Τα φωτα σας παρακαλω : Ferroli Sunpellet 4 βγαζει μονιμος Α04 ! -

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178727 από Νικος_Τ
Καλησπερα Φιλοι μου,
Για πρωτο χειμωνα χρησιμοποιηται ο λεβητας και ειναι καινουργιος.Επειδη εγω δεν ειμαι γνωστης εφερα καποιον "ειδικο" που το ρυθμησε πριν ενα μηνα και μετα απο ενα τεστ το εκλεισα γιατι λογο το καιρου δεν το χρησιμοποιησα.
Ξεκινα κανονικα, δουλευει και καποια στιγμη βγαζει το Α04. Εαν πατησω το κουμπι επαναφορας αρχιζει κανονικα και δουλευει μεχρι ως οτου πεταει ξανα το μηνυμα.Εκεινο που παρατηρησα οτι κατα την πρωτη εκκiνηση φτανει στους 70-75c και μετα βγαζει d2 και λογικα σταματα.
Μαλλον οταν παει παλι να ξαναπαρει μπρος πεταει το μηνυμα (δεν ειμαι σιγουρος ομως). 
Παραθετω  της tS παραμετρους
t01=0
t02=1
t03=55 pa
t04= 10
t05=5
t06=150
t07=15
t08=51
t09=28
t10=74
t11=38
t12=120
t13=48
t14=150
t15=53
t16=170
t17=56
t18=0
t19=200
Ξερω οτι το πελλετ ειναι σαβουρα αλλα αυτο τοτε ηταν σε "λογικη τιμη"... βλεπε εικονες.
Για καθε βοηθεια ευχαριστω εκ τον πρωτερων και εαν υπαρχει κανενας γνωστης απο την περιοχη Πτολεμαϊδος ας μου στειλε ενα μηνυμα για να του δωσω το κινητο μου. Υπαρχει ενας γερος που χρειαζεται την θερμανση του
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178730 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Θερμοστάτης κοχλία είναι το ΑΛΛΑΡΜ .η χάλασε η όχι σωστή ρύθμιση και ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ πίσω καθώς και όχι καλό ελκισμο όπως και βρώμικος λέβητας και διαδρομές.δεν σου γράφω κάτι για το πέλλετ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΒΟΥΡΑ!!!ΞΑΝΑΦΩΝΑΞΕ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΝΑ ΔΕΙ 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178736 από Νικος_Τ
Κωστα καταρχας ευχαριστω.
Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω ενα τεχνικο (ο ιδιος που το ρυθμισε δεν συκωνει το τηλ.)
Ο λεβητας οπως εγραψα χρησιμοποιθηκε μια/δυο μερες και χτες το καθαρισα αυτον και το σιλο.
Δεν ξερω τι ρυθμισε ο τεχνικος αλλα οπως βλεπεις ολες οι τιμες Ts ειναι οι εργοστασιακες!!!
Μπορεις να μου πεις καταρχας ποιες απο τις ρυθμισεις μπορω να αλλαξω ωστε να φυγει το προβλημα, σε παρακαλω ?
Μια παρατηρηση; Οταν δουλευει ο λεβητας βγαινει λιγο καπνος μεσα απο το σιλο/πελλετ (μαλλον ανεβαινει απο το καυστηρα μεσω του σωληνα, την τροχαλια και βγαινει μεσα απο το σιλο) ειναι "Νορμαλ" αυτο ?  

ΥΓ¨Ποιος ειναι ο Θερμοστατης του κοχλια ?  αυτος που ειναι πανω στο σωληνα του καυστηρα? (Στο μενου In to ts02 μου δειχνει - -)
Last edit: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178749 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΒΡΕΣ ΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΕΔΩ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178781 από Νικος_Τ
Κωστα πηρα 2 καινουργιους θερμοστατες κοχλια και τους αλλαξα διαδοχικα.
Εαν ο θερμοστατης ειναι στο αερα δηλ δεν ακουμπαει στο σωληνα δουλευει βολιδα ο καυστηρας... εαν ακουμπαει στο σωληνα σε καποια θερμοκρασια περιπου 40 c βγαζει το Α04 σε ολους τους θερμοστατες
Ο σωληνας ειναι μεν πολυ ζεστος αλλα δεν ζεματαει κι ολας
Σε ολους τους θερμοστατες στο Μενου In το πεδιο ts02 εχει --- (που συμαινει συμφωνα με το manual ...χαλασμενος θερμοστατης!!!)
Δεν μπορει ολοι οι θερμοαστατες να ειναι χαλασμενοι κατι αλλο παιζει ?

Επειδη εχω ενα γερο που χρειαζεται θερμανση, εχω τωρα γεφυρωσει τις ακρες του φις που κουμπωνει ο θερμοστατης και δουλευει συνεχομενα (χωρις την σπαστικη διακοπη του Α04) ο καυστηρας.

Εχεις καμμια ιδεα ??
Last edit: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178784 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
**ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΈΚΑΝΕΣ**ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΦΡΕΝΟ**ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΛΟΓΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 ΘΑ ΤΟ ΚΑΨΕΙΣ ΤΟ ΚΑΜΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΓΕΡΟΥ ΣΟΥ!!ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΥΣ 40-45 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ 85 ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ