Καυστήρας πέλλετ σε πετρελαιολέβητα.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178223 από Papaleole
Καλησπέρα.
Μετά απο πολλές ώρες στο λεβητοστάσιο και πολύ διάβασμα θέλω να σας περιγράψω το πρόβλημα μου.
Πήρα απο φίλο μου που ξήλωσε τον καυστηρα πέλλετ γιατί έβαλε υγραέριο και τον προσάρμοσα στον δικό μου παλιό πετρελαιολέβητα.
Ο καυστήρας κάνει καλή έναυση (μου καπνίζει λίγο άσπρο καπνό απο το πλαϊ της μπούκας στο πρώτα άναμα) ξεκινάει με καλή φλόγα, περνάει στο στάδιο της σταθεροποίησης (εικόνα 1) και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα.... Ενώ έχει καλή φλόγα σε όλο το στάδιο αυτό και με καυσαέρια πάνω απο 40 κολλάει εκεί και δεν παιρνάει στην ισχύ με αποτέλεσμα να παίρνω error 12.
Εάν επιχειρήσω ξανά άναμα (2η η 3η φορά) θα περάσει κανονικά στην ισχύ όταν τον κλείσω το βράδυ και ανοίξω τον θερμοστάτη απο το σπίτι το πρωί πάλι τα ίδια. 
Τι μπορεί να φταίει?
Προχθές τον καθάρισα μετά απο μια εβδομάδα σχεδόν και ειδα οτι κάνει καλή καύση. Έβγαλα μόνο πούδρα και η μπούκα ήταν πεντακάθαρη. 
Να σημειώσω ότι ο καυστήρας έχει και φωτοκύτταρο φλόγας και θερμοστοιχείο.
Δοκίμασα να τον βάλω να δουλέψει μονο με το φωτοκύτταρο και το αντίθετο (μόνο το θερμοστοιχείο) αλλά πάλι τα ίδια.
Πήρα δύο τεχνικούς αλλά εδω στη επαρχία είναι όλοι πολύ δύσκολοι. Χώρια οτι ο ένας με τις ρυθμίσεις που έβαλε κόντεψα να πάρω φωτιά.....
Έχω αγανακτήσει! 
Επισυνάπτω ορισμένες εικόνες. Οτιδήποτε άλλο χρειαστεί να ανεβάσω στην διάθεση σας.
Κάθε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178227 από giokaspart
Τον συγκεκριμένο κοντρόλερ σου δεν τον ξέρω (δεν τον αναφέρεις άλλωστε) αλλά η φιλοσοφία λειτουργίας τους είναι κατά βάση ίδια.
Επειδή μερικές φορές μπαίνει σε κανονική φάση λειτουργίας πιστεύω ότι χρειάζεται μικρορυθμίσεις στις μεταβατικές λειτουργίες τροφοδοσίας πέλλετ ή θερμοκρασιών. Δηλαδή δοκίμασε να αυξήσεις πρώτα λίγο μόνο την τροφοδοσία στη μεταβατική φάση και μετά τις μεταβατικές θερμοκρασίες
Προσοχή! Σημειώνουμε κάπου τις αρχικές ρυθμίσεις ώστε σε κάποιο σημείο αν θα χαθούμε να μπορούμε να γυρίσουμε ξανά εκεί που ξεκινήσαμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Papaleole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178228 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Αν θες βρες με στο προφίλ μου εδώ υπάρχουν στοιχεία μου φυσικά και το ξέρω το κοντρολερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178236 από Papaleole
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το έχω κάνει...
Π.χ. όταν είναι σε φάση σταθεροποίησης από 3" ταϊσμα ο κοχλίας το έκανα 5" περίπου.
Η φωτιά δυνάμωσε αλλά πάλι έχω τα ίδια αποτελέσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178254 από rofos
Καλησπέρα, από τη στιγμή που λέτε ότι μετά  από 2-3 φορές επανεκκίνηση  "στρώνει" καταλαβαίνω ότι η θερμοκρασία καυσαερίων κάποια στιγμή φτάνει στο σημείο που έχει οριστεί και έτσι περνάει στην κανονική λειτουργία. Ενώ όταν είναι κρύος ο λέβητας  δεν προλαβαίνει στο χρονικό όριο που του έχουν ορίσει να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία ώστε να περάσει στη φάση run mode. Ναι μεν ξεπερνάει το όριο θερμοκρασίας από την ανάφλεξη για να πάει στην σταθεροποίηση φλόγας αλλά δεν ξεπερνάει το όριο θερμοκρασίας ώστε να πάει από την φάση σταθεροποίησης στη φάση run mode. Τώρα ή το χρονικό όριο δεν του φτάνει και θέλει παραπάνω χρόνο ή η θερμοκρασία για να περάσει στη φάση run  είναι πολύ ψηλά. Δοκιμάστε αν θέλετε να χαμηλώσετε λίγο τη θερμοκρασία στο Th09,  μπορεί να μπαίνει πιο γρήγορα στη φάση run. Να μην είναι μικρότερη ή ίση με τη θερμοκρασία Th06. Οτι αλλάζετε, όπως σας είπαν και πιο πάνω, να το σημειώνετε.  

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178262 από Papaleole

Καλησπέρα, από τη στιγμή που λέτε ότι μετά  από 2-3 φορές επανεκκίνηση  "στρώνει" καταλαβαίνω ότι η θερμοκρασία καυσαερίων κάποια στιγμή φτάνει στο σημείο που έχει οριστεί και έτσι περνάει στην κανονική λειτουργία. Ενώ όταν είναι κρύος ο λέβητας  δεν προλαβαίνει στο χρονικό όριο που του έχουν ορίσει να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία ώστε να περάσει στη φάση run mode. Ναι μεν ξεπερνάει το όριο θερμοκρασίας από την ανάφλεξη για να πάει στην σταθεροποίηση φλόγας αλλά δεν ξεπερνάει το όριο θερμοκρασίας ώστε να πάει από την φάση σταθεροποίησης στη φάση run mode. Τώρα ή το χρονικό όριο δεν του φτάνει και θέλει παραπάνω χρόνο ή η θερμοκρασία για να περάσει στη φάση run  είναι πολύ ψηλά. Δοκιμάστε αν θέλετε να χαμηλώσετε λίγο τη θερμοκρασία στο Th09,  μπορεί να μπαίνει πιο γρήγορα στη φάση run. Να μην είναι μικρότερη ή ίση με τη θερμοκρασία Th06. Οτι αλλάζετε, όπως σας είπαν και πιο πάνω, να το σημειώνετε.  





 
Καλησπέρα και πάλι. 
Είμαστε σε επικοινωνία με τον Κο Κώστα Πήχα και τον ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο του.
Διαπιστώσαμε χθές οτι δεν ¨βλέπει¨ το φωτοκύτταρο ανάφλεξης (όταν επιλέξαμε να διαβάζει μονο αυτό)  αν και στις επιλογές το καυστήρα ήταν να διαβάζει μονο απο τον αισθητήρα καυσαερίων.
Δεν θυμάμαι πόσο είναι τώρα οι τιμές στα Th9 και Th6 αλλά θυμάμαι σίγουρα και το είδα και σήμερα το πρωί ότι την ώρα που πήρα το Error12 τα καυσαέρια είχαν φτάσει στους 50-51 βαθμούς. (έχω την εντύπωση οτι οι τιμές Th9 και Th6 ειναι κάτω απο αυτό το όριο).
Επίσης να σημειώσω ότι με το που τον έβαλα ξανά σε λειτουργία πέρασε στην ισχύ κανονικά.
Οπότε φίλε rofos το ίδιο συμπέρασμα βγάλαμε και εμείς, ότι δηλαδή το πρόβλημα είναι όταν ο λέβητας είναι κρύος.
Παρήγγειλα σήμερα κιόλας ένα καινούργιο φωτοκύτταρο ανάφλεξης να δοκιμάσουμε και αυτό το σενάριο. 
Θα επανέλθω μόλις σχολάσω για να σας πω τι τιμές έχω στο Th9 και Th6.
 
Last edit: 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν by Papaleole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ