει )
Για τους αεραγωγούς , ο καθενας κανει οτι νομιζει καλύτερο ! Εγω δεν θελω σπιραλ γιατι γεμιζουν σκονη , η οποια κολαει και δεν καθαριζεται με τιποτα ! Καλητερα ινοχ λειο !
Στην εισαγωγη κατω ομως εχω σπιραλ για να με βοηθαει στην στροφη που κανει για να κουμποσει με το βιντιλατερ !
Αλλα δεν γεμιζει σκονη , γιατι απ εξω απ το σπιτι , εχω βαλει φιλτρο ενεργου ανθρακα |( filter 425m3, flange 125mm, heighth 40cm, ) , με αποτελεσμα να μην φερνει , ουτε σκονη , ουτε μυρωδιες απ εξω - μεσα στο θερμοθαλαμο , δηλαδη στο σπιτι !
Το ιδιο εχω κανει και για τον αερα που τραβαω απ το υπογειο ! ( και εδω φιλτρο ,

Δεν ξερω ομως , αυτα να κολανε σε Ιnvikta και τοσο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80000 από vasgr
Απαντήθηκε από vasgr στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση και την βοήθειά σου.
Τελικά πήρα Dovre 2180. Με εντυπωσίασε η ποιότητα κατασκευής και όχι μόνο. Θα το έχω στο σπίτι μου την Δευτέρα.
Έχω βρεί ανοξείδωτους σωλήνες. Έχω μια αμυδρή εικόνα στο μυαλό μου. Πρέπει να τους ξαναδώ. Εξωτερικά τους θυμάμαι σπιράλ. Αλλά και εσωτερικά δεν νομίζω η επιφάνεια να είναι λεία.
Καλό το κόλπο με το εξωτερικό φίλτρο, αλλά δεν μειώνει την παροχή αέρα? Από πού το αγόρασες και πόσο?
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80038 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Ok , αρα συνεχίζεις εδω , και οχι στα τζακια , για καλύτερα !

και Οχι μονο ??? τη αλλο ρε φιλος , για πες και μας που το εχουμε ??? :D

Με το καλο να σου ερθει , βγαλε με μια photo , εκει που θα το κανεις εγκατασταση να σου πω τη αλλο να παρεις !
Λειο ινοχ , ανοξείδωτο , αντιμαγνητικο , ολα το ιδιο , καμια πτύχωση , εκτος των συνδέσεων αναμεσα στους σωλήνες ! 8 ευρο το μετρο αν θυμαμε καλα ! Βεβαια , αν ψαξεις το φορουμ , παίζουν και εύκαμπτη . Οτι γουσταρεις , αναλογα την χρηση και το τη θες να κανεις ! Παντος , μονο οι λείες καθαρίζουν , εκτος αν με ξεφεύγει κατι !
Παντος θα χρειαστείς και κανενα σπιραλ , για τις εξοδους μπροστα απ το τζακι ! Αν βγαλεις μπροστα !

Καλο το κολπο , παλιο το κολπο , δεν κοβει και τοσο , γιαυτο αναφερα κυβικα ! Ειναι λιγο ακριβα τα συγγκεκριμενα , αλλα κανουν για 2 χρονια λεει ο κατασκευαστης ! 2 χρονια λεει για την δικια μας δουλεια , βαλε 4 με 6 ! 100-120 ευρο περιπου να υπολογιζεις . Και πουσε εγω τραβαω αερα απ την μερια που εχω τα κουνελια ! (γιαυτο και το εβαλα , δεν το εβαλα μονο για την σκονη , θα ηταν τραγικο ) Σίγουρα θες εσυ τετοιο πραγμα ???

εδω ειμαστε να τα λεμε , μην με ευχαριστεις , απο βαρεμαρα το κανω τελευταια .....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ