Καυστήρας πέλλετ σε πετρελαιολέβητα.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178264 από Papaleole
Λοιπόν… οι τιμές που έχω
Th6=43
Th9=150 θερμοκρασια καυσαερίων για παράκαμψη της ανάφλεξης (δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178267 από rofos
Φίλε Papaleone  από τη στιγμή που είσαι σε επικοινωνία με τον Κώστα Πήχα το πρόβλημά σου θα λυθεί.Θα το βρει το  λάθος ο Πήχας. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα ακόμα και με κρύο λέβητα. Εμένα κάτι μου λέει ότι, απο την φάση σταθεροποίησης δεν μπορεί να περάσει στη φάση run είτε γιατί θέλει παραπάνω χρόνο μέχρι να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία είτε γιατί η επιθυμητή θερμοκρασία είναι ψηλά και λήγει ο χρόνος που περιμένει για να περάσει τη συγκεκριμένη θερμοκρασία. Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα. Οταν μπορέσω θα ανεβάσω τη λειτουργία έναυσης και σταθεροποίησης των tiemme controllers για να το διαβάσεις και να κατανοήσεις πως από τη μία φάση περνάει στην επόμενη. Το αισθητήριο θερμοκρασίας καυσαερίων είναι στη θέση του; μήπως έχει μετακινηθεί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178271 από Papaleole
Ναι καταλαβαίνω τι λες φίλε rofos αλλά… Που είναι αυτήν η γαμω θερμοκρασία. Και δεν ξέρω αυτό το th9 τι θέλει να πει για παράκαμψη ανάφλεξης. Ίσως για ασφάλεια; Αν την περάσει να σβήσει; Έχω περάσει αμέτρητες ώρες στο λεβητοστάσιο, δυο εβδομάδες σχεδόν τώρα, μετά που σχολάω και έχω κουραστεί πολύ… Ψυχολογικά περισσότερο…
Αύριο με το καινούργιο φωτοκύτταρο και με την βοήθεια του Κώστα ελπίζω να σταματήσει αυτός ο γολγοθάς. Όχι το αισθητήριο είναι βιδωμενο πάνω στην καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178282 από rofos
     Φίλε Papaleole δες τα συννημένα. Ρίξε μια ματιά και θα κατανοήσεις τη λειτουργία έναυσης. Από τη στιγμή που λες ότι μπαίνει στη φάση σταθεροποίησης και δεν προχωράει παρακάτω τότε κάτι δεν του αρέσει στο στάδιο αυτό. Δες στο section stabilization. Η ο χρόνος Τ04 είναι λίγος ή το Th06 d01  είναι πολύ ψηλά. Τις σκέψεις μου σου λέω , μπορεί να κάνω και λάθος. Αλλά αφού θα μιλήσεις  με τον Πήχα θα σου βρει την λύση. Καλό χειμώνα και καλές ζέστες. Αν θες, ένα feedback εδώ στο νήμα για το τί δημιουργούσε το πρόβλημα θα ήταν καλοδεχούμενο.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Papaleole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178283 από rofos
Διορθώνω Τ06 και όχι το Τ04

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178288 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Ρε φίλε από ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΦΩΤΟΚΎΤΤΑΡΟ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΦΑΛΜΑ(ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ  ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ)!ΕΠΕΙΣΗΣ ΟΤΑΝ Ο ΛΕΒΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΧΡΟΝΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ!!!!! ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ .ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝ... ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΦΩΤΟΚΎΤΤΑΡΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΔΕΣ ΑΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ !!!!ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ