Μετατροπή Ξυλολέβητα Mavil eco για καύση πέλλετ

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154147 από takiscrist
Δηλαδή είναι το ίδιο να δώσω κανά 4άρι χιλιάδες ευρώ απ'το να δώσω λιγότερα απ'τα μισα???

Sent from my Galaxy S7 Edge

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154177 από cpp
Λοιπόν ας προσθέσω και εγώ το λιθαρακι μου στον προβληματισμό σου....

O ferroli είναι μία τίμια λύση αλλα προσωπικα η συμβουλή μου είναι να την αποφύγεις με δεδομένο ότι συχνα ,, και ειδικά αν υπάρχουν θέματα ελκυσμού έχει θέματα.

Οι τιμές στους καυστήρες σήμερα έχουν πέσει. Πρίν από τεσσερα περίπου χρόνια είχα τον ίδιο προβληματισμό με εσενα. Επειδή όμως ζητούσαν σχεδόν 2,000 € για την μετατροπή...
και ferroli δεν ήθελα ... εφτιαξα έναν καυστήρα μόνος μου.... που δουλευει αριστα μεχρι σημερα.

Με τις σημερινές τιμές δεν θα το έκανα.

Ο octagon ειναι ένας καλός καυστήρας αλλα μάλλον ακριβός (δεν γνωρίζω σημερινή τιμή). Ο συνάδελφος etsa ειναι ευχαριστημένος και δεν τον αμφισβητώ... όμως γενικά το software της fumis είναι λίγο δύστροπο και ειδικά για τον απλό χρήστη η παραμετροποίηση περίεργη. Επίσης οι πρώτες πλακέτες παρουσίαζαν κάποια θέματα ειδικά με μεγάλους κοχλίες... άλλα δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα και φυσικά αν έτυχε να το δω εγώ (επισκεύασα 3 σε φίλους).

Ο σέρβικος του link μοιάζει μια καλη ευκαιρία.
Προσωπικα θα τον αγοραζα αλλα θα πρεπει να τον δεις απο κοντά και φυσικά να τον δείς να δουλευει.

Εισαι ορεινη κορινθια και θα πρεπει να λάβεις υπόψη σου πως μάλλον θα πρεπει να γίνει τεχνικός για ρυθμισεις και τυχόν προβλήματα.

Επίσης με την ποσότητα των ξύλων που ανέφερες σωστά σου είπαν για 10 τονους pellet εκτός και να υπήρχε ασκοπη καυση ξύλων (πολύ πιθανό). Αλήθεια εκεί πάνω πόσο βρίσκεις το pellet , με μεταφορικά ?

Αυτος δεν ειναι ο καυστήρας?


Το μόνο σίγουρο είναι πως πιο φθηνα θα την βγάλεις με το ξύλο.... Αν βάλεις καυστηρα pellet μάλλον δεν θα μπορεσεις να κάψεις ξύλα... στον ιδιο λέβητα.

Προσωπικά δεν μετανιωσα για την μετατροπή. Και μάλιστα το κόστος με αγορασμένα ξέλα ήταν περιπου το ίδιο...

Αυτα και από εμενα....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": takiscrist

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154188 από takiscrist
Καλησπέρα φίλε cpp,καταρχήν σίγουρα θα αναγκαστώ να γίνω τεχνικός αν προχωρήσω στη μετατροπή,τώρα κατά δεύτερον σίγουρα δεν θα κάψω μόνο πέλλετ,όπως προανέφερα έχω καβάτζα ξύλα και θα κάψω και πυρήνα και βλέπουμε...το πελλετ μου το φέρνουν 240/τόνο και πυρήνα 120....γιατί πιστεύεις ότι δεν θα μπορώ να καίω ξύλα στον ξυλολέβητα αν κάνω τη μετατροπή?η πόρτα θα είναι λειτουργική οπότε,ποιό το πρόβλημα?

Υ.Γ:το βιντεάκι-εικόνα που έχεις βάλει δεν φαίνεται.....
Sent from my Galaxy S7 Edge
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by takiscrist.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154197 από cpp
Ας ξεκινήσουμε αναποδα.....

Το βιντεο μάλλον δεν μπορεις να το δεις εξαιτίας τους browser του S7 που χρησιμοποιείς... :)

Το pellet μάλλον το βρίσκεις σε καλή τιμή για τα γεωγραφικά σου δεδομένα.

Για τον πυρήνα διατηρώ πολλές επιφυλάξεις... είναι βρώμικό καυσιμο, με αρκετή στάχτη και πιθανόν κλίνκερ. Αν μιλάμε για απροσκοπτη λειτουργία ... μάλλον ξέχασέ το. Ειδικά για καυστήρες αυτου του τύπου συζητάμε.

Για τα ξύλα τώρα.. Τι εννοεις με το "λειτουργική πόρτα" ? Θα βάλεις δευτερή πόρτα. Αν όχι η πόρτα θα έχει πάνω τον καυστήρα και η κάυση θα επιρεάζεται εξαιτίας ανοιγματων. Με κάποιο τρόπο θα πρεπει να κλεινει η μπουκα....
Επίσης αν καις ξύλα η πίσσα στα τοιχώματα ρίχνει δραματικά την απόδοση (κάθε χιλιοστό ίσως 5%)

Τις προάλλες ένας φίλος μου έλεγε πως έβαλε ένα φερολι σε λεβητα πετρελαιου (σαν τον δικό σου) στο σπίτι του.. αν έχει μεγαλα τούμπα και έχεις αποφασίσει πως τέλος με το πετρελαιο, ίσως θα ήταν μία λύση. Αν θέλεις σου δίνω το τηλ. του να μιλήσετε μια και είναι κοντά σου.

Υπάρχνουν κοντρολερ ... όπως αυτο του οκταγκον (αλλα και άλλα) που μπορεις να ορίσεις το καυσιμο και αλλαζει η λειτουργία του. (ξυλο πελλετ πυρήνας κλπ). Το θέμα ε΄'ιναι ποιος θα στα ρυθμίσει....

Εγώ στη θέση σου ίσως να έμενα με ξύλα.... Αν όμως έχεις βαρεθεί το χαμαλίκι (όπως και εγώ...) τοτε θα πρεπει πρώτα να αποφασίσεις πόσα λεφτα είσαι διατεθειμένος να δώσεις και να δείς τις επιλογές σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154206 από takiscrist
το βιντεάκι το είδα και ναι μάλλον αυτός είναι ο καυστήρας,τώρα για το αν μπορώ να καίω ξύλα,δεν εννοούσα να καίω ταυτοχρόνως ξύλα (αν αυτό άφησα να εννοηθεί τελοσπάντων) αλλά ίσως κάποιες μέρες με λιγότερο κρύο και λιγότερο τάισμα τότε θα απενεργοποιώ τον καυστήρα του πέλλετ,θα ανοίγω την πόρτα θα το ετοιμάζω και θα το φουντώνω,που ακριβώς θα είναι το πρόβλημα?να περνάει στάχτη και καπνός από τα ξύλα μες την μπούκα?φτιάχνω ένα καπάκι που θα την ταπώνει όταν δεν είναι σε λειτουργία,κι έτσι θα έχω και ξύλα και βιομάζα (πέλλετ-πυρήνα) και πετρέλαιο...και επειδή έχω καβάτζα καμιά 800ρια λίτρα από πέρσι δεν θέλω να καταργήσω του πετρελαίου αλλιώς εκεί θα έκανα την μετατροπή.....τώρα για τις ρυθμίσεις ελπίζω εδώ μέσα που όλοι λίγο πολύ έχουν κάποιες γνώσεις να τα καταφέρω αλλιώς.....μάστορας.......

edit:να ρωτήσω κάτι?αν τοποθετήσω τον καυστήρα στην τελευταία πόρτα κάτω (εκεί που είναι το τασάκι για τις στάχτες) θα έχω πολλές απώλειες???θα βόλευε γιατί θα έμενε απείραχτη η κεντρική πόρτα........
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by takiscrist.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154214 από cpp
Ενα ενα....
Το προβλημα δεν είναι μόνο αν περναει καπνος και σταχτη στην μπούκα του καυστήρα (πρόσεξε και στη συνέχεια στο πέλλετ...) αλλα ότι θα μπάινει και αέρας και η φλόγα δεν θα είναι ελεγχόμενη στα ξύλα. Επίσης όπως σου έγραψα αν έχει ο λέβητας πίσσα απο τα ξυλα θα χάνεις σε απόδοση στο πέλλετ.

Ναι με ένα καπάκι (σωστα φτιαγμένο... ) θα μπορούσες να κάνεις δουλειά

takiscrist έγραψε: τ
edit:να ρωτήσω κάτι?αν τοποθετήσω τον καυστήρα στην τελευταία πόρτα κάτω (εκεί που είναι το τασάκι για τις στάχτες) θα έχω πολλές απώλειες???θα βόλευε γιατί θα έμενε απείραχτη η κεντρική πόρτα........


Για το παραπάνω τώρα...
Οχι δεν θα είχες απώλειες! και μάλιστα μαλλον θα δουλευει αποδοτικότερα.

Ομως προσεξε ,,ΔΕΝ ξέρω το λέβητα σου για να σου πω λεπτομέρειες.
Το κατω μέρος έχει βρεχόμενες επιφάνειες?
Γιατί υπάρχει κινδυνος να κάνεις ζημια.

Επισης η στάχτη που θα πηγαίνει?

Θα μπορει να ανοιγει και να κλείνει η πορτα? Το υψος φτανει?

Σε αντίστοιχη περίπτωση έγώ έκανα πατέντα για την στάχτη και την προστασία της λαμαρίνας. Ακόμα όμως ανησυχώ για τα τουμπα που η φλόγα τα χτυπάει κατευθείαν.

Η διαφορα όμως ήταν η πρόκλήση με σχεδόν πάνω απο 50 οC χαμηλότερα καυσαέρια....
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by cpp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ