Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117114 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Ως κάτοχος P12 σε λέβητα πετρελαίου 35.000θερμιδε;να γράψω με την σειρά μου τις τιμές παραμέτρων
και καταναλωσης μετά από συνολικα 26ωρες σε 6ημερες, μιας και
το ανάβω μόνο το απόγευμα προς βραδάκι.Ο θερμιστατης χώρου
στους 20βαθμους και εξωτερική θερμοκρασία ελάχιστη 10 μέγιστη
13.
Σπίτι 135τμ με καλή μόνωση θα λεγα.Καταναλωσα 45κιλα συνολικά με τις παρακάτω ρυθμίσεις μόνο
με γνώμονα  θερμόμετρο καυσαερίων .

U2:2

T3:54

T718

T8=45

T9=30

T10=65

T11=40

T18=1
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by FERR.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117150 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

FERR έγραψε: Ως κάτοχος P12 σε λέβητα πετρελαίου 35.000θερμιδε;να γράψω με την σειρά μου τις τιμές παραμέτρων
και καταναλωσης μετά από συνολικα 26ωρες σε 6ημερες, μιας και
το ανάβω μόνο το απόγευμα προς βραδάκι.Ο θερμιστατης χώρου
στους 20βαθμους και εξωτερική θερμοκρασία ελάχιστη 10 μέγιστη
13.
Σπίτι 135τμ με καλή μόνωση θα λεγα.Καταναλωσα 45κιλα συνολικά με τις παρακάτω ρυθμίσεις μόνο
με γνώμονα  θερμόμετρο καυσαερίων .

U2:2

T3:54

T718

T8=45

T9=30

T10=65

T11=40

T18=1



Oι ρυθμισεις σου αποδεικνυουν λανθασμενη επιλογη μεγεθους καυστηρα.
Το U2 στο 2 σημαινει 36kw.
Το Τ7 στο 18... οταν εργοστασιακα ειναι στο 12, σημαινει οτι μειωνεις πολυ την τροφοδοσια σε σημειο να μην εχεις καν αυτα τα 36kw που υποσχεται το U2.
Επισης το Τ18 στο 1... σημαινει οτι ο καυστηρας πλησιαζοντας την θερμοκρασια επιλογης σου...πχ 70 βαθμους...φτανοντας 8 βαθμους χαμηλοτερα την θερμοκρασια επιλογης...αρα στους 62, μπαινει αυτοματα στην χαμηλοτερη κλιμακα ισχυος...δηλαδη στο U1 που σημαινει 30 kw.
Αρα δουλευει στο εξαιρετικα χαλαρο συμφωνα με τις παραπανω μονο 3 παραμετρους.
Ολα αυτα θα τα ειχες και με τον sun p7 που αποδιδει 34 kw.
Πιστευω, συμφωνα με αυτα που γνωριζω για τον συγκεκριμενο καυστηρα, οτι μακροπροθεσμα θα σου βγαλει προβληματα.
Φιλικα ολα τα παραπανω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117167 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Ο p7 αποδίδει στο μέγιστο την ισχύ που αναφέρεις,αρα θεωρητικά ήμουν στο όριο να με καλύψει,
Γιαυτό άλλωστε έχω "κατεβάσει' την 1η σκάλα γιατί έμαθα εδώ μέσα την παράμετρο t18
Υπάρχει θέμα αξιοπιστίας να υποθέσω; αν γινόσουν και λίγο πιο συγκεκριμένος στα προβλήματα που θα αντιμετωπίσω ώστε να μην με βρει απροετοίμαστο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117299 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Φαίνεται να είναι η αδυναμία της ferroli το Aο1.Χθες με 10ωρες λειτουργίας μου έβγαλε το σφάλμα 2φορες ενώ ως τώρα δούλευε μια χαρά, αλλά δεν χρειαζόταν να αναβοσβήνει τόσες φορές αφού η ώρες λειτουργίας δεν ξεπερνούσαν τις 5 ημερησίως.Η συνδεμολογια εντολής είναι μέσω θερμοστατη χώρου σε ρελε επαφών το οποίο γεφυρώνει το 7με 8 .αλλά και με την ρύθμιση που έχω το t18 =1 δεν χρειαζόταν να αναβοσβήνει τοσο  συχνά από την εντολή του θερμοστατη χώρου όπου κι πάλι ο χρόνος που μεσολαβουσε στο on /off του θερμοστατη χώρου ήταν άνω των 25 λεπτών .Έχει λύσει κάποιος οριστικά το πρόβλημα; εμένα το μυαλό μου πάει σε αυτό που είχε γράψει ενα μέλος για τον κοχλια, που δεν έχει ομοκεντρο άξονα ,ως αποτέλεσμα κάθε φορά να μην δίνει σταθερή ποσότητα."Joe 125 τα φώτα σου στείλε μου κ με Π.Μ γιατί εγώ δεν μπορώ να σου στείλω το email να επικοινωνήσουμε αν θέλεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117305 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Παίξε λίγο με τον κοχλία να είναι γύρω στις 45 μοίρες μέσα στο δοχείο που έχεις το πέλετ, αλλά ούτε να είναι τελείως κάθετος μέσα στο βαρέλι αλλά ούτε και τελείως οριζόντιος
Μετά ο σωλήνας που πάει από τον κοχλία στον καυστήρα να μην κάνει κοιλία και μένει το πέλετ εκεί αλλά να είναι όσο γίνεται ποιο ευθεία
Ένα άλλο που πρόσεξε είναι στο τάϊσμα του μην τα κενά που έχεις ρυθμίσει είναι μεγάλα και έτσι ανάβει και σβήνει συνέχεια
Το τελευταίο που πρέπει να δεις είναι το ρελέ που έχεις βάλει μην κουμπώνει και ξεκουμπώνει συνέχεια και τον αναβοσβήνει συνέχεια και έτσι δεν προλαβαίνει να κάνει καθαρισμούς και έχεις το Α01
Και ξέχασα το σημαντικό στο δοχείο που είναι κοχλίας και πέλετ να μην κάνει την λακκούβα το πέλετ και έτσι σταματάει η τροφοδοσία, δηλαδή όταν ξανακάνει το Α01 για κοίτα πριν κάνεις τίποτα άλλο αν έχει κάνει λακκούβα το πέλετ μέσα στο δοχείο
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by joe125.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": FERR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117351 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Η κλιση του κοχλια συμφωνα με το μοιριγνωμονιο απο ενα προγαραμμα που εχω στο κινητο ειναι 55,3 αρα εκει πρεπει να εστιασω ,και ναι επειδη εχω αυτοσχδεδια δεξαμενη (δεν ειναι σχηματος V στο τελειωμα) και οχι ιδιαιτερα μεγαλη,συμβαινει αυτο που λες με την λακουβα στην αναρροφηση του πελλετ οταν αυτο δεν ειναι πανω απο ενα σημειο ;)
Τις ρυθμισεις που εχω μπορεις να τις δεις 3 ποστ πιο πανω με το t07=18 του εχω κοψει ομως και αερα ειχα μεγαλη θερμοκρασια καυσαεριων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ