Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165432 από georgemp
Απαντήθηκε από georgemp στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Μήπως πρέπει να αυξήσω τον αέρα στην έναυση;Τα πέλλετ στην αρχική ρίψη μου φαίνονται ικανοποιητικά,είναι λίγο πιο πάνω από την αντίσταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165483 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

georgemp έγραψε: Καλημέρα.Εχω τοποθετήσει τον ferolli p12N σε ξυλολεβητα.Εχω κάψει 33 σακιά swaischofer στη σκάλα 3 με εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα έχω πάρει το πράσινο Α2 της Alfawood και στα δέκα σακιά μου έχει ανάψει σφάλμα Α01 περίπου 4 φορές.Εχω ζυγίσει τον κοχλία και ρίχνει 330γρ./λεπτό.Πρεπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση για αυτό το πέλλετ στην έναυση;

1)με ποσους θερμοστατες χωρου δουλευη ο λεβητας(για 2 σπιτια)?
2)καθαρισμα το φωτοκυταρο(μου εχει τυχη σε καινουργιο καυστηρα να μου κανει μαιμουνιες λογο αστοχιας υλικου)!!
3)αναλογα με το βαρος(την συμπιεση του πελλετ)να θελει να αυξησουμε το αρχικο ριξημο πελλετ(to4)!!
4)μπορει ακομα να συμβη αν δεν εχουμε τοποθετηση σωστα το σκαφακι στον καυστηρα!!
Υ.Γ αρε βλαχο (νασικα)μεγαλοκτηνοτροφε-μελοκτηματια σε οπωρονες πολητη και μεγαλομετοχα της αλφα γουντ εχω γυρισει ολοι την ελλαδα σε παραγωγους(καταστευαστες)πελλετ και ακομα να με πας στον χωρο παραγωγης της αλφα γουντ!!!!μονο λογια εισε εδω και 6 χρονια!!!!τελικα και ο δημητρης απο εβγαζε πελλετ απο αγριαγιναρα "πατωσε"την πρεσσα του την πηρε ο αχαια πελλετ στην πατρα!!!παλιοβλαχε τελικα μονο εγω εμεινα (τα πελλετ εινα χαρα!!!η χαρα της δημιουργια και το καφενειο παει με χιλια!!!χαχαχα

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xrysafis72.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165484 από georgemp
Απαντήθηκε από georgemp στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Ο καυστήρας δουλεύει με έναν θερμοστάτη.Εχω αυξήσει το t04 στο 9.Εχει δύο μερες δουλεύει κανονικά, δεν έχει βγάλει σφάλμα.Επισης παρατήρησα ότι μου έρχεται κρύος αερας στον καυστήρα από την καμινάδα όταν δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165549 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Το t04 ο Χρυσάφης το έχει 15 στο παλάτι του.
Στα δικά μου , μεχρι 12-13- 14.

Το ότι έρχεται κρύος αέρας όταν είναι σβηστός ο λέβητας, όσως σημαίνει είτε χαμηλό ελκυσμό, είτε υποπίεση στον χώρο του λεβητοστασίου, είτε κάποιο νόμο της φυσικής που αγνοώ . Ας μας που οι φυσικοί.
Απο που τον αισθάνεστε τον αέρα οτι βγαίνει ? Όταν ανοίγετε την πόρτα του λέβητα ?


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165560 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

Nasikas έγραψε: Το t04 ο Χρυσάφης το έχει 15 στο παλάτι του.
Στα δικά μου , μεχρι 12-13- 14.

χαχαχαχ.εχει πολλα να μαθεις κωστα ακομα στους φερολι σε 90 δευτερολεπτα στην 4 ταχυτητα απο την αρχικη εναυση-σταθεροποιηση φλογας!!!
χαχαχαχαχχαχρονος αναμονης κοχλεια to7 42 δυτερολεπτα και το καλυτεροοοοοοοοοοοοοο θερμοκρασια καυσαεριων στο πετρελαιολεβητα με φ 150 εξοδο 220 βαθμους και ολα αυτα με το δικο μου πελλετ.Βαλε μηχανολογους να βρουν τα βαθμο συμπιεση και θερμογονο δυναμη στα πελλετ δικης μου κατασκευης
Υ.Γ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΧΩΡΟΥ 25 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑ!!!!ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤ ΜΕ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΙΝΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΑ ΚΑΥΣΙΜΑ :P :P :P

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165626 από takiscrist
Απαντήθηκε από takiscrist στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12
Καλησπέρα στην παρέα από Ορεινή Κορινθία!
Μετά από 8 χρόνια διαβίωσης με τον Mavil Eco 45 που καίω με ξύλα και πλησίον του ένα Mavil Clobal 50 πετρελαίου τον οποίο όποτε βρίσκεται κάνα φράγκο στην τσέπη περίσσευμα τον λειτουργώ βοηθητικά είπα να κάνω το βήμα και να πάω σε αναβάθμιση του Global με καυστήρα για στερεά καύσιμα (πέλλετ αλλά κυρίως πυρήνα ελιάς) οπότε αναπόφευκτα έπεσα πάνω στον ferroli ο οποίος και είναι χρόνια στην αγορά,και τον βρίσκεις και σε καλή τιμή.
Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής,1)θα μπορώ να καίω κουκούτσι ελιάς κτλ ή μόνο πέλλετ?γιατί η αλήθεια είναι πως με την τιμή του πέλλετ σίγουρα θα μου έρθει καλύτερα ο πυρήνας,2) οι απαιτήσεις που έχω είναι 35.000 θερμίδες για τα θερμαντικά σώματα +2500 θερμίδες ένα μπόιλερ αν μέσα σε αυτά βάλουμε και ένα 10% που χρειαζόμαστε επιπλέον πάμε στις 42.000 θερμίδες,θεωρείτε πως θα με καλύψει ο εν λόγω καυστήρας?υπόψιν ότι τα τελευταία χρόνια δουλεύω κυρίως τον Eco με ξύλα τα οποία μαζεύω συνήθως κατα την περίοδο του φθινοπώρου αλλά και του χειμώνα με ότι συνεπάγεται αυτό από στο θέμα υγρασίας,αφήστε δε που πολλές φορές καίμε και χλωρά αναγκαστικά,για να βγάλω όλο το χειμώνα μέχρι τον Απρίλιο τουλάχιστον όπου και υποχωρούν τα κρύα ουσιαστικά θέλω γύρω στους 12-14 τόνους ξύλα + 1 τόνο πετρέλαιο ή αν δεν παίζει φράγκο 20+ τόνους ξύλα τουλάχιστον,υπόψιν ότι μένω σε ορεινή περιοχή με 850μ υψόμετρο και πολλές παγωνιές και χιόνια και η θερμοκρασία στο σπίτι δεν πέφτει ποτέ κάτω από 21c το πολύ 20c τα βράδια με μέση εξωτερική 5c-8c αλλά πολλές φορές και κάτω από το μηδέν ή κοντά σε αυτό.3) και τελευταίο εάν δεν κάνει τελικά αυτός ο καυστήρας εάν έχετε να μου προτείνετε κάποιον που να μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της οικογένειας μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ